Kącik newsożercy

Kącik newsożercy (lipiec – listopad 2010)

Spread the love

29 listopada 2010

Krzysztof Kolumb był Polakiem?

Odkrywca Ameryki to nie żaden Genueńczyk Cristoforo Colombo, tylko Polak Krzysztof Kolumbowicz – twierdzi amerykański naukowiec. Jak dowodzi w swej niedawno wydanej książce wykładowca z Uniwersytetu w Duke (Północna Karolina) Manuel Rosa, słynny podróżnik nie był synem genueńskiego tkacza i kupca, a króla Polski, Władysława III.

tvn24.pl, Krzysztof Kolumb był Polakiem?

28 listopada 2010

Hiszpanka właścicielką Słońca

Właścicielką Słońca zadeklarowała się pewna Hiszpanka z Galicji. Uzyskała nawet akt notarialny potwierdzający ten fakt. Jestem właścicielką Słońca, gwiazdy, która znajduje się w centrum układu słonecznego – stwierdziła w dokumencie.

rmf24.pl, Hiszpania: Ogłosiła się w akcie notarialnym właścicielką… Słońca

27 listopada 2010

„Nobel z teologii”

Będzie Nobel z teologii. Chce go przyznawać nowo powstała Watykańska Fundacja Josepha Ratzingera – Benedykta XVI. Dziś zaprezentowano program jej działalności. Coroczna Nagroda Ratzingera, która w przyszłości ma dorównać prestiżowi nagród Nobla, to tylko jedna z kilku dziedzin działalności fundacji.

opoka.org.pl, „Nobel z teologii” – ambitne plany Fundacji J. Ratzingera

26 listopada 2010

Najdłuższy kot świata

Stewie zasłużył sobie na wpis do księgi, po tym jak oficjalne zmierzenie kota od czubka jego nosa do końca ogona wykazało, że ma 48,5 cala długości (ponad 123 centymetry).

rly.pl, Najdłuższy kot domowy na świecie

25 listopada 2010

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych – Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik “Washington Post” i powstała karykatura prezydenta z niedźwiadkiem na rękach. Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał “Teddy’s Bear” (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear –ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”.

se.pl, Światowy Dzień Pluszowego Misia – Miś maskotka ma 108 lat!

24 listopada 2010

Marsz Mężczyzn w Obronie Życia

27 listopada 2010 roku we Wrocławiu odbędzie się „Marsz Mężczyzn w Obronie Życia” w ramach ogólnoświatowej modlitwy z Ojcem Świętym w intencji obrony życia.

agalliasis.com, Marsz Mężczyzn w Obronie Życia

23 listopada 2010

Bałtycki szampan

Butelki szampana, które przeleżały prawie 200 lat na dnie Morza Bałtyckiego, odkorkowano na Wyspach Alandzkich, w autonomicznej prowincji Finlandii. W lipcu szwedzcy nurkowie wydobyli z wraku statku 168 butelek wiekowego trunku.

gazeta.pl, Degustacja szampana, który leżał 200 lat na dnie Bałtyku

22 listopada 2010

Św. Antoni obronił przed złodziejem

Na złodzieja, który próbował otworzyć i opróżnić skarbonkę z datkami od parafian w jednym z kościołów w Monachium w Niemczech, spadła rzeźba świętego Antoniego. Jak pisze portal thelocal.de, w efekcie złodziej został ranny w głowę i nie wyniósł ze świątyni ani grosza.

onet.pl, Chciał okraść kościół. Św. Antoni nie pozwolił

20 listopada 2010

TRANSITUS już na płytach

Od dziś na rynku dostępny jest album zawierający koncertowe nagranie TRANSITUS – oratorium o św. Franciszku. Muzykę skomponował wybitny krakowski kompozytor, pianista i producent muzyczny – Joachim Mencel. Autorką tekstów jest Beata Mencel. Wśród wykonawców znaleźli się tak znakomici muzycy jak Jorgos Skolias, Natalia Niemen, Kasia Grygiel, Marcin Pospieszalski i wielu innych – w sumie ok. stu wykonawców.

inspirafon.com, TRANSITUS – ALBUM

18 listopada 2010

Koń artysta

Jest piękna, mądra i obdarzona talentem. Maceba, klacz czystej krwi arabskiej z Międzyrzecza koło Bielska Białej, maluje obrazy. Przy sztaludze towarzyszy jej właścicielka, również artystka.

tvp.info, Klacz prawie jak Picasso

17 listopada 2010

GUTEK DRUGI NA MECIE W CAPE TOWN (KAPSZTAD)

POLAK biorący udział w okołoziemskich regatach VELUX 5 OCEANS zajął fantastyczną, drugą pozycję na podium pierwszego etapu dokładnie po miesiącu zmagań na wodzie.

