Kącik newsożercy

Kącik newsożercy (październik 2011 – styczeń 2012

„Miłosz i Nowosielski: Manichejskie trucizny?” – wykład dr Sebastiana Dudy

Wrocław, 28. 01. 2012

Dominikańska Szkoła Wiary pragnie zaprosić Państwa na kolejny wykład, który odbędzie się w najbliższą sobotę 28.01.2012 r. o g.17:00 w refektarzu oo. dominikanow we Wrocławiu.

Problemem stawianym podczas wykładu: Czym jest manicheizm jako prąd teleogiczny i jako postawa życiowa? W drugiej części spotkania odbędzie się debata, do udziału w której serdecznie zapraszamy !

IN VITRO – Za życiem, czy przeciw życiu?

Warszawa, 12 stycznia 2012

„In Vitro – za życiem, czy przeciw życiu?” – to tytuł spotkania organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej, które odbędzie się w czwartek, 12 stycznia o godz. 19.00 w Klubie Młodzieżowym aROMAt w centrum Warszawy (ul. Nowogrodzka 49). Będzie to tegoroczna inauguracja całego cyklu wydarzeń pod wspólną nazwą „Twój Czas – Twój Wybór” poświęconych tematom Cywilizacji Życia.

Spotkanie na temat In Vitro poprowadzą lekarki Ewa Prokop i Natalia Suszczewicz. Gościem spotkania będzie Mariusz Dzierżawski z Fundacji PRO, który zabierze głos na temat opinii publicznej dotyczącej In Vitro, jej przyczyn oraz możliwości kształtowania.
Katolickie stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej

Festiwal Filmowy
„Prawda. Droga. Życie”

Kraków, 10 – 12 stycznia 2012

Redakcja „Trybów. Katolickiego miesięcznika studenckiego” jest organizatorem I Festiwalu Filmowego „Prawda. Droga. Życie”, który odbędzie się w dniach 10-12 stycznia w auli bł. Jakuba przy ul. Franciszkańskiej 3.
Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane trzy produkcje wyróżnione podczas Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów. Wśród gości Festiwalu są pan Krzysztof Globisz, Dominik Tarczyński, twórca filmu „Kolumbia – świadectwo dla świata”.
Plan Festiwalu

XVIII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek

Będzin, 5 – 8 stycznia 2012

Zmagania wykonawców będzie można oglądać od 5 do 7 stycznia od godz. 9.00 do 21.00 w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina przy ul. Sportowej (wstęp na przesłuchania jest wolny. Szczegółowy harmonogram przesłuchań można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu). Ich rywalizację o zaszczytne miejsca i cenne nagrody zakończy koncert galowy, który odbędzie się niedzielę 8 stycznia o godz. 16.00 w kościele na będzińskim osiedlu Syberka. Laureatów XVIII edycji wybierze jury, któremu w tym roku przewodniczy prof. Anna Domańska z Akademii Muzycznej w Łodzi wspierana przez prof. Marcina Tomczaka (Akademia Muzyczna w Gdańsku) oraz ks. dr. Zenona Kołodziejczaka (UKSW w Warszawie).

Kolędowanie z zespołem New Life`M

kościół w Starych Babicach koło Warszawy, 6 grudnia, godz. 19

New Life M to muzycy, którzy swoimi talentami służą Bogu od wielu lat. Grając i śpiewając, oddają chwałę Bogu. Uczestnictwo w ich koncercie to wspaniała uczta dla ducha i ucha. Więcej o zespole można dowiedzieć się na stronie: www.newlifem.com

Zeszyty z Taizé nareszcie po polsku!

Nic nie wpłynęło w stopniu równie głębokim na nasze decyzje, nic w równym stopniu nie zapewniło naszym życiu ciągłości, jak właśnie owo ziarno wiary, które znaczy niemal tyle, co nic. Bez wahania możemy przyznać, że w naszym życiu wiara jest wszystkim. Lecz jednocześnie równie śmiało możemy uznać, że znaczy ona niemal tyle, co nic. Nie sposób wykazać, czym jest wiara sama w sobie. Nie mam jej. Nie jest w moim posiadaniu.

Zeszyty z Taizé pragną otworzyć drogę do źródeł wiary. Dają nam wgląd w zagadnienia, które są istotne dla dzisiejszych chrześcijan. Inspiracją dla tej serii są spotkania i rozmowy z młodymi ludźmi, którzy od lat przybywają do Taizé.

