Miesięcznik " W drodze"

W drodze – listopad 2013

Spread the love

W drodze – Listopad 2013

Porozmawiajmy o śmierci

Czasem zbyt łatwo przychodzi nam mówienie o śmierci i jej przeżywaniu. Nam, to znaczy księżom, którzy „z zawodu” obcujemy z rzeczywistością ostateczną. Ale też nam, to znaczy lekarzom, pracownikom hospicjów i tym wszystkim, którzy próbują pocieszać krewnych czy znajomych po stracie bliskich – pisze redaktor naczelny Roman Bielecki OP. W tekstach zamieszczonych w najnowszym numerze dominikańskiego miesięcznika bardzo cenne jest to, że przedstawiają temat śmierci z bardzo różnych perspektyw.

Numer otwiera osobista w tonie rozmowa o. Bieleckiego z pisarzem Jarosławem Mikołajewskim – o jego śmiertelnych lękach i o Kościele, który – według niego – zostawia go z tymi problemami.

Ojciec Jan Andrzej Kłoczowski mówi Annie Sosnowskiej o podstawach chrześcijańskiej ars moriendi. Dwa ważne głosy dochodzą z hospicjów.

Refrenem rozmowy Dainy Kolbuszewskiej z lekarką i siostrą zakonną Karolą Głuszak jest „bycie przy umierającym” – najważniejsza i często jedyna pomoc, jaką można mu wyświadczyć.

Rozmowa Wojciecha Dudzika OP z chorym na raka szefem puckiego hospicjum ks. Janem Kaczkowskim jest fascynująca. O śmierci ksiądz mówi po męsku – bez łagodzenia prawdy, ale i miłosiernie, z realizmem i humorem.

Co z tymi, którzy opłakują zmarłych? Doświadczeniem w tej dziedzinie dzieli się z
Katarzyną Kolską psycholog Elżbieta Sobkowiak. Rozmowa z nią to „podręcznik” dla tych, którzy chcą komuś towarzyszyć w żałobie, a nie wiedzą jak. Katarzyna Kolska przeprowadziła również poruszającą rozmowę z anonimową „Rut”, która w młodym wieku straciła męża oraz dziecko w poronieniu.

O niezwykłym Wesołym Cmentarzu w Rumunii pisze Zofia Kotlińska.

Jak możemy pomóc zmarłym? Nie tylko modlitwą, o czym w comiesięcznym artykule pisze Jacek Salij OP.

Wśród zrecenzowanych w dziale Orientacje dzieł znalazła się książka o żałobie „Umarł mi” Ingi Iwasiów oraz film „Papusza”Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

W numerze znalazło się miejsce na ważny bieżący temat: pedofilia w Kościele. Jezuita Wacław Oszajca analizuje problem od strony ludzi Kościoła i publicystów. Podkreśla jak ważna w wypowiadaniu się na ten temat jest znajomość problemu. Redakcja zamieszcza także tekst stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w tej sprawie. W swoim felietonie Marek Magierowski również nawiązuje do tematu apelując do hierarchów i księży o większą przejrzystość w komunikowaniu się z wiernymi.

W klimat listopadowego wyciszenia wpisuje się reportaż Radosława Brońka OP, w którym opisuje swój pobyt w klasztorze kartuzów, gdzie szanuje się ciszę, prostotę i odrębność każdej osoby.

W kolejnym odcinku cyklu „Jak czytać Pismo Święte?’ ks. prof. Bartosz Adamczewski przybliża współczesnemu czytelnikowi Biblii postać Mojżesza.

W felietonach czytamy o Andrzeju Chlewickim OP – strażniku Jamnej (Jan Góra OP), o uroku włoskiej prowincji (Tessa Capponi-Borawska), o ważności dobrej eklezjologii (ks. Grzegorz Strzelczyk). Ewangelie niedzielne komentują dominikanie: Krzysztof Pałys, Dominik Jurczak, Michał Adamski, Wojciech Dudzik i Wojciech Prus.

JB-W

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code