Gutkowski najbardziej zadowolony jest z tego, że udało mu się dotrzeć cało do mety i że sprzęt to wytrzymał. Jego największą motywacją było, jak sam przyznaje, ciągłe współzawodnictwo z Bradem. Dla Gutka, od dzieciństwa ścigającego się w regatach, to właśnie jest cały urok żeglarstwa.

velux5oceans

16 listopada 2010

Są już maskotki EURO 2012

Jeden z bliźniaków ubrany jest w polskie biało-czerwone barwy, a drugi w ukraińskie żółto-niebieskie. Nawet ich włosy mają kolory narodowe. Każdy z nich ma piłkę, a ulubiony sport ich jednoczy.

UEFA.com, W Warszawie zaprezentowano maskotki

13 listopada 2010

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek – trwa przyjmowanie zgłoszeń

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej, XVII już edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. To największy tego typu festiwal w kraju – w ubiegłorocznej XVI edycji wzięło udział ponad 1 600 podmiotów wykonawczych (solistów, zespołów i chórów) czyli przeszło 20 tysięcy osób.

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek

12 listopada 2010

Zmarł Henryk Mikołaj Górecki

Światowej sławy kompozytor Henryk Mikołaj Górecki zmarł dziś w Katowicach. Od września przebywał w szpitalu. Miał 77 lat.

Prof. Górecki to jeden z najpopularniejszych w świecie polskich muzyków współczesnych. Jego najbardziej znanym utworem jest III Symfonia Pieśni Żałosnych, która wywołała olbrzymią falę entuzjazmu w Wielkiej Brytanii i USA, zajmując przez wiele tygodni pierwsze miejsca na listach rankingowych nagrań muzyki klasycznej. Prof. Górecki przez wiele lat był wykładowcą, a później także rektorem katowickiej Akademii Muzycznej.

ekai.pl, Zmarł Henryk Mikołaj Górecki – światowej sławy kompozytor

11 listopada 2010

Kapucyni werbują mnichów wśród bankierów

Szwajcarscy kapucyni proponują bankierom zamianę służby mamonie na służbę Bogu. W tym celu zamieścili ogłoszenie w najbardziej poczytnym piśmie headhunterskim “Alpha”, w dziale werbunku bankierów i finansistów – donosi środowy “Independent”.

deon.pl, Kapucyni werbują mnichów wśród bankierów

10 listopada 2010

45-kilogramowa dwulatka

Fan Sijia urodziła się w 2008 roku. Dzisiaj mając ponad 2 lata waży 45 kilogramów. Nadwaga nie jest wynikiem choroby, a raczej nadopiekuńczością bliskich, którzy starali się okazywać swoją miłość do jedynego w rodzinie małego dziecka karmiąc je ponad miarę.

chiny24.com, 2 letnia dziewczynka waży 45 kilogramów…

9 listopada 2010

Cytryna zamiast prysznica

Coraz więcej Brytyjczyków rezygnuje z codziennego prysznica i mycia włosów. Badania wskazują, że jest to nowy trend polegający na unikaniu codziennego dbania o higienę. Zamiast porannego prysznica, bądź pielęgnacji włosów coraz więcej ludzi używa dezodorantu. Kobiety, “maskując” nieprzyjemny zapach, stosują cytrynę, wcierając ją w ciało – informuje serwis guardian.co.uk.

onet.pl, Popularny cytrus zamiast codziennego prysznica

8 listopada 2010

Czy patriotyzm jest dzisiaj w modzie?

W związku z zbliżającym się narodowym świętem Niepodległości Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej organizuje debatę patriotyczną. Celem debaty będzie próba odpowiedzenia na pytania związane z współczesnym pojmowaniem patriotyzmu oraz jego rolą w życiu każdego Polaka.

Czy patriotyzm jest dzisiaj w modzie?
– Jak być patriotą w erze globalizacji?
– Co znaczy patriotyzm w codziennym życiu?
– Dlaczego świętować i jak świętować rocznice patriotyczne?

