XXXI Niedziela Zwykła

poniedziałek

3 listopada, 2014

Flp 2,1-4
Jeśli jest jakieś napomnienie w Chrystusie, jeśli – jakaś moc przekonująca Miłości, jeśli jakiś udział w Duchu, jeśli jakieś serdeczne współczucie – dopełnijcie mojej radości przez to, że będziecie mieli te same dążenia: tę samą miłość i wspólnego ducha, pragnąc tylko jednego, a niczego nie pragnąc dla niewłaściwego współzawodnictwa ani dla próżnej chwały, lecz w pokorze oceniając jedni drugich za wyżej stojących od siebie. Niech każdy ma na oku nie tylko swoje własne sprawy, ale też i drugich!

Ps 131,1.2-3
R: Strzeż duszy mojej w Twym pokoju, Panie

Panie, moje serce się nie pyszni
i nie patrzą wyniośle moje oczy.
Nie dbam o rzeczy wielkie
ani o to, co przerasta moje siły.

Lecz uspokoiłem i uciszyłem moją duszę.
Jak dziecko na łonie swej matki,
jak ciche dziecko jest we mnie moja dusza.
Izraelu, złóż nadzieję w Panu,
teraz i na wieki.

Ewangelia: Łk 14,12-14
Jezus powiedział do przywódcy faryzeuszów, który Go zaprosił:
Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych.


Blogi Tezeusza – rozmawiamy o życiu i wierze


Św. Grzegorz z Nazjanzu, O miłości do ubogich, 4-6; PG 35, 863

Pierwsze z przykazań i największe, podwalina Prawa i proroków (Mt 22,40) to miłość. któraj, zdaje mi się, daje o sobie największe świadectwo w miłości ubogich, w czułości i współczuciu dla bliźniego. Nic nie zaszczyca Boga bardziej niż miłosierdzie, bo to jest tak do Niego podobne. „Przed Tobą kroczą miłosierdzie i prawda” (Ps 89,15) i woli miłosierdzie od sądu (Oz 6,6). Nic bardziej od życzliwości nie przyciąga życzliwości Przyjaciela ludzi (Mdr 1,6), Jego nagroda jest sprawiedliwa, On waży i mierzy miłosierdzie.

Trzeba otworzyć nasze serca na tych wszystkich ubogich i na wszystkich nieszczęśników, jakie by nie były ich cierpienia. Takie jest znaczenie przykazania, które nakazuje nam: „Weselcie się z tymi, którzy się weselą, płaczcie z tymi, którzy płaczą” (Rz 12,15). My także jesteśmy ludźmi, czy nie należy być życzliwym wobec naszych bliźnich?

za www.ewangelia.org

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code