Jan Paweł II

V Dzień Papieski – temat

Spread the love

Orędownik Prawdy

Tegoroczny temat Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II – Orędownik Prawdy” zachęca do wielu pytań. Papież wskazywał nam prawdę o społeczeństwie, o prawach, jakie w nim winny funkcjonować. Tryptyk encyklik społecznych: „Laborem Exercens”, „Sollicitudo Rei Socialis”, „Centesimus Annus”, to prawdziwe kompendium filozoficzno-teologiczne na ten temat. W orędziach papież nie tylko apelował o postawy społeczne, ale opisywał mechanizmy, jakie powinny być wdrażane, aby budować świat sprawiedliwszy oparty na pokoju. Oto kilka tytułów:, „Jeśli pragniesz pokoju, wyjdź naprzeciw ubogim”, „Pokój jest wartością, która nie zna podziałów. Północ – Południe”, „Wschód –zachód: jest tylko jeden pokój”, „Chcesz służyć sprawie pokoju – szanuj wolność”. W tym miejscu nie można nie wspomnieć nauczania o szeroko rozumianej solidarności, które zainicjowało przemiany społeczno-ustrojowe we wschodniej Europie.

Ojciec Święty wskazywał nam prawdę o świecie, że jest darem Boga dla ludzi, i że wymaga szacunku. I tak można by pewnie bez końca, bo czym dłużnej Go nie ma wśród nas tym bardziej odkrywamy, co nam zostawił.

Najważniejsza była jednak prawda o Bogu. To z niej przecież wyrasta wszelka prawda o człowieku i o świecie. Bóg jest Miłosierdziem, jest Odkupicielem – tak hasłowo można ująć to wszystko, co zostało zawarte w encyklice „Dives in Misericordia”. Warto sięgnąć „w tych dniach po tę lekturę, aby zobaczyć jak miłosierdzie służy człowieczeństwu. Nie można, bowiem zrozumieć sensu istnienia człowieka bez miłosierdzia”. Papież dość jasno nazywa miłosierdzie największym przymiotem Boga (nr13).

Hasło dnia papieskiego nazywa Jana Pawła II orędownikiem, to piękne staropolskie słowo. Oznacza bezinteresowne wstawianie się za kimś. Warto przypomnieć w tym roku znaczenie orędownictwa, bowiem żyjemy w czasach, kiedy wspieranie kogoś kojarzy się jedynie z nieczystym lobbingiem, łapownictwem lub korupcją. Jest to okazja, aby zapatrzyć się w Ojca Świętego, który wstawiał się bezinteresownie za najbiedniejszymi, pokrzywdzonymi i zapomnianymi. Jan Paweł II jest wzorem reprezentowania interesów ludzi odrzuconych, pokrzywdzonych i zapomnianych. Podpatrzmy od Niego, co znaczy bezinteresowność wstawiennicza. Do przypominania praw najbiedniejszych wykorzystywał każdą sposobność, wielokrotnie były to rozważania przed modlitwą Anioł Pański. Zdaje się, że to istotnie Matka Boża była dla Jana Pawła II wzorem orędownictwa, to do niej zwracał się z wszelkimi sprawami Kościoła i świata, to przez Jej wstawiennictwo prosił o rozliczne łaski. Prawdę, że to Maryja nas najlepiej przybliża do Chrystusa zrozumiał w wieku 10 lat, jak sam wyznał na kartach autobiograficznej książki „Dar i Tajemnica”. Wiele modlitw robiło na mnie wrażenie, te w przejmującej ciszy na Wawelu czy tez milionami na Filipinach, we wszystkich było widać nieprawdopodobne zjednoczenie z Bogiem, kontemplację, wręcz mistyczne uniesienie. Jednak ta ostatnia wypowiedziana na ojczystej ziemi w ukochanym sanktuarium pozostanie na zawsze prawdziwą „drogocenną perła” modlitwy wstawienniczej:
„Przeto, Orędowniczko nasza, one miłosierne oczy Twoje na nas zwróć, a Jezusa, błogosławiony owoc żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż. O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo!” Wejrzyj, łaskawa Pani, na ten lud, który od wieków pozostawał wierny Tobie i Synowi Twemu. Wejrzyj na ten naród, który zawsze pokładał nadzieję w Twojej matczynej miłości. Wejrzyj, zwróć na nas swe miłosierne oczy, wypraszaj to, czego dzieci Twoje najbardziej potrzebują. Dla ubogich i cierpiących otwieraj serca zamożnych. Bezrobotnym daj spotkać pracodawcę.