Te i inne pytania będzie można usłyszeć i osobiście zadać zaproszonym gościom podczas debaty “Polak – to brzmi dumnie, czyli co znaczy być patriotą dziś”.
Odbędzie się ona w poniedziałek 8 listopada o godz. 20.00 w sali pod kościołem seminaryjnym (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54).

W debacie udział wezmą:
Marszałek Marek Jurek
Redaktor Tomasz Terlikowski
Państwo Lidia i Andrzej Pilich
Ks. dr Piotr Burgoński

Weź udział w debacie patriotycznej!

6 listopada 2010

Gra planszowa o Janie Pawle II

Rodzinną grę planszową „Dookoła świata z Janem Pawłem II” przygotowano z okazji 32. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Edukacyjna gra ma poszerzać wiedzę młodych ludzi o podróżach i przesłaniu Jana Pawła II głoszonym podczas jego pielgrzymek po świecie.

Gracze wyruszają z Rzymu śladami 104 pielgrzymek Jana Pawła II po polach oznaczonych od 1 do 104. Każde pole stanowi jedną pielgrzymkę Ojca Świętego do danego kraju. Gracz, zatrzymując się na polu, zdobywa kartę, na której opisano, jakie tematy poruszył papież w danym kraju, zawarto na nich również istotne cytaty i ciekawostki z podróży. Wygrywa ten z graczy, który zdobędzie najwięcej kart.

ekai.pl, Gra planszowa o Janie Pawle II

4 listopada 2010

Kochanowski z czaszką kobiety

Sensacyjne odkrycie krakowskich specjalistów z Instytutu Ekspertyz Sądowych. Czaszka uważana przez ponad 200 lat za szczątki Jana Kochanowskiego należała do kobiety, prawdopodobnie żony poety – pisze “Dziennik Polski”.

wp.pl, Sensacyjne odkrycie – Kochanowski z czaszką kobiety

3 listopada 2010

McDonald’s wraca z kultową kanapką

Chyba żadna kanapka nie budziła większych emocji co McRib. Po raz pierwszy wprowadzona na rynek w 1981 roku co kilka lat pojawiała się i znikała z menu pojedynczych restauracji, wzmagając pożądanie miłośników stołowania się w fast foodach. Teraz ich modły zostały wysłuchane – na początku listopada McDonald’s wprowadził z powrotem kanapkę na terenie całych Stanów.

wyborcza.biz, Modły Amerykanów wysłuchane. McDonald’s wraca z kultową kanapką

2 listopada 2010

Czy Benedykt XVI pomoże dokończyć budowę kościoła?

Benedykt XVI odwiedzi Barcelonę w dniach 6-7 listopada, by dokonać konsekracji słynnego kościoła Świętej Rodziny, którego budowa rozpoczęła się 128 lat temu. Wizyta papieża w tym mieście będzie kosztowała 700 tys. euro, przyniesie jednak 28,9 mln euro zysku – ogłosiły władze stolicy Katalonii.
Organizatorzy liczą na zyski, które mogą pomóc w wykończeniu kościoła Sagrada Familia – Świątyni Pokutnej Świętej Rodziny w Barcelonie, wznoszonej według projektu architekta, Sługi Bożego Antonio Gaudiego.

ekai.pl, Czy Barcelona zarobi na dokończenie kościoła?

31 października 2010

Odkryto niezwykłą małpę

W odległych lasach himalajskich naukowcy z międzynarodowej organizacji charytatywnej Flora & Fauna International odnaleźli nietypowy gatunek małpy. Zwierzę kicha w czasie deszczu – informuje serwis telegraph.co.uk
Małpa mierzy niecały metr i ma bardzo charakterystycznie zadarty nos. Jak opisują tubylcy podczas deszczu małpa chroni się, wkładając głowę między kolana. Gatunek ten, Rhinopithecus Strykeri, zwany przez lokalnych mieszkańców małpą z odwrócona twarzą, nie został odkryty wcześniej, ponieważ tereny na których żyją małpy były przez dziesiątki lat niedostępne dla ludzi.

onet.pl, Odkryto niezwykłą małpę. Ma zadarty nos i kicha

29 października 2010

Paul nie żyje

Słynna ośmiornica Paul, która bezbłędnie przewidziała wyniki drużyny Niemiec, a następnie finału tegorocznego mundialu, zmarła w akwarium w Oberhausen w wieku 2 lat, prawdopodobnie z przyczyn naturalnych – poinformowali przedstawiciele akwarium.