Księgarnia św. Wojciecha

„Rekolekcje w Rozmównicy

19 – 22. 12. 2011 o godz. 23

Przeczekaj
Punktem wyjścia do rozważań będą codzienne ludzkie historie, która zdarzyły się pewnie każdemu z nas. Jak często zdarzyło nam się pomyśleć… gdybym wtedy nie działał tak impulsywnie, tak pochopnie, to być może wszystko potoczyłoby sie inaczej… Co więc możemy zrobić, by przetrzymać gorszy czas w naszym życiu i wyjść z niego silniejszym. I czy to w ogóle możliwe? Dlatego tematem przewodnim rekolekcji stanie się niepozorne słowo przeczekaj…
Prowadzący: o. Wojciech Jędrzejewski
Wśród gości min: Paweł Królikowski, Marcin Prokop, o. Wacław Oszajca i Arkadiusz Onyszko

http://religia.tv/

„Bitwa o wolontariat”

Warszawa, 16. 12. 2011

„Bitwa o wolontariat” to szansa dla tych, którzy nie mają czasu, by szukać wolontariatu, a chcą pomagać. W programie: koncert Maleo Reagge Rockers, Pracownia dla początkujących, Ekspres wolontariacki, konferencja z udziałem s. Anny Bałchan i psycholog Anny Batory oraz enigmatyczna Dobra beczka.
www.solideo.pl

„Głosić bez opamiętania” – rekolekcje adwentowe dla młodzieży

Warszawa Bielany, 9 – 11. 12. 2011

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej zaprasza na Weekendowe Rekolekcje Adwentowe dla młodzieży w Domu Rekolekcyjnym na warszawskich Bielanach w dniach 9-11 grudnia 2011 r.
Rekolekcje pt. „Głosić bez opamiętania” poprowadzi ks. Dariusz Wypych, znany i lubiany duszpasterz młodzieży, doktorant rzymskiego Salesianum.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej

„Puste krzesło, czyli rzecz o Bogu Ojcu” – wykład o. Grzegorza Dąbkowicza

Warszawa, Dominikańska Szkoła Wiary, 3. 12. 2011

W imieniu zespołu DSW Freta 10 serdecznie zapraszamy w sobotę 3 grudnia 2011 r. na drugi w cyklu 2011/2012 wykład Dominikańskiej Szkoły Wiary. Wykład pt. „Puste krzesło, czyli rzecz o Bogu Ojcu” wygłosi o. Grzegorz Dąbkowicz.
Kiedy: Sobota 3 grudnia 2011, godz. 16:15
Gdzie: Sala Prowincjalska w klasztorze oo. Dominikanów, ul. Freta 10 w Warszawie

Otwarcie wystawy „Ksiądz Kardynał Adam Kozłowiecki SJ 1911-2011, W 100. Rocznicę urodzin”

Huta Komorowska, 20. 11. 2011

Otwarcie wystawy „Ksiądz Kardynał Adam Kozłowiecki SJ 1911-2011, W w 100. Rocznicę urodzin” nastąpi w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej, (Gmina Majdan Królewski w powiecie kolbuszowskim) w dniu 20 listopada 2011r. ( tj. niedziela) o godzinie 15.00.

To jedyna na świecie tego typu ekspozycja poświęcona życiu i działalności Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. Zrealizowana jest na trzech płaszczyznach ułożonych chronologicznie i tematycznie, z których każda poświęcona jest innemu etapowi z życia Adama Kozłowieckiego: młodości, więzieniu w Oświęcimiu i Dachau oraz działalności misyjnej w Zambii.

Zaproszenie na wystawę

„Boska tajemnica. Czy wiara jest drogą w nieznane?” – wykład dr Piotra Sikory

Wrocław, 29. 10. 2011

Dominikańska Szkoła Wiary pragnie zaprosić Państwa na kolejny wykład, który odbędzie się w najbliższą sobotę 19.11.2011 r. o g.17:00 w refektarzu oo. dominikanow we Wrocławiu.

Podczas spotkania spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytania: Na ile możliwe jest poznanie Boga? Co możemy z całkowitą pewnością powiedzieć, co o Bogu wiemy i jakie są tego źródła?

Debata patriotyczna CO DZIŚ ZNACZY POLSKOŚĆ?

Warszawa, 8. 11. 2011

Tradycja czy postęp? Wierność Krzyżowi czy neutralność światopoglądowa? Kultura narodowa czy kultura europejska? CO DZIŚ ZNACZY POLSKOŚĆ?

Odpowiedź na to pytanie można będzie znaleźć podczas debaty patriotycznej, która odbędzie się 8 listopada 2011 r. o godz. 19.00 w auli nr 5 gmachu głównego SGH (metro Pole Mokotowskie). W gronie prelegentów zasiądą: prof. Andrzej Zybertowicz, red. Rafał Ziemkiewicz oraz ks. Bogdan Bartołd. Wstęp wolny.

Organizatorami debaty jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzież Archidiecezji Warszawskiej oraz Akademickie Stowarzyszenie Katolickie „Soli Deo”.

