Kącik newsożercy

Kącik newsożercy (grudzień 2010 – kwiecień 2011)

Msza flamenco

Bielsko-Biała, 30 kwietnia 2011

XII Międzynarodowy Festiwalu Muzyki Sakralnej Sacrum in Musica w Bielsku-Białej zakończy hiszpański gitarzysta flamenco Paco Pena, który zaprezentuje „Mszę Flamenco” .

„Misa Flamenca” skomponowana jest według porządku mszy katolickiej. Treścią pieśni są liturgiczne teksty zaśpiewane w stylu flamenco. Łączy chrześcijańską żarliwość z emocjonalnością flamenco, jest wyrazem ekumenicznej wiary w Boską Opatrzność.

onet.pl, Msza flamenco zabrzmi w Bielsku-Białej

I Kongres Tańca

Warszawa, 27 – 29 kwietnia 2011

Instytut Muzyki i Tańca organizuje 1. Kongres Tańca. W panelach dyskusyjnych wezmą udział specjaliści i eksperci nie tylko tańca, ale i obszarów pokrewnych.
Kongres Tańca

Święto Pesach 5771/2011

Pesach, które rozpoczyna się 18 kwietnia wieczorem, jest głównym świętem żydowskiego narodu. To wspomnienie wyjścia z Egiptu. Pesach jest obchodzone przez siedem dni w Izraelu (oraz w społeczności Żydów reformowanych) i przez osiem dni wśród ortodoksyjnych Żydów w Diasporze. Pesach ma cztery różne nazwy w języku hebrajskim, a każda z nich określa inny aspekt tego święta.

www.jewish.org.pl – Portal Społeczności Żydowskiej w Polsce
Stowarzyszenie 614. Przykazania // The 614th Commandment Society

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej po raz pierwszy w Warszawie

16 kwietnia 2011

Poznańskie widowisko po raz pierwszy odbedzie się w stolicy Polski. W Poznaniu w tym roku Misterium nie bedzie wystawiane. Misterium 2011 odbędzie się tradycyjnie w sobotę przed Niedzielą Palmową 16 kwietnia, o godz.20.00 na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu w Warszawie. Inscenizację poprzedzi Msza św.o godz.17.30, która zostanie odprawiona przez J.E.Kardynała Kazimierza Nycza w parafii pw.św.Maksymiliana Kolbego przy ulicy Rzymowskiego 35

Misterium Męki Pańskiej

In vitro – szansa czy pułapka?

14 kwietnia 2011

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Twój czas, Twój wybór”. Temat spotkania: „In-vitro – szansa czy pułapka?”. Spotkanie odbędzie się 14 kwietnia 2011 roku o godz. 19.30 w Pallotti Hostel w Warszawie, ul. Skaryszewska 12. Poprowadzi je lek. Ewa Maria Prokop, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

In vitro staje się metodą ‚leczenia’ niepłodności o coraz szerszym zastosowaniu. Słyszymy ciągle w mediach głosy ‚za’ i ‚przeciw’. Jak jednak z medycznego punku widzenia wygląda ten zabieg? Mówi się o selekcji embrionów, ich zamrażaniu, sztucznej regulacji ilości płodów. Z drugiej strony spotykamy głosy szczęśliwych rodzin, które doczekały się dziecka. Czy in vitro jest szansą czy pułapką? Przedyskutujemy te aspekty w oparciu o dane naukowe. Czy dla niepłodnych katolików pragnących potomstwa są jakieś alternatywy?

Festiwal im. Jana Błońskiego

4 – 6 kwietnia 2011

Festiwal ma stanowić wyjątkowe wydarzenie w życiu Gołębnika. Jego głównym celem jest podkreślenie roli, jaką odgrywa Wydział Polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Krakowie. Zamiarem organizatorów jest zaprezentowanie podczas trzech dni trwania Festiwalu najważniejszych osiągnięć pracowników i studentów. W programie przewidziano konferencję, panele dyskusyjne, warsztaty dla licealistów, spotkania z pisarzami i specjalnymi gośćmi.

Festiwal im. Jana Błońskiego

Warszawskie Jerycho

18 – 25 marca marca 2011

Stowarzyszenie Młodzieży zaprasza wszystkie ruchy i organizacje katolickie Warszawy oraz osoby indywidualne do włączenia się inicjatywę „Warszawskie Jerycho”. W terminie 18-25 marca 2011 roku przez 24 godziny na dobę trwać będzie Nieustanna Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji obrony życia ludzkiego.

Warszawskie Jerycho – informacje

MMS do JP II

11 marca 2011

Pod hasłem „MMS do JP2” ruszył konkurs na najlepszą pracę na temat „Wiadomość do Ojca Św.”, w formie krótkiego filmu, zrealizowanego techniką cyfrową (animacja, filmy robione metodą poklatkową), nagrane dowolnym urządzeniem (kamera, telefon, aparat fotograficzny).

Filmy można przesyłać od 5 marca do 1 kwietnia 2011 r. za pośrednictwem strony internetowej kanału www.religia.tv lub pocztą.

Warunki konkursu

O Rainerze Marii Rilkem – nigdy za wiele

10 marca 2011

O Rilkem z prof. Barbarą Surowską i Tomaszem Ososińskim rozmawiać będzie Adam Wiedemann.

