Sztuka

EURO-imieniny Księdza

Spread the love

EURO-imieniny Księdza Twardowskiego

VII Recytatorski Konkurs Twórczości

ks. JanaTwardowskiego i

III Janowy Turniej Literacki

Kilkuset uczestników finałowych koncertów słowa, wytypowanych przez szkoły, parafie i ośrodki kultury spośród znacznie większej rzeszy miłośników poezji, pół tysiąca dziecięcych i młodzieżowych wierszy i esejów, wydany tomik i płyta CD – to tylko niektóre efekty tegorocznych konkursów – VII Recytatorskiego Twórczości Ks. Jana Twardowskiego i III Janowego Turnieju Literackiego, organizowanych przez warszawską Fundację AVE przy wsparciu stołecznego Biura Edukacji. Dr Waldemar Smaszcz, krytyk literacki, przyjaciel i wydawca utworów poety, nazwał je „najpiękniejszym, żywym pomnikiem Jana od Biedronki”.

– Nie mam najmniejszej wątpliwości, że ksiądz Jan w metafizyczny sposób jest z nami: czuwa, asystuje, przysłuchuje się recytacjom, zagląda przez ramię piszącym wiersze i… bardzo, bardzo się cieszy – mówi Bartłomiej Włodkowski, szef Fundacji AVE i inicjator przedsięwzięcia. – Inaczej nie potrafię wytłumaczyć fenomenu tak ogromnego zainteresowania Janowymi Konkursami!

Zwłaszcza, że odbywają się one w końcówce roku szkolnego. Czerwiec, miesiąc urodzin i imienin Poety, to czas, kiedy bardziej od książek absorbują już zbliżające się wakacje. Tymczasem liczba dzieciaków i młodzieży, którzy recytują Księdza Jana i piszą własne utwory w Jego duchu, wciąż rośnie!

Pierwszy konkurs recytatorski odbył się już w roku śmierci poety. – Działający przy Fundacji AVE chór AVETKI wielokrotnie śpiewał na wieczorach poetyckich z udziałem ks. Twardowskiego. W ten sposób zaczęła się nasza przyjaźń – wyjaśnia Włodkowski. – Kiedy poeta zmarł, razem z Jego przyjaciółmi – dr Aldoną Kraus i dr Waldemarem Smaszczem – poczuliśmy, że warto zrobić coś, co spowoduje, że myśl i duch Księdza Piszącego Wiersze, będą wciąż na nowo odkrywane.

Obecnie konkurs recytatorski i organizowany od trzech lat literacki na wiersze i eseje, inspirowane Janową twórczością, to największe w Polsce przedsięwzięcie, popularyzującymi twórczość skromnego księdza z Krakowskiego Przedmieścia. O wysokim poziomie prezentacji świadczy fakt, że jury przyznało ponad 80 nagród i wyróżnień! Szczególny przebieg mają doroczne „Imieniny Księdza Jana”, czyli gala finałowa wieńcząca konkursy. Nie jest to jedynie tradycyjne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. W jej trakcie podczas specjalnej ceremonii wszyscy uczestnicy konkursów przyjmowani do Janowej Rodziny.