Rekolekcje Tezeusza

Rekolekcje Wielkopostne 2014

Spread the love

«Kto jesteś, Panie?&#187

Ekumeniczne Rekolekcje Wielkopostne Tezeusza

6 – 20 kwietnia 2014

Kolejny Wielki Post i kolejne rekolekcje w realu albo w Internecie. Bo tak zawsze jest, bo tak wypada, bo przyzwyczailiśmy się, bo wpisaliśmy to jak co roku w grafik itp. To wszystko prawda, ale przecież wielu z nas żywi niegasnącą nadzieję, że stanie się coś nadzwyczajnego i spod nużącej szarej rutyny wyłoni się piękny, czysty, rozświetlony kawałek Nieba. Może właśnie podczas tegorocznego Wielkiego Postu nastąpi wreszcie spotkanie, na które czekasz od lat: prawdziwe spotkanie z Jezusem, który odmieni Twoje życie… Może nie przyznajesz się już nawet przed sobą, że wierzysz w takie spotkanie, a przecież nie przestajesz go pragnąć… Może przeżyłeś/aś je na tyle dawno, aby trochę zapomnieć i znowu żyć tak, jakby tego spotkania w ogóle nie było…

Podczas tegorocznych Ekumenicznych Rekolekcji Wielkopostnych Tezeusza proponujemy pójść szlakiem osobistych spotkań z Jezusem – spotkań radosnych lub pełnych bólu, niespodziewanych lub długo oczekiwanych, wymodlonych lub wcale niechcianych. Będzie okazja, aby przypomnieć sobie wydarzenia i sytuacje, które stały się fundamentem naszej wiary, a także, by zastanowić się raz jeszcze, w co i w KOGO wierzymy. Takie refleksyjne wspomnienia wzmacniają wewnętrznie i pomagają odnaleźć lub zachować właściwy kierunek marszu przez życie. Są ważnym świadectwem i źródłem nadziei dla innych osób.

Chcielibyśmy również zastanowić się, dlaczego niektórzy ludzie nie odczuwają w swoim życiu Bożej obecności. Toteż na Tezeuszowe rekolekcje zapraszamy tych, którzy są przekonani, że swojego osobistego spotkania z Bogiem nie przeżyli, że nie dane im było takie doświadczenie albo uważają je za dziwaczny, aczkolwiek interesujący wytwór wyobraźni. Wielki Post to czas, gdy warto zrewidować swoje utrwalone od dawna poglądy w tej kwestii, gdy nas własne przeżycia warto spojrzeć w innym świetle i z innej perspektywy – choćby przeglądając się jak w lustrze w cudzych doświadczeniach…

Szlak rekolekcyjnych rozważań będą jak zwykle wyznaczały codzienne czytania liturgiczne Kościoła katolickiego z dwóch ostatnich tygodni, które poprzedzają święto Zmartwychwstania. W tych tekstach będziemy szukali inspiracji do naszych przemyśleń oraz drogowskazów, które mogą przybliżyć do żywego Boga.

Po raz trzeci organizujemy w Tezeuszu rekolekcje ekumeniczne. Autorami rozważań będą osoby z kilku chrześcijańskich Kościołów i wspólnot oraz poszukujący, którzy nie deklarują przynależności do konkretnej denominacji. Chrześcijaństwo bowiem nie polega na poprawnym recytowaniu katechizmowych formuł ani na przestrzeganiu odpowiednich rytuałów, chociaż tych elementów nie można lekceważyć. Chrześcijaninem bowiem jest ten, kto na swojej drodze spotkał żywego Boga i nie poszedł dalej obojętnie udając, ze nic się nie stało, lecz usłyszawszy skierowany do siebie Boży głos, odważył się zapytać jak Szaweł: „Kto jesteś, Panie?” (Dz 9, 5)