tokfm.pl, Zmarła słynna ośmiornica Paul

24 października 2010

Wielkie liczenie wiernych w kościołach

W Kościele katolickim w Polsce trwa liczenie wiernych. Rachmistrze Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego zadają wszystkim, którzy przychodzą dziś do kościoła na msze świętą podstawowe pytania dotyczące życia religijnego. Przede wszystkim sprawdzają jednak czy wiernych przybywa, czy też Kościół ich traci.
Wybór daty badania nie jest przypadkowy. Kwestia ta jest regulowana trudnym do zdefiniowania kryterium „niedzieli przeciętnej” wśród wszystkich niedziel roku liturgicznego. Zwykle liczenie wiernych odbywa się w jedną z niedziel październikowych lub listopadowych. W ub. roku liczenie wiernych odbyło się 11 października.

Ubiegłoroczne dane wskazały, że spadła liczba osób, które uczestniczą w niedzielnych mszach świętych. Rośnie natomiast liczba przystępujących do komunii św. i… liczba parafii.

tvp.info, Wielkie liczenie wiernych w kościołach

22 października 2010

Portret z …tostów

Kobieta z Leicester, w Wielkiej Brytanii, ułożyła największą na świecie mozaikę z tostów. Jest to portret jej teściowej, ułożony z 9 852 kromek – poinformował serwis web.orange.co.uk.
Laura Hadland poprosiła 40 przyjaciół o pomoc w układaniu potężnej mozaiki z ponad 600 bochenków chleba. Po spędzeniu sześciu godzin nad doskonaleniem obrazu, Laura i jej przyjaciele zaskoczyli matkę męża Laury, podarowując jej niezwykły portret z okazji 50. urodzin.

Onet.pl, Największa mozaika z tostów, portret teściowej

20 października 2010

Film o Jerzym Ciesielskim

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka oraz Wydawnictwo AZ, korzystając z zaszczytnej gościny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, zapraszają na premierę filmu: KONSTRUKCJA NOŚNA o niezwykłym, krakowskim kandydacie na ołtarze – Słudze Bożym Jerzym Ciesielskim – mężu, ojcu, sportowcu, inżynierze, wykładowcy Politechniki Krakowskiej, przyjacielu Ks. Karola Wojtyły. Film w reżyserii Izabeli Drobotowicz-Orkisz. W rolę główną wcielił się Radosław Pazura.
W programie oprócz projekcji filmu zaplanowane są przedstawienie sylwetki Sługi Bożego (prof. doc. dr hab. inż. Janusz Kawecki) i rozmowa z twórcami. Premiera odbędzie się 21 października 2010 r. (czwartek), godz. 17.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (Aula Jana Pawła II – wejście obok Kaplicy Wieczystej Adoracji). Wstęp wolny.
Każdy z obecnych otrzyma płytę DVD zawierającą premierowy film oraz film o najważniejszym orędziu Sługi Bożego Jana Pawła II “A jest to wezwanie najważniejsze”.

19 października 2010

Watykan chwali Simpsonów

Simpsonowie odmawiają modlitwę przed jedzeniem i wierzą w „coś na górze”, dlatego zasłużyli na pochwałę… Watykanu. Dziennik „L’Osservatore Romano” opublikował pełen zachwytu artykuł na temat słynnej amerykańskiej kreskówki i ogłosił w tytule: ‘Homer i Bart są katolikami”.

tvn24, „Homer i Bart są katolikami”

17 października 2010

Pierwsza święta Australijka

Mary MacKillop (1848–1909), australijska zakonnica, która walczyła z pedofilią w Kościele, została dzisiaj kanonizowana. Uroczystość wyniesienia na ołtarze pierwszej australijskiej świętej, beatyfikowanej w 1995 r. założycielki Zgromadzenia Sióstr Józefitek, twórczyni szkół i opiekunki biednych, nabiera dzisiaj szczególnego znaczenia.

Tygodnik Powszechny, Święta na trudne czasy

16 października 2010

GPS pilnuje dzieci

Przedszkolaki w kilku gminach regionu Dalarna w środkowej Szwecji jako pierwsze w kraju otrzymały odblaskowe kamizelki z nadajnikami nawigacji satelitarnej GPS. Dzięki temu opiekunowie mogą lepiej kontrolować dzieci podczas spacerów lub wycieczek do lasu.
System działa w następujący sposób: nauczyciel ma odbiornik GPS, w którym włącza się alarm, jeśli dziecko oddali się od niego na więcej niż 120 metrów. W takiej sytuacji opiekun otrzymuje na wyświetlaczu informację o położeniu podopiecznego i może szybko zareagować.

