Miesięcznik " W drodze"

W drodze – styczeń 2014

Spread the love

W drodze – Styczeń 2014

Uratować małżeństwo

Nie każda miłość między ludźmi jest miłością przez duże „m”– powiedział mi ktoś niedawno. To prawda. Ale może ze względu na miłość nie powinniśmy się godzić, by traktować rozwód jako jedyne lekarstwo na bolączki życia małżeńskiego, a wierność uważać za wartość przebrzmiałą, pisze redaktor naczelny miesięcznika Roman Bielecki OP w styczniowym wstępniaku.

Z tekstów zamieszczonych w tym numerze można nie tylko wiele się dowiedzieć o tym, co Chrystus i Kościół ma do zaproponowania trudnym małżeństwom, ale także posłuchać głosu tych, którzy w życiu małżeńskim – by tak rzec – dotknęli dna. Siła szczerości świadectw i nadzieja jaka z nich wypływa, budzą podziw.

Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska opowiada o nieszczęściu zdrady małżeńskiej, której doświadczyła, o zagubieniu, depresji, ale i o tym, że przebaczenie jest możliwe.

Antoni Grześkowiak żyjący w niesakramentalnym związku, z tęsknoty za Eucharystią postanowił żyć z żoną jak brat z siostrą. Tacy „duchowi ekscentrycy” istnieją! Należy do nich też Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar”. Jedna z jej liderek, Anna Jedna, pisze o swoim nieudanym małżeństwie i o wierze w to, że nawet po ludzku beznadziejnym małżeństwom Bóg błogosławi i chce je uzdrawiać.

Cenne są rozmowy z fachowcami: z terapeutką Barbarą Smolińską, która mówi Katarzynie Kolskiej, jak przepracować kryzysy małżeńskie na korzyść małżonków i ich związku, bo same kryzysy są nieuniknione. Jak w praktyce wygląda procedura stwierdzenia nieważności małżeństwa?

Krok po kroku przeprowadza przez nią czytelników ks. Benedykt Glinkowski, z którym rozmawia Roman Bielecki OP.

O duszpasterstwie związków niesakramentalnych pisze ks. Adam Błyszcz CR cytując kościelne dokumenty i przywołując niedługie dzieje tego duszpasterstwa w Polsce.

Anna Sosnowska w swoim reportażu oddaje głos niesakramentalnym parom, które szukają w Kościele swojego miejsca i niestety nie zawsze spotykają się z życzliwością. Jak nie powiększać cierpień dzieci po rozwodzie rodziców?

Terapeutka Beata Kolska-Lach odpowiada na to pytanie w formie listu do małżonków, którzy się rozstali.

O mądrym pomaganiu bezdomnym i żebrakom pisze Ewa Karabin: Nie każdy ma predyspozycje, by rozmawiać z żebrakami na ulicy, ale każdy może pomagać. Róbmy to, co możemy. Dokładajmy swój malutki okruszek, żeby świat był lepszy, mówi w tekście doświadczona w pomaganiu potrzebującym Elżbieta Szadura-Urbańska.

Co w stałych działach miesięcznika?

Do czytania ksiąg prorockich zachęca rozmowa z biblistą, ks. prof. Wojciechem Pikorem w cyklu „Jak czytać Pismo Święte”?

O. Jacek Salij pisze ciekawie i przystępnie o tym czy w chrześcijaństwie jest miejsce na mity, i odsyła do pogłębiających temat lektur.

W dziale Orientacje można przeczytać recenzję francuskiego filmu Molier na rowerze w reż. Philippe Le Guay oraz książki jednego z felietonistów miesięcznika, Marka Magierowskiego – „Zmęczona.”

Wśród felietonistów pojawiły się trzy nowe nazwiska – do Tessy Capponi-Borawskiej, Marka Magierowskiego i ks. Grzegorza Strzelczyka dołączyli Paulina Wilk – dziennikarka i podróżniczka, Konrad Kruczkowski, na co dzień zajmujący się reklamą i blogowaniem oraz dziennikarz Dariusz Rosiak.

Ewangeliom niedzielnym i świątecznym krótkie rozważania poświęcają dominikanie: Benedykt Malewski, Dominik Jarczewski, Jarosław Głodek, Norbert Kuczko, Jakub Bluj i Łukasz Wiśniewski.

JB-W

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code