Autorzy rozważań:
Paweł Bartosik (EKR)
Inka Bestry (KRK)
Beata Bogdanowicz (KRK)
Jolanta Elkan-Wykurz (KRK)
Małgorzata Frankiewicz (KRK)
Dariusz Grochocki (RKK)
Wojciech Jałoszyński (KRK)
Zofia Jaros (KRK)
Anna Jóźwik (KRK)
Kazimierz Juszczak (KZ)
Artur Barbara Kapturkiewicz (KRK)
Jarosław Kubacki (PWE)
Maria Kudroń (KRK)
Magdalena Kulus (KRK)
Dk. Dorota Łodziak (RKK)
Andrzej Miszk (KRK)
Agata Niedźwiecka (KRK)
Michał Piątek (KRK)
Tomasz Ponikło (KRK)
Ks. Tomasz Puchalski (RKK)
Przemysław Radzyński (KRK)
Daniel Skórski (PWE}
Wiktor Sybilski (RKK)
Krzysztof Tłoczek (UECC)
Ks. Adam Winski (KRK)
Tomasz Żmuda (KRK)

EKR – Ewangeliczny Kościół Reformowany
KRK – Kościół Rzymskokatolicki
KZ – Kościół Zielonoświątkowy
PWE – Polska Wspólnota Episkopalna
RKK – Reformowany Kościół Katolicki
UECC – United Ecumenical Catholic Church

Rekolekcje Wielkopostne 2013
Rekolekcje Wielkopostne 2012
Rekolekcje Wielkopostne 2011
Rekolekcje Wielkopostne 2010
Rekolekcje Wielkopostne 2009
Rekolekcje Wielkopostne 2008
Rekolekcje Wielkopostne 2007
Rekolekcje Wielkopostne 2006
Rekolekcje Wielkopostne 2005

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, rok A2

Daniel Skórski Dylematy człowieka wierzącego
Człowiek sam z siebie nie może przyjść do Boga przez to wszystko co ukazanie jest w jego złej naturze. Dla Boga nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Pierwszy wyciąga rękę, bo nikt inny tego zrobić nie może – nie jest w stanie. On w swojej ogromnej miłości dobrze to wie, i co najważniejsze – na wiedzy nie kończy. Prawdziwa miłość (podobnie jak wiara) bez uczynków jest martwa. Więcej…

Zofia Jaros Zmartwychwstanie, życie i droga do Galilei
Wielkanocne czytania… Mateusz (liturgia poranka), Jan (liturgia dnia) i Łukasz (liturgia wieczoru). Od spotkania z niewiastami, przez Piotra i Jana przy pustym grobie aż po drogę do Emaus. Chcę się chwilę zatrzymać na poranku, przy opuszczonym grobie, wsłuchać w słowa anioła…Więcej…

Kazimierz Juszczak Co znaczy dla ciebie, że Jezus zmartwychwstał?
Ileż w tym dniu nas, naszych utraconych nadziei, tych dni, w których budzimy się rano uświadamiając sobie, że to nie był zły sen. I ileż w tym dniu piękna. Gdy Bóg, który jest samą miłością, niejako znając nasze lęki, nasze słabości, naszą niewierność własnemu pragnieniu bycia dobrym, właśnie w tej ciszy dotyka nas Więcej…

Wielka Sobota, rok A2

Wojtek T. Jałoszyński Grobowa cisza
Zaangażuj wyobraźnię. Wyobraź sobie Jezusa, którego właśnie składają do grobu i przykrywają grób głazem. Trwaj z tym obrazem przez cały ten czas. Zapewniam Cię, że w czasie tej kontemplacji różne myśli, uczucia, stany będą się pojawiały w Tobie. Spróbuj się im przyjrzeć.Więcej…

Tomasz Żmuda Ile razy zmartwychwstajemy?
Pismo mówi, że nawet sprawiedliwy grzeszy co najmniej 10 razy dziennie. Grzeszy, czyli upada, odwraca się od Tego, który wyszedł. Święty Paweł powie, że umiera, grzech jest śmiercią. Tak, umierać w ciągu dnia zdarza nam się bardzo często. A ile razy w ciągu dnia zmartwychwstajemy? Ile razy w ciągu dnia chcemy na nowo wrócić do pełni życia wraz z Nim?Więcej…