Deon.pl, Nawigacja satelitarna pomaga pilnować dzieci

14 października 2010

15 X – Dzień Dziecka Utraconego

W kaplicy krakowskiej parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego na os. Kliny-Zacisze odprawiona zostanie w piątek 15 października o godz. 18.30 msza w intencji zmarłych dzieci oraz rodziców, którzy przeżywają ich stratę. Przed mszą o godz. 18.00 – różaniec. – Wszystkich, których dotknął ten problem a także tych, którzy z serca współczują rodzinom w takiej sytuacji zapraszamy do modlitwy – informuje na stronach parafii proboszcz Ks. Jan Jarco. 15 października to dzień poświęcony pamięci dzieci utraconych. Tym, którym nie dane było się narodzić lub zmarły tuż po urodzeniu. Modlimy się także za rodziców, których dzieci zmarły przedwcześnie.
Na stronach parafii czytamy „W Polsce każdego roku tragedia ta dotyka wiele rodzin: 40 tysięcy kobiet przeżywa poronienie, 2 tysiące dzieci rodzi się martwo, a kolejne 5 tysięcy nie dożywa swoich osiemnastych urodzin z powodu chorób i wypadków. Śmierć dziecka – bez względu na jej przyczynę czy wiek dziecka – jest wydarzeniem, które zostawia ślad na całe życie”.
W tym roku myślą przewodnią Dnia Dziecka Utraconego są słowa: „Proszę, pomóż mi pożegnać się z dzieckiem”.

Tezeusz.pl

13 października 2010

Pierwsi górnicy w Chile uratowani
Pierwszy z uwięzionych 33 górników 31-letni Florencio Antonio Avalos Silva został wyciągnięty na powierzchnię w kapsule ratowniczej Feniks 2. Kilkanaście minut po nim na powierzchnię wyjechał kolejny z uwięzionych górników. Mario Sepulveda po wyjściu z kabiny krzyknął radośnie w stronę tłumu: “Jak się macie!”.
Avalos został, po powitaniu, niezwłocznie oddany pod opiekę lekarzom. Wydaje się być w dobrej kondycji. Górnik został wyciągnięty na powierzchnię krótko północy czasu miejscowego (po 5 rano czasu polskiego).

Onet.pl, Chile: pierwsi górnicy uratowani

12 października 2010

Prezentacja nowej dykasterii w Watykanie
We wtorek 12 października przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella zaprezentuje dziennikarzom w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej motu proprio Benedykta XVI „Ubicumque et semper” (Wszędzie i zawsze) – dokument tworzący nową dykasterię Kurii Rzymskiej.

ekai.pl, Watykan: jutro prezentacja nowej dykasterii

9 października 2010

Nagrody TOTUS 2010
Nagrody TOTUS w czterech kategoriach zdobyli: Zespół redaktorów serii „Dzieła Zebrane Jana Pawła II” Wydawnictwa M, Centrum Formacji Misjonarzy Świętej Rodziny w Bąblinie, Magdalena Bajer oraz Zespół redakcyjny programu „Familijna Jedynka” Polskiego Radia.

ekai.pl, Wręczono nagrody TOTUS 2010

3 października 2010

4 – 6 października 2010 w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja „Traces of Judaism in Contemporary Thought”,
Program konferencji “Traces of Judaism in Contemporary Thought”

1 października 2010

Pamięć o dzieciach utraconych – Dzień Balonikowy
Krakowska Grupa Wsparcia dla Rodziców razem ze Stowarzyszeniem Rodziców po Poronieniu organizuje 3 X (niedziela) w Parku Jordana od 12-15 (główna aleja parku ,wejście od kawiarenki) Dzień Balonikowy, w którym każdy, kto chce pożegnać utracone maleństwo, może wypuścić w niebo balonik z jego imieniem i słowami pamięci. W ubiegłym roku na pierwszym takim spotkaniu pojawiło się wielu rodziców. Krakowska Grupa Wsparcia dla Rodziców chce przypomnieć w tym roku o idei ufundowania na Cmentarzu Rakowickim symbolicznego nagrobka dzieci, które odeszły przed narodzeniem.

