Kącik newsożercy

Kącik newsożercy (luty 2013 – luty 2014)

Spread the love

SPOŁECZNY PAKT DLA HUMANISTYKI

DEBATA PROGRAMOWA KOMITETU KRYZYSOWEGO HUMANISTYKI POLSKIEJ

Warszawa, 17. 02. .2014, godz. 12.00, Fundacja Batorego, ul. Sapieżyńska 10a

Polska humanistyka, zwłaszcza filozofia, znajduje się dzisiaj w stanie przedagonalnym. Likwidowane są – w majestacie logiki rynkowej – kierunki studiów, które powinny być zrębem Uniwersytetu. Wielkie dziedzictwo dorobku polskich naukowców jest zaprzepaszczane w rytmie pogoni za grantami, które nierzadko są jedynym źródłem finansowania naszych badań. W trakcie debaty pragniemy podzielić się z państwem wynikami ankiety programowej, jaka została przeprowadzona wśród sygnatariuszy Listu w obronie filozofii. Ankieta ta pokazała, że wiele środowisk związanych z humanistyką uniwersytecką nie została włączona w dyskusje dotyczące proponowanych zmian w nauce. Czas to zmienić. Czas na społeczny pakt dla humanistyki. Zapraszamy Państwa do debaty!

ZAPROSZENI GOŚCIE: Andrzej Mencwel (IKP UW), Stanisław Michałowski (JM Rektor UMCS), Henryk Samsonowicz (IH PAN), Małgorzata Kowalska (UwB), Jan Sowa (UJ), Aleksander Temkin (UW), Izabela Wagner (IS UW)
Prowadzenie: Agata Czarnacka

SEKTA

Wykład Tomasza Franca OP

Wrocław, 15. 02. .2014, godz. 17.00, refektarz oo.dominikanów

Dominikańska Szkoła Wiary

Misja Kościoła – Kościół na Misjach

Warszawa, 01. 02. 2014, ul. Freta 10, godz. 17.00

1 lutego o godzinie 17.00, w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zaplanowane jest kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary. Tym razem o. Maciej Kosiec OP będzie rozmawiał z Szymonem Hołownią.

Jak na przestrzeni wieków zmieniało się rozumienie Misji w Kościele i jak dziś we współczesnym świecie być obecnym na misjach – to temat przewodni najbliższego spotkania Dominikańskiej Szkoły Wiary. Gościem DSW będzie Szymon Hołownia, katolicki publicysta, założyciel Fundacji Kasisi, która wspiera Dom Dziecka Kasisi. Placówka prowadzona jest w Zambii przez Siostry Służebniczki Maryi Panny Niepokalanie Poczętej z polskiej Starej Wsi.

Dominikańska Szkoła Wiary

Wykluczeni społecznie – umiłowani w wierze

Warszawa, 11. 01. 2014, ul. Freta 10, godz. 17.00

11 stycznia o godzinie 17.00, w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zaplanowane jest kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary. Redaktor Mikołaj Foks będzie rozmawiał z o. Wojciechem Jędrzejewskim. o „wykluczonych” w Kościele.

Chorzy, uzależnieni, ubodzy, uwikłani w przestępczość. Jakie jest miejsce ludzi „z marginesu” w Kościele? Jak dostrzec w nich Jezusa i jak „wykluczeni” mogą go znaleźć we wspólnocie Kościoła? Między innymi z takimi pytaniami zmierzą się uczestnicy najbliższego spotkania.