Krzysztof Tłoczek Cisza
I ileż w tym dniu piękna. Gdy Bóg, który jest samą miłością, niejako znając nasze lęki, nasze słabości, naszą niewierność własnemu pragnieniu bycia dobrym, właśnie w tej ciszy dotyka nas i mówi “Nie bój się. Ja będę zawsze z Tobą”.Więcej…

Wielki Piątek, rok A2

Dariusz Grochocki Powiedz TAK miłości
Kocham bliźniego, gdy nie jeżdżę samochodem po alkoholu, gdy oddaję pani w sklepie sumę pieniędzy daną mi pomyłkowo w ramach tzw. reszty, gdy szanuję swoje zdrowie i życie, bo jak mnie zabraknie, to zależne ode mnie osoby będą głodne i stracą dach nad głową.Więcej…

Małgorzata Frankiewicz Dotknąć Krzyża
Wielki Piątek nie jest odpowiednim dniem na pisanie rozpraw o Bogu albo na prowadzenie o Nim filozoficznych i teologicznych dyskusji. To dzień, gdy całym swoim jestestwem, całym ciałem, wszystkimi zmysłami powinniśmy oddać się przeżywaniu męki i śmierci Jezusa.Więcej…

Paweł Bartosik Bóg zawsze obecny
Dla Izraelitów był to początek wędrówki przez pustynię i podboju Ziemi Obiecanej. Dla Jezusa zmartwychwstanie było początkiem historii Ludu Nowego Przymierza. Aby przejść, trzeba wyruszyć w drogę. Naród wybrany wyruszył w drogę z Egiptu, Jezus wyruszył w drogę krzyża.Więcej…

Wielki Czwartek, rok A2

Dorota Łodziak Pojednał świat ze sobą…
Wielu chłopców zachłyśniętych atmosferą, która wtedy panowała, jeszcze chętniej przyjeżdżało na Mszę Krzyżma w Wielki Czwartek, z namaszczeniem obserwując święte obrzędy i swego biskupa pochylonego, by umyć nogi dwunastu. O wiele bardziej lubiłam tę liturgię spędzać w katedrze niż w rodzinnej parafii, jednak nie było mi to dane zbyt wiele razy. Więcej…

Ks. Adam Winski Patrząc w miskę z brudną wodą…, czyli przepraszam za moje kapłaństwo!
Przepraszam Cię za moje kapłaństwo! Tak, wcale się nie pomyliłem i nie jest to kościelna nowomowa albo prałatowa kokieteria… Przepraszam właśnie dlatego, że czynię je moim, zamiast patrzeć w oczy Mistrza. Więcej…

Wielka Środa, rok A2

Przemysław Radzyński Ciągle być uczniem
Nauczyciel, który ma słowo pokrzepiające strapionego, musi być równocześnie uczniem. Doświadczenie Boga, które daje przymus do głoszenia Dobrej Nowiny, nie sprawia, że człowiek staje się kimś lepszym, wchodzi na wyższy poziom. Nie. Więcej…

Ks. Tomasz Puchalski Na granicy nadziei
Dla Izraelitów był to początek wędrówki przez pustynię i podboju Ziemi Obiecanej. Dla Jezusa zmartwychwstanie było początkiem historii Ludu Nowego Przymierza. Aby przejść, trzeba wyruszyć w drogę. Naród wybrany wyruszył w drogę z Egiptu, Jezus wyruszył w drogę krzyża.Więcej…

Wielki Wtorek, rok A2

Maria Kudroń Cierpienie naszego Boga
Nauczyciel jest po ludzku smutny i zalękniony. Ale właśnie te ludzkie cechy pozwalają nam przybliżyć Tajemnicę. Nie będziemy idealni i żadne modły ani przyrzeczenia tego nie zmienią. Ważne, aby podnieść się na stacji klęski, błędu, upokorzenia i iść dalej.Więcej…