„W co wierzę?” – wykład o. Pawła Krupy

Warszawa, Dominikańska Szkoła Wiary, 5. 11. 2011

W imieniu zespołu DSW Freta 10 serdecznie zapraszamy w sobotę 5 listopada 2011 r. na pierwszy w cyklu 2011/2012 wykład Dominikańskiej Szkoły Wiary. Tematem naszych spotkań w tym sezonie będzie Credo – chrześcijańskie wyznanie wiary. Pierwszy wykład pt. „W co wierzymy?” będzie wprowadzeniem do Credo – wygłosi go o. Paweł Krupa.
Kiedy: Sobota 5 listopada 2011, godz. 16:15
Gdzie: Sala Prowincjalska w klasztorze oo. Dominikanów, ul. Freta 10 w Warszawie

„Curiosita, czyli koncept osobliwy” – konferencja Instytutu Historii Sztuki UKSW

Warszawa, 3 – 4. 11. 2011

Program konferencji

„Kobieta we współczesnym Kościele” – wykład Marii Rogaczewskiej

Wrocław, 29. 10. 2011

Dominikańska Szkoła Wiary pragnie serdecznie Państwa zaprosić na nowy cykl wykładów, który rozpocznie Pani Maria Rogaczewska podejmując temat „Kobieta we współczesnym Kościele”.

Wykład odbędzie się w sobotę 29.10.2011 o godz 17:00 w refektarzu oo. dominikanów.

„Kobieta we współczesnym Kościele” Maria Rogaczewska

Spektakl „TACY SAMI JAK MY”

Warszawa, 23. 10. 2011

W niedzielę 23 października 2011 r. o godzinie 19 w Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie na Ursynowie, al. KEN 101, odbędzie się premiera spektaklu „TACY SAMI JAK MY” przygotowanego przez młodzież ze Wspólnoty „Królewskie Dzieci”. Od ponad 12 lat w Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie Wspólnota prowadzi działalność ewangelizacyjną przez taniec.

Spektakl opowiada historię piątki młodych ludzi działających przed II Wojną Światową w Salezjańskim Oratorium w Poznaniu. Przekonania religijne i działalność w konspiracji, salezjańską „Piątkę” zaprowadziła do niemieckiego więzienia. Torturowani i upokarzani, do końca swoich dni nie stracili wiary w Boga i człowieka. W sierpniu 1942 zostali straceni przez ścięcie na gilotynie. Wcześniej napisali listy pożegnalne do rodzin. Listy przepojone głęboką wiarą i dziękczynieniem za przeżyte dni, za ostatnią Spowiedź i Komunię Świętą. Jan Paweł II beatyfikował młodych bohaterów w 1999 roku.

Dzień Dziecka Utraconego

15. 10. 2011

W międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego 15 października o godz. 14 w krakowskim Parku Jordana nastąpi wypuszczenie w niebo baloników z imionami dzieci utraconych. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany projekt Pomnika Dziecka Utraconego, który stanie na jednym z krakowskich cmentarzy. Pod nim rodzice, którzy nie mają grobu własnego dziecka, będą mogli zapalić znicz.

Maria Kudroń, 15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Stanisław Zasada – Najbardziej na całym świecie
W Polsce od 2004 r. 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego, poświęcony modlitwie za zmarłe dzieci i ich rodziców. W świątyniach odprawiane są tego dnia specjalne Msze św., na grobach zmarłych dzieci zapala się znicze Więcej…

XI Dzień Papieski

9 października 2011

Bezpieczeństwo i tożsamość

Ruch Wolność i Pokój w relacjach międzynarodowych (1985-1990)

Konferencja

Warszawa, 7 – 8. 10. 2011

W drugiej połowie lat 80. WiP był jedną z najaktywniejszych organizacji antykomunistycznej opozycji w Polsce zrzeszającej kobiety i mężczyzn z różnych środowisk ideowych, od konserwatystów po anarchistów, których łączyła idea walki o prawa człowieka, zwłaszcza o prawo do zastępczej służby wojskowej, i ochronę środowiska.

Czy i w jaki sposób byli dysydenci i niezależni twórcy wpływają na podstawowe dyskusje tożsamościowe i polityczne na Ukrainie, Litwie, Białorusi? Co dzisiaj robią dawni dysydenci, gdzie jest ich miejsce w społeczeństwie? Jaki wpływ polskie doświadczenia z lat 80-tych miały na sytuację społeczno-polityczną Litwy, Białorusi, Ukrainy? Jak idee WiPu mogą oddziaływać obecnie, kształtując między innymi ekologiczną świadomość naszych wschodnich sąsiadów?

Zaproszenie na konferencję

Folder konferencji

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code