Wiadomości KAI

Internet – nowy Gutenberg

Spread the love

Internet – nowy Gutenberg

– Kościół musi się zmierzyć ze współczesną kulturą internetową i ją ewangelizować – uważa ks. prof. Janusz Balicki, teolog moralny z UKSW. Od 12 do 15 listopada brał on udział w obradach zgromadzenia plenarnego przewodniczących komisji ds. środków przekazu episkopatów Europy. Hasłem spotkania, które odbyło się w watykańskiej auli synodalnej, były słowa: „Kultura internetu a komunikacja Kościoła”.

– Zgadzano się, że internetu nie należy traktować jedynie jako narzędzia przekazu informacji, ale także jako tworzące się na naszych oczach dynamiczne zjawisko kulturowe – podkreślił ks. Balicki. – Wynalezienie internetu porównywano do wynalezienia przemysłowej metody druku przez Jana Gutenberga, która zrewolucjonizowała świat, mentalność człowieka, a w przypadku chrześcijaństwa przyczyniła się do rozpowszechnienia Biblii. Przypomniano, że od tamtego czasu Kościół stracił monopol na Pismo Święte, co m. in. doprowadziło do Reformacji.

Wiele mówiono też o tym, czym internet w swej istocie jest. I starano się odpowiedzieć na pytanie, czy Kościół jest przygotowany by z niego korzystać. – Przewodniczący Europejskiej Komisji Biskupiej ds. Mediów bp Jean-Michel Di Falco Léandri mówiąc, jak ważny jest dla Kościoła internet wskazał na przypadek biskupa lefebrysty Richarda Williamsona, którego wypowiedzi negujące holokaust od dawna publikowane były na stronach internetowych, ale nikt z Kurii Rzymskiej nie zadał sobie trudu, aby je przeczytać i poinformować o nich papieża – relacjonuje ks. Balicki.

I podkreśla, że konferencja miała za zadanie uwrażliwić Kościół na internet, i na to jakiego języka powinien używać w odniesieniu do nowej kultury, która internet tworzy. – Język ten różni się bowiem od języka, jakiego używaliśmy dotychczas – zauważa ks. Balicki.

Podczas obrad apelowano, aby do pracy nad kościelnym internetem włączać świeckich specjalistów. W imieniu Benedykta XVI przesłanie do zebrania skierował watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Berton.

Tekst pochodzi z Wiadomości KAI nr. 47

Zaprenumeruj ekai-tygodnik!

Dodaj komentarz

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code