Dominikańska Szkoła Wiary

Zadośćuczynienie jako warunek dobrej spowiedzi

Wykład Bogdana Białka

Wrocław, 11. 01. .2014, godz. 17.00, refektarz oo.dominikanów

Dominikańska Szkoła Wiary

NABOŻEŃSTWO DZIEWIĘCIU CZYTAŃ I KOLĘD

Kraków, 21 grudnia 2013, godz. 18, kościół św. Marcina przy ul. Grodzkiej 58

Nabożeństwo dziewięciu czytań i kolęd to pełna spokoju, medytatywna forma liturgiczna, w której czytania biblijne przeplatają się ze znanymi i mniej znanymi kolędami i pieśniami adwentowymi. Muzyka i śpiew są w niej równie ważnym nośnikiem treści jak słowo mówione. To zrodzone w dziewiętnastowiecznej Anglii nabożeństwo, które w swej formie nawiązuje do tradycji starochrześcijańskich wigilii – nocnych czuwań poprzedzających każde ważniejsze święto – ma pomóc w bardziej pogłębionym przeżywaniu symboliki Bożego Narodzenia. Najsłynniejszy “Festival of Nine Lessons and Carols” odbywa się co roku w kaplicy King’s College w Cambridge. W programie krakowskiego nabożeństwa znajdą się m.in. polskie, czeskie i łacińskie kolędy i pieśni adwentowe autorstwa m.in Cypriana Bazylika.

episkopalianie.pl

“Jakie znaczenie ma dla chrześcijanina spotkanie z Judaizmem ?”

Wykład Bogdana Białka

Wrocław, 07.12.2013, godz. 17.00, refektarz oo.dominikanów

Bogdan Białek – jest psychologiem, redaktorem naczelnym miesięcznika “Charaktery”, wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz członkiem zarządu Jesziwy Pardes.

Dominikańska Szkoła Wiary

“Niezgoda na własną niewiarę – Bóg z perspektywy poety”

Wykład Jarosława Mikołajewskiego

Wrocław, 23.11.2013, godz. 17.00, refektarz oo.dominikanów

Jarosław Mikołajewski – urodził się w 1960 roku w Warszawie. Jest poetą, tłumaczem z języka włoskiego, autorem książek dla dzieci, eseistą, publicystą, dziennikarzem. Od 2006 roku – dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie.

Dominikańska Szkoła Wiary

Świat kultury – świadecztwo wiary i bluźnierstwo

Warszawa, 16. 11. 2013, ul. Freta 10, godz. 17.00

16 października o godzinie 17.00, w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zaplanowane jest kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary. Redaktor Mikołaj Foks będzie rozmawiał z aktorskim małżeństwem – Dorotą Chotecką-Pazurą i Radosławem Pazurą .

Jak znani artyści, którzy otwarcie przyznają się do swojej wiary, odbierani są przez kolegów z branży? Jak wyznawane wartości przekładają się na decyzje zawodowe i wybory artystyczne? Jakie zadania stoją przed chrześcijanami funkcjonującymi w zsekularyzowanym świecie kultury i show biznesu? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedzi poszukają – wspólnie z zaproszonymi gośćmi – uczestnicy spotkania.

Dominikańska Szkoła Wiary

IV Marsz Mężczyzn “WIERNI BOGU – WIERNI RODZINIE”

Wrocław, 27.10.2013, godz. 14.00 – 16.30

Wydarzenie to odbędzie się w dniu 27 października b.r. Rozpocznie się o godzinie 14:00 Mszą św. w kościele pw. św. Elżbiety (Kościół Garnizonowy)przy ul. Św. Elżbiety 1. Mszy przewodniczył będzie JE. bp. prof. Andrzej Siemieniewski. Następnie uczestnicy przejdą ulicami Wrocławia oraz przez wrocławski rynek aby w sposób publiczny dać świadectwo wierze.
Tegoroczne hasło marszu „Wierni Bogu, Wierni Rodzinie” jest wezwaniem i wyzwaniem dla wszystkich, a w szczególności kierowane ono będzie do mężczyzn.
Marsz zakończy się wspólną modlitwą uwielbienie, razem z rodzinami, na placu pod Kościołem Garnizonowym około godziny 16:30.

Wspólnota Agalliasis

“Paruzja Chrystusa – nadzieja współczesnych chrześcijan?”

Spotkanie ze Zbigniewem Danielewiczem

Wrocław, 12.10.2013, godz. 18.00, refektarz oo.dominikanów

Zbigniew Danielewicz – ur. 1964, doktor teologii, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, tłumacz. Uczy filozofii i języka angielskiego. Autor książek: W oczekiwaniu na Paruzję. Nauka Adwentystów Dnia Siódmego i Świadków Jehowy (1999), Między Kościołem a sektą (1999). Publikował m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”.