Jarosław Kubacki Zdrada i zdrajcy…
Jeżeli mowa o uniwersalnym charakterze opowieści o Jezusie z Nazaretu, trzeba powiedzieć, że temat zdrady jest jednym z najbardziej uniwersalnych tematów, które w niej występują. Nie wiem, czy jest wśród ludzi ktoś, kto może o sobie powiedzieć, że nigdy nie zdradził: kogoś innego, siebie samego…Więcej…

Artur Barbara Kapturkiewicz Kim, jesteś Panie?
On miał o Tobie swoje dokładne wyobrażenia. Był zły i zawiedziony, że ich nie spełniasz. I wydał Cię na śmierć, biorąc za to pieniądze. Jezu, zbaw nieszczęśliwego Judasza i nas wszystkich, którzy jesteśmy na różne sposoby do niego podobni, którzy wydajemy Cię na śmierć w naszych siostrach i braciach za to, że nie spełniają naszych oczekiwań.Więcej…

Wielki Poniedziałek, rok A2

Agata Niedźwiecka Miłość Marii Magdaleny
Prawdziwa, czysta, doskonała Miłość dotknęła jej serca. Ten dotyk przemienił wszystko. Bóg daje każdemu człowiekowi niezwykłą godność Jego stworzeniu. Dotyk Miłości wydobył tę godność Marii. Ludzie postępowali wobec niej tak jak ona wobec siebie, a ona nie szanowała siebie i swojej godności.Więcej…

Wiktor Sybilski Jezus, cuda i medycyna
Sam fakt istnienia wiary w ludzkim życiu – lub Jezusa, którego imienia możemy tutaj użyć jako swego rodzaju metonimii chrześcijaństwa, to jest bardzo wiele i za mało zarazem. Jak wielu istnieje bowiem wspaniałych ludzi niewierzących – ateistów żyjących etycznie i z poświęceniem dla drugiego człowieka?Więcej…

Niedziela Męki Pańskiej, rok A2

Dk. Dorota Łodziak Stańmy się podobni do Chrystusa!
Przynośmy dary Temu, który dla nas poniósł mękę i dla nas zmartwychwstał. Może sądzicie, że mówię o złocie lub srebrze albo o tkaninach czy o świecących i drogich kamieniach. To wszystko jest materialne, pochodzi z ziemi, na niej pozostaje…Więcej…

Andrzej Miszk Gdy zabijamy Boga, myślimy, że czynimy dobrze
A nieliczni są ci, którzy nie przyłączają się do tego zbiorowego, zbrodniczego amoku i w chwili próby pozostają wierni: Maria, Maria Magdalena, Jan…. Jak to się dzieje, że tłum krzyczący „Hosanna!”, a w kilka dni potem woła: „Ukrzyżuj Go!”? Dlaczego zabijamy Boga?Więcej…

Michał Piątek Wszyscy?
Jezus posiadał wiedzę na temat człowieka, ale nawet On tego nie czynił. W dzisiejszej Ewangelii widzimy zapowiedź ludzkiego zwątpienia, nawet wyparcia się Go, zdrady, ale Chrystus nie ocenia, nie potępia. Wie, że na nasz osąd nadejdzie jeszcze czas. Za to ogarnia Go smutek i lęk. On troszczy się o nas i cierpi.Więcej…

Sobota V tygodnia Wielkiego Postu, rok A2

Małgorzata Frankiewicz Bóg kruchego dobra
Tworzymy, pracujemy, zmagamy się nie wiedząc ani tego, ile pozostało nam czasu na ziemską wędrówkę, ani jak długo przetrwają owoce naszych wysiłków. Poważni, szanowani, sławni i wpływowi albo samotni, wylęknieni, wtopieni w tłum – wszyscy ostatecznie tak samo bezradni wobec nieprzeniknionych tajemnic ludzkiej egzystencji.Więcej…