Wyrzucanym na bruk pomóż znaleźć dach nad głową. Rodzinom daj miłość,
która pozwala przetrwać wszelkie trudności. Młodym pokazuj drogę i perspektywy na przyszłość. (…) Tobie oddaję wszystkie owoce mego życia i posługi; Tobie zawierzam losy Kościoła; Tobie polecam mój naród; Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję: Totus Tuus, Maria! Totus Tuus. Amen.

Ks. Rafał Sztejka SJ

Cztery wymiary Dnia Papieskiego

Podobnie jak w latach poprzednich, Dzień Papieski obchodzony będzie w czterech wymiarach.

Wymiar duchowy

Modlitwa jest istotnym elementem Dnia Papieskiego, mającym świadczyć o duchowej łączności wiernych z Janem Pawłem II. W tym roku będziemy się modlić
o rychłą beatyfikację Papieża Polaka. W całej Polsce odbędą się uroczyste msze św. prowadzone m. in. przez Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, Nuncjusza Apostolskiego Abp. Józefa Kowalczyka, Abp Tadeusza Gocłowskiego, Metropolitę Gdańskiego, Abp. Stanisława Dziwisza, Metropolitę Krakowskiego. Msza św., odprawiana w Łagiewnikach będzie transmitowana przez Program 1 TVP. Natomiast rodacy poza granicami kraju będą mogli obejrzeć realizowaną przez Telewizję Polonia transmisję z nabożeństwa w Wadowicach.

Wymiar intelektualny

Jednym z celów Dnia Papieskiego jest propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II oraz pogłębianie wiedzy o Jego pontyfikacie. W tym celu Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim przygotowuje Międzynarodową Sesję Naukową „Jan Paweł II – Orędownik Prawdy”. Wykład wygłosi J. Em. Kard. Jean-Louis Tauran. Będzie też okazja do wysłuchania świadectw ambasadorów Kolumbii, Libanu, Łotwy i Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego. Patronat nad konferencją objęli: J. Em. Kard. Józef Glemp, Prymas Polski, J. E. Abp Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski, J. M. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego Prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow. Podobnego rodzaju przedsięwzięcia będą się odbywać w całej Polsce, m. in. w Legnicy, Bydgoszczy, Szczecinie. Ponadto na terenie całego kraju organizowane są konkursy wiedzy o życiu Jana Pawła II, fotograficzne, plastyczne, recytatorskie, literackie czy, tak jak w Rzeszowie, konkurs na prezentacje multimedialną pod hasłem „Papież Jan Paweł II i Papież Benedykt XV – Orędownicy Prawdy”.

Wymiar artystyczny

Uroczyste koncerty są nieodłącznym elementem obchodów Dnia Papieskiego. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich rozbrzmiewać będzie bardzo różnorodna muzyka, od dzieł Mozarta poprzez gospel po hip hop. Koncerty odbędą się m. in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Przemyślu, Rzeszowie, Siedlcach. Na Placu Zamkowym
w Warszawie wystąpią m. in. Ryszard Rynkowski, Mieczysław Szcześniak, Adam Nowak, lider zespołu „Raz, Dwa, Trzy”. Ponadto w ramach obchodów
V Dnia Papieskiego organizowane są liczne wystawy fotografii, znaczków pocztowych, książek o Janie Pawle II.
Przygotowywane są również przeglądy filmów, przedstawienia teatralne według poezji i prozy Ojca Świętego. W niektórych miejscowościach obchody Dnia Papieskiego inaugurują „Dni Kultury chrześcijańskiej”.

Wymiar konkretnej solidarności

Tradycyjnie już Dniu Papieskiemu towarzyszyć będzie publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Zebrane w ten sposób środki zasilą fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundacja wspiera utalentowaną młodzież
z niezamożnych rodzin. Obecnie pod jej opieką znajduje się około 1300 uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Dzięki wsparciu w postaci stypendium mogą oni kontynuować naukę i rozwijać swoje zainteresowania.
W tym roku w zbiórkę zaangażowanych jest blisko 100 tys. wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych z różnych środowisk wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code