Dominikańska Szkoła Wiary

Rewolucja papieża Franciszka – rozmowa z o. Romanem Bieleckim OP

Warszawa, 05.10.2013, ul. Freta 10, godz. 17.00

Kiedy minie nam zachwyt nad gestami i przestaniemy interesować się tym, jakie buty zakłada papież, co jada i gdzie mieszka? Czy nosi futra sobolowe czy gronostajowe, takie czy inne pelerynki? Co ma w teczce, którą zabrał ze sobą do Rio i jakiego samochodu używa? Co nam wtedy zostanie? A właściwie – kto nam zostanie? Co mamy na myśli mówiąc o „rewolucji franciszkańskiej”? A może nie ma żadnej rewolucji? Kim jest ten, który wziął sobie za patrona pontyfikatu najradykalniejszego z radykalnych świętych Kościoła? Co nam mówi? Czy chcemy dać się poprowadzić temu papieżowi i w jaki sposób?

Dominikańska Szkoła Wiary

„Homokatolicy. Odważni w Kościele. Czy Kościół katolicki otworzy się na osoby LGBT?”

Warszawa, 13.06.2013

Grupa chrześcijan LGBTQ „Wiara i Tęcza” zaprasza na debatę „Homokatolicy. Odważni w Kościele. Czy Kościół katolicki otworzy się na osoby LGBT?”

Debata odbędzie się w czwartek 13 czerwca 2013 o godz. 18.00 w warszawskiej siedzibie Austriackiego Forum Kultury (ul. Próżna 8). „Szacunek Kościoła dla małżeństwa nie powinien owocować wykluczeniem tych, którzy w miłości, wierności i wzajemnej trosce żyją odpowiedzialnie w partnerskich związkach jednej płci” – napisała w 2011 r. w głośnym manifeście grupa teologów katolickich z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Podobne głosy zaczynają się pojawiać także w środowiskach katolickich w Polsce. Czy Kościół otworzy się na osoby LGBT? W debacie na ten temat wezmą udział: Katarzyna Jabłońska i Cezary Gawryś (publicyści katolickiego kwartalnika: „Więź”) oraz Barbara Kapturkiewicz (grupa chrześcijan LGBT „Wiara i Tęcza”). Spotkanie poprowadzi red. Marcin Dzierżanowski

www.wiara-tecza.pl

FARBĄ W PŁOT

Akcja malowania murali na ogrodzeniu UKSW

Warszawa, 28.05.2013

28 maja 2013 roku o godzinie 11.00 w dzień Święta Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się akcja malowania muru wokół kampusu UKSW na Młocinach (Wóycickiego 1/3). Mur będą malować zaproszeni twórcy m.in.: Piotr Janowczyk, Maciek Misiewicz, Michał Stopa, Monika Suska, WETOR oraz studenci i doktoranci UKSW wyłonieni w wewnętrznym konkursie na najciekawszy projekt. Impreza pomyślana jest jako wydarzenie cykliczne, tegoroczna realizacja otworzyć ma nowe miejsce na galerię warszawskiego street artu. Impreza skierowana do artystów, którzy będą mieli doskonałe miejsce na swoje prace i do studentów UKSW oraz mieszkańców, którzy będą mogli zobaczyć powstawanie prac, a także w ramach warsztatów zaangażować się w ich tworzenie.

“Bluźnierstwo. Między grzechem a przestępstwem”

Spotkanie z ks. Andrzejem Dragułą

Wrocław, 18.05.2013, godz. 17.00, refektarz oo.dominikanów

ks. Andrzej Draguła – ur. 1966. Ksiądz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Dr hab. teologii, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, kierownik Katedry Teologii Pastoralnej, Liturgiki i Homiletyki na Wydziale Teologicznym USz, publicysta. Wicedyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze. Od 2013 r. członek redakcji WIĘZI. Należy do Rady Naukowej Laboratorium WIĘZI. Autor książek Eucharystia zmediatyzowana. Teologiczno-pastoralna interpretacja transmisji Mszy Świętej w radiu i telewizji, Ocalić Boga. Szkice z teologii sekularyzacji i Copyright na Jezusa. Język, znak, rytuał między wiarą a niewiarą. Mieszka w Zielonej Górze.