Kazimierz Juszczak Osobiste spotkanie
Spotkanie z Jezusem jest konieczne w życiu każdego z nas, a jeśli tego spotkania nie było, to i wiary naszej nie ma. Ostatnio podobało mi się, co powiedział papież katolicki: „Wiara dla mnie narodziła się ze spotkania z Jezusem; spotkania osobistego, które dotknęło mego serca i nadało nowy kierunek i sens mojemu życiu”.Więcej…

Piątek V tygodnia Wielkiego Postu, rok A2

Tomasz Ponikło Wiara jest ryzykiem
Nawrócenie jest ryzykiem. Nie jest ekonomicznym rachunkiem zysków i strat, racjonalnym ważeniem wszelkich za i przeciw, wyborem utartej ścieżki pewnych wyborów moralnych. Jest ryzykiem, bo oznacza, że nie sam sobie będę już okrętem, sterem i żeglarzem, ale będę musiał słucha i uznawał autorytet, co nie znaczy: nie sprzecza się.Więcej…

Agata Niedźwiecka Być Twoim świadkiem, Panie
Scena z gwałtowną reakcją słuchaczy, próbą ukamienowania Jezusa jest surowa i ożywcza w prostocie otoczenia, przekazanych słów i okoliczności. Dzieje się na zewnątrz w pobliżu świątyni. Słowa kazania trafiają prosto do słuchaczy, bez zawiłości, bez religijnego zadęcia. Więcej…

Krzysztof Tłoczek Serce skruszone I pokorne
Jednak Bóg jest miłością. Jezus Chrystus jest odbiciem miłości Boga do człowieka. Miłość objawia się w Jezusie Chrystusie. Prawdziwa miłość dzieli życie z tymi, których kocha. I nie tylko życie, lecz także śmierć. Dobre czyny to nic innego jak cuda Pana Jezusa.Więcej…

Czwartek V tygodnia Wielkiego Postu, rok A2

Maria Kudroń Kamienie pogardy
Scena z gwałtowną reakcją słuchaczy, próbą ukamienowania Jezusa jest surowa i ożywcza w prostocie otoczenia, przekazanych słów i okoliczności. Dzieje się na zewnątrz w pobliżu świątyni. Słowa kazania trafiają prosto do słuchaczy, bez zawiłości, bez religijnego zadęcia.Więcej…

Paweł Bartosik Moja osobista, prywatna, chrześcijańska religia
Nawrócenie polega m.in. na odprywatyzowaniu naszej wiary. Jego istotą nie jest to, że wpuszczamy „małego Jezuska” do serduszka i On tam sobie mieszka, kojąc nasze rany, uczucia i stresy. Nie! Wyznajemy, że Jezus Chrystus jest Panem! Jest Panem całej ziemi. Jest Panem narodów!Więcej…

Dariusz Grochocki Bóg jest miłością
Bóg wychodzi do nas z inicjatywą, stawia pierwszy krok. To On zawiera z nami przymierze i obiecuje nam: “Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki” (J 8,51). Nauką Jezusa jest przykazanie miłości. Zachowywać Jego naukę znaczy żyć nią na co dzień.Więcej…

Środę V tygodnia Wielkiego Postu, rok A2

Daniel Skórski Czy prawda jest statyczna?
Nie od razu Bóg ukazał na przestrzeni dziejów swoje oblicze. Trwało to stopniowo i nie jest nadużyciem stwierdzenie, że trwa nadal – z tym, że płaszczyzna tego ukazywania przeniosła się z historii i Jezusa Chrystusa na bliźnich, którzy nas otaczają. Czasy, w których żyjemy, też coś nam o Bogu mówią.Więcej…

Anna Józwik Pozwolić Bogu na działanie
„Chrześcijaninem jest ten, kto na swojej drodze spotkał żywego Boga i nie poszedł dalej, obojętnie udając, ze nic się nie stało, lecz usłyszawszy skierowany do siebie Boży głos, odważył się zapytać jak Szaweł: ‘Kto jesteś, Panie?’ (Dz 9, 5)”.Więcej…

