Światowe Dni Młodzieży 2016

Na Światowe Dni Młodzieży…

Na Światowe Dni Młodzieży…

Autostopem i rok wcześniej

Z koordynatorką projektu i zapaloną autostopowiczką, Małgorzatą Matuszewską rozmawiała Zofia Rogala

„Idźcie, zróbcie raban!” – tak powiedział młodym Ojciec Święty Papież Franciszek. Młodzież z Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego Soli Deo wzięła sobie to do serca i tak powstał #patrol Franciszka. O co w tym chodzi?

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie dopiero za rok, ale polską młodzież już rozpiera entuzjazm i przygotowania ruszyły pełną parą. Niektóre pomysły są bardzo niekonwencjonalne, tak jak ten Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego Soli Deo z Warszawy. Czym tak naprawdę jest #patrol Franciszka?

#patrol Franciszka to rajd autostopowy, który 26 czerwca wyrusza z Warszawy do Krakowa. By nie było nudno, na starcie każda z par wylosuje inną trasę, którą muszą pokonać, by dostać się do Krakowa. W każdym z przypisanych miast, przez które muszą przejechać, mają wyznaczone różne zadania.

Skąd taka nazwa? Obecność Ojca Świętego Franciszka w nazwie jest dość zrozumiała, jednak co ma oznaczać tytułowy „patrol”?

Do tej nazwy skłoniło nas hasło, które jakiś czas temu skierował do młodych ludzi Papież Franciszek – „Zróbcie raban!”. Nasza akcja jest odpowiedzią na to wezwanie. W nietypowy sposób chcemy opowiadać o nadchodzących Światowych Dniach Młodzieży i zachęcać do wzięcia w nich udziału.

Czy pomysł narodził się zupełnie spontanicznie czy też organizujecie go we współpracy z różnymi strukturami kościelnymi?

#patrol Franciszka jest pierwszą akcją sekcji ŚDM Soli Deo, która powstała dwa miesiące temu. Jesteśmy cały czas w kontakcie z diecezjalnym koordynatorem Światowych Dni Młodzieży, natomiast sama idea rajdu autostopowego narodziła się bardzo spontanicznie. W naszej grupie są wielcy entuzjaści takiego sposobu podróżowania, więc rzuciłam pomysł i nie musiałam długo czekać na pozytywny odzew ze strony innych.

Jaki jest dokładny plan akcji?

#patrol Franciszka to wyjazd weekendowy, która rozpoczyna się w Warszawie w piątek 26 czerwca. Spotykamy się wieczorem na integracji. W sobotę po porannej Mszy Świętej zostaniemy rozesłani, losując razem z naszym partnerem bądź partnerką trasę, którą będziemy musieli pokonać do Krakowa oraz wyznaczone nam zadania. Ponownie spotykamy się wieczorem w Krakowie, gdzie wspólnie zjemy kolację i podzielimy się wrażeniami. Jako zasłużona nagroda uczestników czeka w niedzielę zwiedzanie pięknego Krakowa.

Czy taki pomysł na weekend mocno nadszarpnie studencki budżet?

Absolutnie nie! Koszt wyjazdu to tylko 25 złotych. Zapewniamy nocleg w Warszawie z piątku na Sobotę, w Krakowie z soboty na niedzielę, kolację w piątek, śniadanie i kolację w sobotę i niedzielne śniadanie, materiały dla uczestników oraz szałowe koszulki specjalnie zaprojektowane i wyprodukowane z okazji #patrolu Franciszka!

Wiele osób pewnie nigdy nie podróżowało w taki sposób i ma wiele obaw. Czy to propozycja wyłącznie dla doświadczonych autostopowiczów?

Wręcz przeciwnie! Mile widziani są także Ci, którzy nigdy w życiu nie „łapali stopa”. Bez obaw, podczas piątkowej integracji udzielimy najważniejszych informacji i rad dotyczących podróżowania autostopem. Taka przygoda to super pomysł na rozpoczęcie wakacji i nabrania odwagi do tego sposobu podróżowania.

Czy #patrol Franciszka to jedyna propozycja ASK Soli Deo na wakacje?

Sekcja ŚDM ASK Soli Deo to wręcz kopalnia pomysłów! W naszych głowach rodzi się wiele szalonych inicjatyw. Jeśli #patrol Franciszka fajnie wypali to czemu nie uderzyć prosto do Rzymu? To nasz pierwszy pomysł na nadchodzące lato. Ponieważ w naszej diecezji będą przyjmowani pielgrzymi głównie z Ameryki Południowej, myślimy także o zorganizowaniu kursu hiszpańskiego dla studentów. Narodził się także pomysł zorganizowania cyklu spotkać przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży, być może powstanie w naszym Stowarzyszeniu taki oficjalny punkt przygotowań. Planowana jest także impreza biegowa, która mogłaby jednoczyć różne środowiska chrześcijańskie w Warszawie. To taka neutralna forma łącząca sport, rozrywkę, zdrowy tryb życia i promowane przez nas pozytywne wartości.

Dużo ambitnych planów, pewnie potrzebujecie rąk do pomocy? Jak można dołączyć do #patrolu Franciszka i ewentualnie pomóc w organizacji przygotowań do Światowych Dni Młodzieży?

Jeśli ktoś miały ochotę wziąć udział w naszym wydarzeniu, wystarczy, że wejdzie na nasz fanpage na Facebooku. Nazywa się on „ŚDM Soli Deo” i tam można odnaleźć wydarzenie „patrol Franciszka”. Tam już łatwo znajdziecie link do formularza zgłoszeniowego oraz wszystkie niezbędne informacje. Sekcja ŚDM ASK Soli Deo jest bardzo młoda, dlatego to idealna okazja, by dołączyć do naszego Stowarzyszenia. Ostatnio przyłączyło się do nas wiele osób, więc można się łatwo zintegrować.

Z koordynatorką projektu i zapaloną autostopowiczką, Małgorzatą Matuszewską rozmawiała Zofia Rogala

Zredagowała Ola Zapałowska

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code