Miesięcznik " W drodze"

W drodze – lipiec 2013

Spread the love

W drodze – Lipiec 2013

Ciekawość świata

W przygotowaniach do wakacyjnych wyjazdów może pomóc lipcowy numer miesięcznika W drodze, gdzie o ciekawości świata piszą i opowiadają doświadczeni podróżnicy.

Numer kusi specjalną atrakcją: dołączona została do niego płyta z filmem Droga życia z udziałem m.in. Martina Sheena. To film o miłości, potrzebie posiadania oddanych przyjaciół i umiejętności dostrzegania w każdym człowieku zalet ukrytych pod niespecjalną powierzchownością. Banał? Może, ale głęboko za takim światem tęsknimy, pisze Roman Bielecki OP, który tak jak bohaterowie filmu pielgrzymował do Santiago de Compostela.

Znana dziennikarka-podróżniczka Paulina Wilk pisze z przenikliwą szczerością o tym, co się dzieje z jej ciałem, rozumem i sercem, kiedy wyrusza w drogę.

Podobną refleksją dzieli się Agata Mleczko – podróżnicza blogerka.

Maciej Wasielewski niedawno opisał wyspę Pitcarin, na której żyją zamknięci w utopijnej wspólnocie czy raczej we wspólnym piekle potomkowie rozbitków z Bounty. Tym razem w swoim artykule przywołuje obrazy i spotkania z różnych wypraw. Pointa jednego z nich (z serem gorgonzola w tle) zapiera dech.

Himalaista Piotr Pustelnik dzieli się z Anną Sosnowską doświadczeniem gór: Każdy himalaista mówi: Dzięki wyprawom mam dystans do wielu spraw, jestem cierpliwy, lojalny, tolerancyjny. Ale to nie działa jak włączenie czy wyłączenie światła – pstryk i jest! To raczej proces, (…) Niecierpliwość jest tego najlepszym przykładem. Na początku wydawało mi się, że na najwyższe góry trzeba wchodzić tak, jak na niższe – po prostu pach! Tymczasem one bardzo boleśnie uczą, że zanim się wejdzie na wierzchołek, trzeba swoje odczekać, odsiedzieć, domyśleć.

Pisarkę i reporterkę Olgę Stanisławską podróże oraz to, że mieszka w wielokulturowej Francji nauczyły, że problemy społeczne są zbyt złożone, by budować na nich prognozy takie jak: „Islam pochłonie Europę i chrześcijaństwo”.

Dużo uwagi redakcja poświęca 70-leciu rzezi wołyńskiej. Cenny jest głos Marka Blazy SJ – duszpasterza studentów-grekokatolików, który pomaga zrozumieć, dlaczego polsko-ukraińskie pojednanie jest takie trudne. Wołyński pogrom nazywa bratobójstwem: …od strony duchowej tragizm bratobójstwa między Polakami a Ukraińcami jest bardziej bolesny i złożony niż ludobójstwo zgotowane Polakom przez hitlerowskie Niemcy w czasie okupacji.

Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych opowiada w rozmowie z Pawłem Kozackim OP o przyczynach wylewu niewyobrażalnego zła na Kresach Wschodnich. I o konieczności jego nazwania i rozliczenia.

Rozmowa z Pawłem Krupą OP zawiera kilka cennych i niebanalnych refleksji o przebaczeniu.

Jak minęło sto pierwszych dni pontyfikatu papieża Franciszka? Wacław Oszajca SJ pisze: jego [Franciszka] działania zmierzają do jednego, byśmy uwierzyli, że, jak mówi Julianna z Norwich, to my, ludzie, jesteśmy dla Jezusa „Jego radością, jesteśmy Jego nagrodą, jesteśmy Jego chwałą, jesteśmy Jego koroną”.

W dziale Orientacje znajdziemy recenzje filmu Viramundo Pierre’a-Yves’a Borgeauda oraz książek: Unapologetic. Why Christianity can still make surprising Emotional Sense Francisa Spufforda i Niech się panu darzy Antoniego Libery.

Poszukujący głębszego zrozumienia spraw wiary skorzystają z refleksji o. Jacka Salija na temat Eucharystii.

Felietoniści piszą: Jan Góra OP o kardynale Stanisłwie Dziwiszu, ks. Grzegorz Strzelczyk o kapłaństwie, Tessa Capponi-Borawska o wierze i niewierze, Marek Magierowski – o pożytecznych kampaniach społecznych.

Refleksjami na temat niedzielnych czytań dzielą się dominikanie: Krzysztof Pałys, Dominik Jurczak, Michał Adamski i Wojciech Dudzik.

Droga życia – lipcowy numer W drodze z filmem

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code