Dominikańska Szkoła Wiary

Świętość na co dzień – rozmowa z dziennikarką Brygidą Grysiak o bł. Janie Pawle II

Warszawa, 11.05.2013


Jak świętość Jana Pawła II wyglądała „od kuchni”? Których świętych On sobie upodobał? Porozmawiamy o tym podczas majowego spotkania Dominikańskiej Szkoły Wiary. Można będzie również dowiedzieć się więcej o cudach, które dzieją się za wstawiennictwem błogosławionego Papieża.

Dominikańska Szkoła Wiary

“Nauka & Wiara”

Wykład Łukasza Mścisławskiego OP

Wrocław, 27.04.2013, godz. 17.00, refektarz oo.dominikanów

O. dr Łukasz Mścisławski – dominikanin, doktor filozofii, magister fizyki komputerowej, wykładowca filozofii nauki i techniki na Politechnice Wrocławskiej. Członek Centrum Kopernika Badań interdyscyplinarnych. Zainteresowania naukowe: filozofia fizyki, metodologia i filozofia nauki, teoria kategorii, teoria toposów, programy kwantowania grawitacji (szczególnie Ch. Ishama).

Dominikańska Szkoła Wiary

Wolność św. Dominika – rozmowa z Krzysztofem Popławskim OP

Warszawa, 13.04.2013


13 kwietnia o godzinie 17.00 w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 odbędzie się kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary. Anna Sosnowska będzie rozmawiała z o.Krzysztofem Popławskim OP o św. Dominiku.

Dominikańska Szkoła Wiary

Pop-oratorium “Miłosierdzie Boże” na Litwie i w Polsce

kwiecień – maj 2013


Dzieło skomponowane przez Zbigniewa Małkowicza do słów św. Siostry Faustyny zabrzmi 6 kwietnia o godz. 15 w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach na Litwie. Powtórzone zostanie dzień później o godz. 16.30 – w wileńskim kościele pw. Ducha Świętego, miejscu, w którym jeszcze do niedawna znajdował się pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany wg wskazówek św. Faustyny. Nie tylko miejsce koncertu będzie symboliczne, lecz także jego termin – pierwsza niedziela po Wielkiej Nocy, czyli ustanowione przez Jana Pawła II Święto Miłosierdzia Bożego.

Aby usłyszeć pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” nie trzeba jechać aż na Litwę. W niedzielę, 5 maja, polskie zespoły wystąpią w kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Apostoła w Lusowie podczas specjalnego koncertu, który zainauguruje XIII już sezon „Lusowskich Poranków Muzycznych”. Początek koncertu o godz. 13, wstęp wolny.

“Miłosierdzie Boże” na Litwie i w Polsce

Pielgrzymka KSM śladami św. Stanisława Kostki

20. 04. 2013Zapraszamy na pielgrzymkę autokarową śladami świętego Stanisława Kostki, patrona młodzieży i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zawitamy w jego rodzinnych stronach w miejscowości Rostkowo, w której urodził się i wychował oraz miejscowości Przasnysz, w której został ochrzczony a jego brat ufundował parafię Pasjonistów.

Oddział KSM przy parafii św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Nocne czuwanie w intencji misji na Jasnej Górze

13 – 14. 04. 2013


Chcemy spotkać się z tymi, którym na co dzień bliska jest idea misji i ich wspierania. Przed obrazem Matki Bożej chcemy podziękować za wszystkich, którzy zaangażowali się w dzieła Fundacji Salvatti.pl, chcemy podziękować za kolejny rok wspólnej pracy i prosić o dalsze błogosławieństwo nad dziełami misyjnymi i Pallotynami, którzy na misje wyjeżdżają – mówi ks. Jerzy Limanówka, prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

Zaproszenie na nocne czuwanie na Jasnej Górze w intencji misji

“Moc świętości – spotkanie z Radosławem Pazurą

Warszawa, 16.03.2013


Sobota 16 marca w Dominikańskiej Szkole Wiary w Warszawie to dzień spotkania z Radosławem Pazurą. Rozmowę na temat mocy świętości w życiu aktora poprowadzi redaktor Mikołaj Foks. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00 w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10.

Dominikańska Szkoła Wiary

“Chrystus w innych religiach?”.

