O nas

Zaproszenie

Spread the love

Cel portalu

Tezeusz jest katolickim portalem opiniotwórczym. Jak w mitycznym labiryncie chcemy wspólnie poruszać się w przestrzeni ważnych pytań: jak być człowiekiem, jak odczytywać ślady Transcendencji w ziemskiej rzeczywistości, jak odróżnić dobro od zła, jak współtworzyć Kościół, jak czynnie uczestniczyć w sferze publicznej w Polsce i Europie. Pragniemy żyć pełnią ludzkiego, chrześcijańskiego i obywatelskiego życia, szanując wolność poszukiwań i pluralizm postaw w duchu dialogu wiary z kulturą, tradycji z nowoczesnością, polskości z europejskością. Naszą dewizą jest twórczość oraz niezależne myślenie, nie stroniące od kwestionowania społecznego i kościelnego status quo. Jednocześnie czujemy się cząstką Kościoła polskiego i powszechnego. Akceptujemy jego wewnętrzne zróżnicowanie i z respektem odnosimy się do ludowej pobożności i kościelnej hierachii.

Prowadząc portal, chcemy interpretować ludzki i chrześcijański los w kontekście dramatów naszej Ojczyzny i żywego dziedzictwa zachodniej kultury. Zamierzamy oferować czytelnikom zróżnicowane w treści i formie przemyślenia z zakresu m.in., religii, duchowości, Kościoła, etyki, humanistyki, polityki, spraw społecznych, kultury i codzienności. Zależy nam na inicjowaniu refleksji i dyskusji, a z czasem poważnych debat kościelnych i publicznych.

Konkretne działania

Chcemy, by sercem portalu był redagowany w cyklu tygodniowym dział opinii, w którym będziemy zamieszczać krótkie artykuły, komentarze i analizy, dotyczące różnych zjawisk i wydarzeń kościelnych, świata idei, kultury, społeczeństwa i polityki. Co tydzień będziemy publikować komentarz do czytań niedzielnych, pisany przez zespół autorów duchownych i świeckich. Ponadto będą pojawiać się regularnie autorskie blogi i felietony naszych autorów. Będziemy nadal publikować teksty i materiały z teologii, duchowości, religii, filozofii, humanistyki, twórczości literackiej, sztuki, świadectwa, itd, a także oryginalne pierwodruki i tłumaczenia. Jesteśmy zainteresowani pozyskiwaniem i publikacją zarówno tekstów eksperckich, jak i wartościowych debiutów z różnych dziedzin. Stopniowo będziemy starali się podnosić poziom merytoryczny, stylistyczny i organizacyjny portalu. Chcemy również prowadzić działania poza portalem: rekolekcje, duże spotkania panelowe, warsztaty tematyczne i inne. Ciągle jesteśmy otwarci na podjęcie interwencji w trudnych sprawach Kościoła, podobnie jak w przypadku kontrowersyjnej wspólnoty Chefsiba z parafii na warszawskim Ursynowie. Tezeusz skutecznie doprowadził do powołania komisji biskupiej, by zbadać tę sprawę.

Zaproszenie do współpracy

Wszystkie osoby, które odnajdują cząstkę siebie w przedstawionej tutaj wizji, zapraszamy do współpracy. Ucieszymy się z każdego nowego autora, redaktora, tłumacza, grafika, fotografa, informatyka, moderatora forum, dyskutanta, współpracownika technicznego, czy prowadzącego dział promocji. Zależy nam na współpracy zarówno z profesjonalistami, ale też z osobami, które dopiero debiutują w różnych dziedzinach myśli i twórczości. Zachęcamy do pisania tych, którzy mają coś cennego do powiedzenia, lecz nie mogą jeszcze przebić się do dużych mediów.

Dlaczego warto wspierać Tezeusza?

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code