271      end_of_the_skype_highlighting,
Maria Kudroń 503-831-995

Maria Kudroń, Ministerstwo Zdrowia odpowiada na apel Tezeusza i interpelację poselską

TVP Kraków, Apel rodziców o prawa po pronieniu

29 września 2010

Nie wstydzę się!
Brytyjscy chrześcijanie rozpoczęli kampanię zatytułowaną „Nie wstydzę się” (Not Ashamed) w obronię wiary. Potrwa ona do końca adwentu. Inicjatywa ma charakter ekumeniczny i sprzeciwia się dyskryminacji chrześcijan w szkołach i miejscach pracy.

ekumenizm.pl, Nie wstydzę się – kampania adwentowa

25 września 2010

Kosmonauci wracają
Awaria stacji kosmicznej została usunięta. Dwaj Rosjanie i Amerykanka, którzy prowadzili od kwietnia badania w kosmosie, wracają szczęśliwie na Ziemię.

Wiadomości24.pl, Kosmonauci wracają. Kapsuła Sojuz zmierza ku Ziemi

20 września 2010

Pchełka najmniejszym psem Krakowa
Pchełka jest suczką pinczerkiem miniaturowym. Imię odziedziczyła po innej pinczerce, którą znalazłyśmy na ulicy biegającą między samochodami. Opiekowałyśmy się nią trzy dni. Znalazła się jej pani, która powiedziała nam, że piesek został wzięty z programu TVP Kraków “Kundel bury i kocury”. Moja córeczka Ania bardzo przeżyła to rozstanie. Podarowała właścicielce nawet swoje skarpetki, z którymi w nocy spała psinka. Tęsknoty za pieskiem nie ukoiło nawet wielkie pudełko czekoladek, które dostała w podziękowaniu.
Rozpoczęły się poszukiwania drugiego pinczerka. Suczkę przywiozłyśmy do Krakowa aż z Rybnika. Tata powiedział, że zwariowałyśmy, ale po dwóch dniach już wołał: „Witaj, pieseczku!”, kiedy wracał z pracy. Nie muszę wyjaśniać, dlaczego jest osobą najbardziej rozpuszczającą psiaka; szynka z talerza, spanie na łóżku itd. No ale tak to już jest z zatwardzialcami, którzy niby uważają zwierzęta w domu za zbyt kłopotliwe.
Maria i Ania Kudroń

18 września 2010

Lekki tornister?
W 130 warszawskich szkołach podstawowych ważono teczki w ramach akcji “Lekki tornister”. Najcięższy plecak 7-letniego ucznia ważył ponad 8 kilogramów.

Polska.pl, Akcja “Lekki tornister”

12 września 2010

Nowa muzyka w starym Krakowie
W dniach 12 – 18 września 2010 odbywa się w Krakowie 8. Festiwal Sacrum Profanum. Tym razem to wydarzenie jest poświęcone współczesnym kompozytorom nordyckim.

Program 8. Festiwalu Sacrum Profanum

9 września 2010

Jaka Europa po Traktacie Lizbońskim?
“Mamy w pełni ukształtowaną władzę europejską, trwa tworzenie dyplomacji, nasz europejski stół trzyma się mocno na czterech nogach, a zadaniem władzy jest odpowiedź na oczekiwania obywateli Europy” – powiedział Jerzy Buzek, rozpoczynając obrady XX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Onet, Biznes spotyka się z polityką w Krynicy na XX Forum Ekonomicznym

5 września 2010

Wrocławskie święto muzyki
45. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Od soboty 4 września przez ponad tydzień kościoły, sale koncertowe (nie tylko we Wrocławiu, ale także w Jeleniej Górze, Szczawnie-Zdroju, Świdnicy, Jelczu-Laskowicach) będą rozbrzmiewały muzyką chóralną, sakralną i wokalną najwyższych lotów.

tvp.pl, Vratislavia Cantans

1 września 2010

Witaj, szkoło!
Podczas tegorocznych powodzi zniszczeniu uległo w całym kraju 808 szkół. Straty były zróżnicowane, od niewielkich, związanych z zalaniem piwnic, do dużych, wymagających wielkich remontów – podaje MEN. Nie wszędzie całość prac zdołano wykonać przed 1 września. (PAP)

PAP, MEN: 808 szkół zniszczonych podczas powodzi

27 sierpnia 2010

X Jubileuszowa Wielka Parada Smoków
Gdzie ? Oczywiście na Wiśle pod Wawelem. W ostatnią sobotę sierpnia o 21.30 zostanie pokazany 45-minutowy spektakl Teatru Groteska do muzyki Straussa, Prokofiewa, Strawińskiewgo, Ravela, Mahlera.

