Wiadomości KAI

Wszystko, co właśnie robię

ROZMOWA KAI

Wszystko, co właśnie robię, traktuję jako najważniejsze

Z ks. prof. Michałem Hellerem rozmawiała Dorota Abdelmoula

Księże Profesorze, uroczyste odnowienie doktoratu to wyraz najwyższego uznania dla dorobku naukowego. Co jest Księdza Profesora największym osiągnięciem: kapłańskim i naukowym?

– Zapewne już wkrótce sam się o tym dowiem. Dowiem z Najwyższego Źródła. Wszystko, co się właśnie robi, trzeba traktować jako najważniejsze.

Czy łatwo jest połączyć realizację dwóch powołań: kapłańskiego i naukowego?

– Do każdego z tych powołań trzeba całego jednego życia, a ma się tylko jedno.

Nauka i kapłaństwo wymagają wielkiej pasji. Co jest największą pasją Księdza Profesora?

– Chociaż mam jedno życie, chwytam dwa naraz. Każde z tych dwu jest najważniejsze.

W ostatniej rozmowie z KAI Ksiądz Profesor wyznał, że chciałby mieć w Polsce więcej księży, którzy uprawiają nauki ścisłe lub przyrodnicze. Czy działalność naukowa pomaga w codziennym głoszeniu Ewangelii?

– To nie była ostatnia rozmowa. Właśnie odbywamy następną. Głoszeniu Ewangelii pomaga wszystko, co nie jest ignorancją i brakiem horyzontów.

Ksiądz Profesor jest jedynym Polakiem uhonorowanym Nagrodą Templetona. Na czym polega dziś pokonywanie barier między nauką i religią? A może: nauką i wiarą?

– Na tym, co zawsze: żeby mądra wiara spotykała się z otwartą nauką.

Ks. Prof. Michał Heller – urodził się w 1936 r. w Tarnowie. Jako wybitny uczony, profesor nauk teologicznych specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji pomiędzy wiarą a nauką. Jest pomysłodawcą, fundatorem i dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
Zasłynął m.in. jako twórca modelu kosmologicznego wykorzystującego geometrię nieprzemienną do opisu zjawisk nielokalnych, które prawdopodobnie występowały w początkowych fazach ewolucji Wszechświata.
Ks. prof. Heller otrzymał wielu wyróżnień, nagród oraz doktoratów honoris causa. W roku 2008 jako pierwszy Polak został laureatem prestiżowej Nagrody Templetona, przyznawanej za działania związane z pokonywaniem barier pomiędzy nauką a religią. Nagrodę tę przeznaczył na ufundowanie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Został też odznaczony m.in. kawalerem Złotego Krzyża Zasługi i Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i laureatem Medalu św. Jerzego.

Uroczystość odnowienia doktoratu ks. prof. Hellera odbędzie się 15 października o godz. 9.00 w Auli Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Z ks. prof. Michałem Hellerem rozmawiała Dorota Abdelmoula

Tekst pochodzi z Wiadomości KAI

Zaprenumeruj ekai-tygodnik!

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code