Wiadomości KAI

Nie wolno używać krzyża, by osiągać swoje ludzkie cele

Spread the love

Nie wolno używać krzyża, by osiągać swoje ludzkie cele

Abp Kazimierz Nycz

Nie wolno używać krzyża, by ludzi dzielić – powiedział 5 sierpnia abp Kazimierz Nycz w homilii podczas Mszy św. rozpoczynającej jubileuszową XXX Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną na Jasną Górę.

Nawiązując do jej hasła „Przez krzyż”, wybranego kilka miesięcy temu, mówił o znaczeniu krzyża w życiu chrześcijanina i o jego obecności w sferze publicznej. – Krzyż ma prawo być obecnym nie tylko w sferze prywatnej życia człowieka – podkreślił metropolita warszawski. – Ma prawo być też obecny i w Polsce, i w Europie w przestrzeniach publicznych dlatego, że religijności człowieka nie da się zamknąć w sferze życia prywatnego. Człowiek religijny, a więc związany z Bogiem, jest związany wtedy, kiedy żyje w rodzinie, ale także wtedy, kiedy pracuje, kiedy uczestniczy w życiu społecznym i ma prawo do tego, by towarzyszył mu ten święty znak.

Arcybiskup podkreślał, że prawo krzyża do obecności w sferze publicznej wynika i z tego, że cywilizacja europejska, wyrosła z chrześcijaństwa, „a najbardziej syntetycznym i przemawiającym znakiem dla wszystkich, także dla tych, którzy już dzisiaj w pełną prawdę krzyża nie wierzą, znakiem korzeni i cywilizacji, z której wyrastamy jest krzyż”.

Ale „nigdy jednak nie wolno go używać do celów, które byłyby zaprzeczeniem miłości i jedności. Nie wolno używać krzyża, do tego, by dzielić ludzi, nie wolno używać krzyża do tego, by w jakimś sensie wyznaczać przestrzenie i tereny – to jest moje, a to nie jest moje”. Nie wolno wreszcie używać krzyża do tego, by osiągać swoje ludzkie, nieraz pokrętne cele.

Abp Nycz przypomniał, że pielgrzymka akademicka zrodziła się 30 lat temu w radości z odzyskanej – wówczas na krótki czas wolności, z wyboru Jana Pawła II, ale również w smutku, bo był to rok zamachu na papieża oraz śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Wspomniał przewodników tej pielgrzymki – ks. prałata Józefa Maja, ks. prałata Zygmunta Malackiego – apelując o modlitwy w intencji jego zdrowia – ks. Bogdana Bartołda oraz obecnego rektora ks. Jacka Siekierskiego.

Mszę św. w kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu koncelebrowało kilkudziesięciu księży.

W pielgrzymce poszło 5 tys. osób. Jej patronem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia, gdzie przywita ich abp Nycz.

Mieli nieść krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego, upamiętniający ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Jednak ze względu na sprzeciw osób zgromadzonych 3 sierpnia pod Pałacem, uroczystość przeniesienia krzyża do kościoła św. Anny nie odbyła się.

Abp Kazimierz Nycz

Tekst pochodzi z Wiadomości KAI

Zaprenumeruj ekai-tygodnik!

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code