Dziennik Polski, Wielka parada smoczych debiutów

24 sierpnia 2010

Kosmiczne podróże bakterii
Dwa lata temu astronauci przyczepili do kadłuba stacji kosmicznej kawałki morskich skał. Półtora roku później jeden z astronautów przywiózł je z powrotem na Ziemię. Woda, do której wsadzono skałki, po kilku miesiącach zmętniała i zazieleniła się. Okazało się, że cyjanobakterie przetrwały w kosmosie 553 dni.

Gazeta Wyborcza, Brytyjczycy odkryli bakterie, które przetrwały w kosmosie

18 sierpnia 2010

Słowacy dyskutują o finansowaniu Kościołów
Na Słowacji wspólnoty religijne są współfinansowane w dużej mierze przez państwo. Obecny centroprawicowy rząd pani premier Ivety Radiczovej chce to zmienić. Proponuje, aby na zeznaniu podatkowym każdy obywatel mógł zaznaczyć, czy chce, aby część jego podatku dochodowego była odprowadzona na rzecz Kościoła, czy też na państwowe działania na rzecz kultury.

Ekumenizm .pl, Jak finansować Kościoły – debata

13 sierpnia 2010

Bezradność wobec wulgaryzmów
Krakowska straż miejska prowadzi od roku akcję „Czysty Kraków”, a wulgaryzmów na ścianach przybywa. Złapanie na gorącym uczynku ich autorów graniczy z cudem. Można jedynie wprowadzić przepisy, które nakładałyby na właścicieli Lu zarządców budynków obowiązek usuwania wulgarnych, antysemickich czy faszystowskich graffiti.

Zdaniem prof. Zbigniewa Nęckiego, psychologa społecznego z UJ, wulgarne rysunki na ścianach mogą nakręcać większą spiralę agresji i chamstwa. – Agresja zawsze rodzi agresję. Najbardziej podatni są młodzi ludzie. Czytając codziennie podjudzające do nienawiści hasła, stają się agresywni i zbuntowani wobec wszystkich i wszystkiego – mówi prof. Nęcki.

Wirtualna Polska, Hańba dla Krakowa. Nie udawajmy, że tego nie widać

9 sierpnia 2010

Powodzianie potrzebują znowu pomocy
Caritas Polska przekazała 100 000 zł na pomoc doraźną dla powodzian zamieszkujących Bogatynię i powiat zgorzelecki. Jednocześnie apeluje o wsparcie za pomocą SMS-ów “Pomagam” oraz wpłat na konto bankowe.

Żywność i środki higieniczne zbiera Caritas w Legnicy w swoim biurze przy ul. Okrzei 22. Caritas apeluje także o wysyłanie sms-ów na numer 72052 (koszt 2,44 zł z VAT) o treści “Pomagam” oraz wpłaty na konto CARITAS POLSKA, ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, Bank Millennium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem: “Powódź południe”.

ekai, Pomóż powodzianom

07 sierpnia 2010

Mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu
W sobotę 7 sierpnia 2010 odbędzie się finał XII Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Organizatorzy spodziewają się ok. 200 zawodników z Rosji, Litwy, Szwecji, Niemiec, Hiszpanii i Polski, którzy wystąpią w kategoriach senior, junior i VIP. Dla każdego z zawodników zostanie przygotowane indywidualne stanowisko z ok. 15 dkg. bursztynu. Zawodnik będzie musiał w ciągu 15 minut odnaleźć – dowolną techniką – jak najwięcej bursztynu.

Wirtualna Polska, Mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu

3 sierpnia 2010

“Obrońcy Krzyża” – Andrzej Miszk
Kim są “Obrońcy Krzyża” pod Pałacem Prezydenckim? Zacnymi ludźmi, którzy pomylili religię z polityką. 2000 lat temu w Jerozolimie stanowiliby najpewniej tłum, który krzyczał z myślą o Baranku “Na krzyż z Nim!” Tłum pomniejszych faryzeuszy i sfantyzowanych rytualistów. Wówczas też bronili “tożsamości” wiary Izraela i woleli uwolnić politycznego bojownika Barabasza, choćby kosztem śmierci heretyka Jezusa z Nazaretu.