Przemysław Radzyński Doświadcza mnie Pan brakiem doświadczenia
„Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Tłumaczę to tak: jeśli będę w Kościele, jeśli będę żył sakramentami i przestrzegał przekazań, to doświadczenie spotkania z Prawdą…Więcej…

Wtorek V tygodnia Wielkiego Postu, rok A2

Jarosław Kubacki Jeżeli nie uwierzycie, że Ja jestem…
Jednak ta obecność – wbrew temu, czego się spodziewamy – nie jest obecnością Boga, który w cudowny sposób pomaga nam pozałatwiać różne nasze sprawy, lecz obecnością… człowieka. Bóg jest obecny w sposób ludzki i tylko w ten.Więcej…

Magdalena Kulus Zaplątane ścieżki
„Kto jesteś, Panie?” – pytam i uczę się na nowo, że to mój najlepszy Przyjaciel. Ktoś, na kogo zawsze mogę liczyć, kto jest mi najbliższy i kto obdarza mnie prawdziwą miłością. Kto zawsze daje mi schronienie i ukojenie, a także mozolnie uczy mnie, jak żyć.Więcej…

Michał Piątek Kim Ty jesteś?
Wielu Go nie rozumie, nie jest w stanie pojąć tego, co On głosi. Są też oczywiście osoby, które rozumieją, do których powoli dociera, Kim jest Jezus. A jest Jego Synem, posłańcem i nic, co czyni, nie czyni sam z siebie. Wszystko jest zgodne z Jego wolą.Więcej…

Poniedziałek V tygodnia Wielkiego Postu, rok A2

Ks. Tomasz Puchalski Sprawiedliwy sędzia
Szczęśliwa, bo została przemieniona w rzeczywistość łaski i spotkania z Bogiem miłosierdzia. Kto jesteś, Panie? Jesteś sprawiedliwym i miłosiernym sędzią, który nie tylko rzuca światło na ludzkie czyny, ale i zakrywa je światłem swojego miłosierdzia.Więcej…

Wojtek T. Jałoszyński Chcę tak jak On!
Waż swe słowa, bo często oskarżając raz, że oskarżasz fałszywie, dwa, że próbujesz uciec o swojej odpowiedzialności! Ty to zrobiłeś! Nie, no gdzie ja, to on! Nie jest tak? A pamiętaj, że słowa, które wypowiadasz, mogą ranić i zabijać! Więcej…

V Niedziela Wielkiego Postu, rok A2

Beata Bogdanowicz De profundis
– Jesteś Tym, który każdego dnia zapełnia moją otchłań. Gdy poczuję, że ta otchłań znów się otwiera, to mogę sięgnąć po ożywcze witaminy „Słowa Bożego”, „Adoracji obecności”… Dwa razy w roku jest przewidziana intensywna kuracja regenerująco-wzmacniająca: „Boże Narodzenie” i „Wielkanoc”. Czy skorzystam, zależy ode mnie.Więcej…

Inka Bestry Odpowiedź na wagę życia
Z ulgą jednak przyjmuję poczucie, że na to pytanie nie ma jedynej właściwej odpowiedzi. Zmieniają się one wraz ze zmianami, które zachodzą we mnie pod wpływem nowych doświadczeń bliskości Boga i Jego „nieobecności”, a więc nie tylko zaskoczeń, zachwytów i radości, lecz również poczucia pustki, buntu, zmagań i bólu.Więcej…

Jolanta Elkaaan-Wykurz Rocznica (świadectwo)
I ten dzień nadszedł. 6. 04. 1985. Właściwie była to noc. Wielka Noc. Uroczysta msza trwała trzy godziny! Nareszcie! Zjednoczenie, Obecność, Łaska, Pokój, Radość… Nieomal unosiłam się w powietrzu. Byłam wolna! Wolna i zanurzona w Miłości! Ślub w Dniu Zmartwychwstania zamknął sakramentalną ulewę.Więcej…

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code