Wykład prof. Józefa Majewskiego

Wrocław, 16.03.2013, godz. 17.00, refektarz oo.dominikanów

Prof. Józef Majewski – ur. w 1960 roku. Teolog, medioznawca i publicysta, doktor habilitowany teologii, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Pełni funkcję kierownika Zakładu Komunikacji Kulturowej i Aksjologii Dziennikarstwa; wykłada na Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku. Od 1998 roku redaktor miesięcznika Więź. Jest stałym współpracownikiem Tygodnika Powszechnego. Autor, współautor lub redaktor 20 książek oraz ponad 700 artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych i dziennikarskich. Jest członkiem Rady Naukowej Laboratorium WIĘZI. Żonaty, ma dwoje dzieci. Mieszka w Gdańsku.

Dominikańska Szkoła Wiary

30-godzinny post w intencji bezdomnych

15 – 17 marca marca 2013

W dniach 15-17 marca br. Fundacja Kapucyńska organizuje post 40-godzinny w intencji bezdomnych. Post o chlebie i wodzie będzie wiązał się z modlitwą w intencji bezdomnych, o uwolnienie ich od słabości, uzależnień, zniechęcenia oraz o dodanie im siły i nadziei.

40 godzin dla bezdomnych

Warszawskie Jerycho

17 – 24 marca marca 2013

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprasza wszystkie ruchy i organizacje katolickie Warszawy oraz osoby indywidualne do włączenia się inicjatywę „Warszawskie Jerycho”. W terminie 17-24 marca 2011 roku przez 24 godziny na dobę trwać będzie Nieustanna Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji obrony życia ludzkiego.

Warszawskie Jerycho – informacje

“Edukacja domowa jako alternatywa dla współczesnej szkoły” – konferencja

Gdańsk, 9 marca marca 2013

Czy jest jakaś alternatywa dla rodziców, którzy szukają innych dróg edukacji własnych dzieci niż szkoła? Jakie są obecnie zapisy w polskim prawie dotyczące możliwości uczenia dzieci w domu? Czy rodzice są w stanie samodzielnie uczyć własne dzieci? Co z socjalizacją dzieci uczonych domowo? Co z wynikami egzaminów i dalszym etapem kształcenia? Jak współpracować ze szkołą?

Na te i inne pytania odpowiedzą zaproszeni mówcy, z których wszyscy mają doświadczenie w uczeniu swoich dzieci domowo: prawnik, pedagog, pastor, dyrektor szkolny, wykładowczyni akademicka (psycholog). Konferencja odbędzie się 9 marca 2013 r. w gdańskim Domu Technika NOT przy ul. Rajskiej 6 o godzinie 10.00.

40 FAKTÓW DLA ŻYCIA

Wielkopostna akcja internetowa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej

W czasie Wielkiego Postu Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej zaprasza wszystkich do aktywności internetowej poprzez włączenie się w akcję „40 faktów za Życiem” . Przez 40 dni na stronie i w kanałach społecznościowych stowarzyszenia będą grafiki związane z kolejnymi „faktami”, w postaci pozytywnych komunikatów uzasadniających konieczność obrony życia ludzkiego, z zachętą do rozpowszechniania i wzbudzania dyskusji. Oto jak prezes organizacji, Michał Baran uzasadnia wielkopostny charakter propozycji.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej

“Dietrich Bonhoeffer wobec kryzysu wiary i Kościoła”.

Wykład ks. Marcina Orawskiego

Wrocław, 16.02.2013, godz. 17.00, refektarz oo.dominikanów

Ks. Mar­cin Oraw­ski – teo­log ewan­ge­licki, absol­went Chrze­ści­jań­skiej Aka­de­mii Teo­lo­gicz­nej w War­sza­wie. W 2003 r. wybrano go na sta­no­wi­sko dru­giego proboszczaw parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Od 2000 r. pełni funk­cję dusz­pa­ste­rza wię­zien­nego Die­ce­zji Wro­cław­skiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Lute­rań­skiego) w RP. W 2009 r. został powo­łany na członka komi­sji Sys­temu Inter­ne­to­wego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, która jest odpo­wie­dzialna za wize­ru­nek kościoła w sieci. Ksiądz Mar­cin Oraw­ski jest żonaty i posiada dwójkę dzieci.

Dominikańska Szkoła Wiary

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code