Z jednej strony głęboko współczuję, a nawet nieco szanuję ten fanatyczny poryw tłumu “obrońców”, ale z drugiej strony uważam tę postawę za groźne bałwochwalstwo zupełnie sprzeczne z Ewangelią i chrystianizmem. To jest najbardziej ponury nurt polskiego katolicyzmu. Złowieszczy, odpychający, zdolny do linczów na Innych.

30 lipca 2010

W rocznicę Powstania Warszawskiego
Koncerty, spektakle teatralne, wystawy, spotkania, wykłady składają się na kilkunastodniowy cykl rocznicowych obchodów w Warszawie. Bogaty program przygotowały także inne polskie miasta. Pamiętamy i staramy się zrozumieć.

Program obchodów 66. rocznicy Powstania Warszawskiego

27 lipca 2010

W poszukiwaniu śladów pozaziemskiego życia
W ostatnich tygodniach odkryto 140 planet podobnych wielkością do Ziemi. Naukowcy wierzą, że co najmniej 100 spośród tych planet może mieć warunki umożliwiające powstanie życia. Na nich skoncentrują się badania w ciągu najbliższych kilku lat. Może wreszcie odnajdziemy kosmicznych krewniaków…

Jerzy Sosnowski Cud UFO
Ponad 100 planet podobnych do Ziemi

25 lipca 2010

Parada Miłości – parada śmierci
19 zabitych i 342 rannych – tak zakończyła się tegoroczna Parada Miłości, święto muzyki techno organizowane tym razem w Duisburgu. Ludzie tratowali się nawzajem w zatłoczonym tunelu, który prowadził na miejsce imprezy. Kilka dni wcześniej redaktorzy portalu „Der Westen” oraz internauci ostrzegali, że zgromadzenie około miliona osób na stosunkowo małym i źle przygotowanym obszarze może doprowadzić do tragedii. Wszystko wskazuje na to, że chęć zysku zwyciężyła nad zdrowym rozsądkiem.

Wirtualna Polska; Wstrząsające relacje świadków z Love Parade
Tages Anzeiger, Loveparade-Drama: Zeitung hat bereits vor fünf Tagen gewarnt

23 lipca 2010

Samobójstwa starych panien
W 2009 roku aż 2,7 tys. Egipcjanek próbowało popełnić samobójstwo, bo nie znalazły kandydata na męża. Są to głównie kobiety wykształcone i robiące zawodową karierę. W świecie arabskim kobieta nie może jednak żyć bez męskiej opieki. Tymczasem mężczyźni szukają zony jak najmłodszej i jak najmniej niezależnej. Ostatecznie młode kobiety ze strachu przed staropanieństwem wychodzą za mąż bez zastanowienia, a później jedna trzecia Egipcjan rozwodzi się przed upływem roku.

Wyborcza.pl, Za mąż za wszelką cenę

20 lipca 2010

Osioł na spadochronie
Rosyjscy biznesmeni przyczepili na pół godziny osła do spadochronu. W zeszłym tygodniu zobaczyli go plażowicze w nadmorskiej miejscowości Gołubickaja w Kraju Krasnodarskim. Nie wiadomo, czy latający osioł miał przyciągnąć turystów na prywatną plażę, czy chodziło o reklamę spadochronu. Zwierzę oszalało z przerażenia. Sprawcami tego okrutnego postępku zajęła się rosyjska milicja.

WirtualnaPolska Ruszyło śledztwo ws. osła na spadochronie

19 lipca 2010

Współcześni niewolnicy
W styczniu pisaliśmy o korporacyjnych niewolnikach z supermarketów Auchan. I oto mamy nową formę współczesnego niewolnictwa. Pracownicy sklepów Carrefour, gdy chcą zjeść drugie śniadanie, pójść na papierosa czy skorzystać z toalety – muszą stanąć na czerwonej kropce pośrodku sklepu. Tam czekają na kierownika, który podejmie decyzje, czy mogą mieć chwile przerwy.

Gazeta.PL Pracownicy Carrefoura pójdą do WC, jak staną na kropce

17 lipca 2010

Śnieg i chłód w Argentynie
W niektórych rejonach Argentyny jest chłodniej niż na wybrzeżu Antarktydy. W Buenos Aires spadł pierwszy od trzech lat śnieg. My marzymy o czymś takim podczas lipcowych upałów, ale Argentyńczycy raczej nie cieszą się za bardzo na zablokowanych śniegiem drogach. No, może z wyjątkiem dzieci, które podobnie jak na całym świecie lepią bałwany.

Onet.PL Zaskakujące zjawisko pogodowe w Argentynie

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code