10.03.2011, godz. 18.00

Austriackie Forum Kultury, Próżna 8, Warszawa, wstęp wolny

Zaproszenie

Walentynki w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży

10 lutego 2011

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej organizuje debatę Walentynkową: „Miłość na serio – bez seksu przed ślubem” (10 lutego 2011, godz. 19, Warszawa, ul. Hozjusza 2).
Udział wezmą:
o. Mirosław Pilśniak
Sylwester Laskowski
Maria i Piotr Wołochowicz

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej

Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie WIARA-HATIKVAH-MIŁOŚĆ

Kielce, 17 – 30 stycznia 2011

Zaproszenie

Program

10 stycznia 2011

Katolicy o Kościele

Jakie są nastroje zaangażowanych katolików w Polsce? Jak diagnozują oni sytuację Kościoła w naszym kraju? Jaka jest ich prognoza katolicyzmu za 20 lat? Na takie pytanie stara się odpowiedzieć ostatnie badanie pallotyńskiego Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

ekai, Jak katolicy oceniają Kościół w Polsce?

6 stycznia 2011

XVII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek

6 stycznia w Będzinie rozpoczną się przesłuchania finałowe XVII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Przez Będzin, słusznie nazywany „stolicą polskiej kolędy”, przewinie się 136 najlepszych wykonawców, spośród 1780 (rekordowa ilość zgłoszeń!), którzy zgłosili się do eliminacji przeprowadzanych w 34 ośrodkach rozsianych na terenie całego kraju oraz za naszą wschodnią granicą – na Ukrainie. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas uroczystego koncertu galowego w niedzielę 9 stycznia o godz. 16.00 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na osiedlu Syberka w Będzinie.

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie

2 stycznia 2011

Wspólne kolędowanie

Zespół surr – exit oraz święta w shopie zapraszają na wspólne kolędowanie: KTÓRĘDY KOLĘDY? 5 stycznia 2011, 19:30, kościół p.w. św. Anny, Krakowskie Przedmieście 68, Warszawa

Facebook, KTÓRĘDY KOLĘDY

30 grudnia 2010

33. Europejskie Spotkanie Młodych

W Rotterdamie trwa 33. Europejskie Spotkanie Młodych, zorganizowane tradycyjnie na przełomie roku przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. Przybyło ok. 30 tys. Europejczyków, w tym ponad 6 tys. Polaków.

Radio Watykańskie, Rotterdam: europejskie spotkanie młodych Taizé 2010

27 grudnia 2010

Poświąteczna dieta – może wziąć przykład z dinozaurów?

Wprawdzie tyranozaury były groźnymi drapieżnikami, ale jak wynika z najnowszych badań, większość ich kuzynów to wegetarianie. Pomyślmy o tym, sięgając po kolejny kawałek szynki lub pasztetu.

tvp.pl, Kuzyni tyranozaura na wegetariańskiej diecie

19 grudnia 2010

Gwiazdka na Gwiazdkę

Dzięki programowi „The Planet Hunters” i udostępnionym w nim danym oraz narzędziom, praktycznie każdy może stać się odkrywcą nowej planety w kosmosie i dedykować to odkrycie bliskiej osobie.

Gazeta Wyborcza, Podaruj ukochanej planetę na Gwiazdkę

11 grudnia 2010

Betlejemskie Światełko Pokoju 2010

Jak co roku harcerze Związku Harcerstwa Polskiego zadbają o to, by na każdym wigilijnym stole mógł zapłonąć Płomień Pokoju wprost z Groty Narodzenia w Betlejem. Od 12 do 24 grudnia podczas wędrówki po Polsce Betlejemski Płomień niesiony w harcerskich dłoniach trafi do rodzin, szkół, kościołów, urzędów, szpitali.

ZHP, Betlejemskie Światełko Pokoju po raz 20 w Polsxce

9 grudnia 2010

Ważymy za dużo

Z opublikowanego 7 grudnia raportu Komisji Europejskiej „Panorama zdrowia – Europa” wynika, że ponad połowa Europejczyków to ludzie z nadwagą lub otyłością. W większości krajów UE procent otyłych podwoił się w ciągu ostatnich dwudziestu lat. O takiej wiadomości lepiej szybko zapomnieć przed nadchodzącymi świętami.

La Parisienne, Plus de la moitié des Européens sont en surpoids ou obèses

8 grudnia 2010

20 lat od śmierci Lennona

John Lennon, jeden z czterech legendarnych „Beatlesów” został zastrzelony 8 grudnia 1980 r. w Nowym Jorku przez niezrównoważonego psychicznie fana.

Wikipedia – John Lennon

6 grudnia 2010

Takie buty!

Marzycie o ciepłych butach na zimę, które po prostu nie będą przemakały? Ale warto wiedzieć, że są już buty z odtwarzaczem MP3 i takie, które same znajdują drogę nawet tam, gdzie nie działa system GPS. Może św. Mikołaj przyniesie je komuś w prezencie…

Gazeta.pl, Gadżet Dnia: buty same znajdują drogę
Dada Code M MP3 Player Shoes

4 – 5 grudnia 2010

Działające w samym sercu malowniczej Szampanii Association Culturelle Champagne Pologne już po raz trzeci organizuje festiwal filmowy KINOPOLSKA. W tym roku pokazom filmowym będą także towarzyszyły koncerty i wystawy związane z Rokiem Chopinowskim.

Polskie dni w Reims

4 grudnia 2010

Spotkanie „Najsłynniejszy obraz Chrystusa” z cyklu Śladami Siostry Faustyny odbędzie się w sobotę, 4 grudnia br., o godz. 15:30 w Sali Barokowej Opactwa Pobernardyńskiego w Płocku (ul. Tumska 3, piętro II, 200 m od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia).

W panelu wezmą udział m.in. autorzy książki: „UFAM. Śladami Siostry Faustyny” – Grzegorz Górny oraz Janusz Rosikoń, a także ks. kan. Mieczysław Ochtyra – rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Rozmowę poprowadzi Jan Pospieszalski.

Szczegółowy program spotkania

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code