Już wkrótce…

Drogie Czytelniczki i Czytelnicy Tezeusza!

Trwają ostatnie przygotowania przed rozpoczęciem cyklu debat „Polska tolerancja”. Tym, którzy jeszcze mają wątpliwości (a takich osób jest nadspodziewanie dużo), wyjaśniam, że organizujemy debaty internetowe, czyli wszystko właściwie będzie się odbywało w przestrzeni naszego portalu. Tutaj znajdą się teksty znamienitych autorów, których zdjęcia możecie oglądać na przygotowanych już grafikach do czterech pierwszych debat. Tutaj możecie komentować, dyskutować albo zamieszczać własne teksty, do czego szczególnie zachęcam. Tutaj umieścimy również nagrania audio tekstów oraz dokonywane przez Andrzeja Miszka podsumowania poszczególnych debat w wersji wideo. Tutaj będzie również mała Biblioteczka Tolerancji – zestaw nietłumaczonych dotychczas tekstów dotyczących tematyki debat.

Owszem, dzięki naszym patronom medialnym „Polska tolerancja” trafi też do realu: niektóre teksty w całości lub we fragmentach znajdą się w „Rzeczpospolitej” czy w „Tygodniku Powszechnym”, będą też materiały radiowe, a może nawet telewizyjne. Będzie to już jednak drugi etap działań, który wynika z dużego społecznego zainteresowania naszym projektem. Cieszymy się z zewnętrznego medialnego wsparcia i mamy nadzieję, że dzięki niemu Tezeuszowa debata o tolerancji stanie się jedną z najważniejszych intelektualnych debat w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat. Dochodzące do nas sygnały wskazują, że taki intelektualny ferment jest naprawdę potrzebny i może przynieść wiele dobrego w publicznej przestrzeni. Przez najbliższe trzy miesiące zatem będziemy się starali sprostać tak ważnemu zadaniu. Zaczynamy już 6 września.

Ale Tezeusz – choć zdominowany teraz przez debaty z cyklu „Polska tolerancja” – nie ogranicza się przecież do tego. W minionym tygodniu mieliśmy okazję przekonać się o skuteczności innych naszych działań na rzecz wspólnego dobra. Dotarła do nas mianowicie odpowiedź sekretarza Stanu Ministerstwa zdrowia Jakuba Szulca na interpelację posła Andrzeja Walkowiaka w sprawie sytuacji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku poronienia. Przypomnę, ze w czerwcu Tezeusz wraz z Krakowską Grupą Wsparcia dla Rodziców po Stracie Dziecka zainicjował akcję w obronie praw tych rodziców. W portalu zamieściliśmy apel do Ministra Zdrowia, co dało impuls do poselskiej interpelacji na którą mamy teraz odpowiedź. Jak pisze Maria Kudroń: „Ministerstwo Zdrowia nie chce karać personelu medycznego za błędy w wypisach po poronieniu, które uniemożliwiają pochówek dziecka. Zapowiada natomiast akcję informacyjną skierowaną do szpitali oraz obliguje do działań w tej sprawie rzecznika praw pacjenta”. Czekamy teraz na konkretne działania i będziemy śledzili ich przebieg, informując Was oczywiście o naszych spostrzeżeniach.

Pochwalę się również drobnym sukcesem jednego z naszych blogerów – Kazimierza Juszczaka. Jego tekst Refleksja nad moim sierpniem 1980 zyskał zainteresowanie w Salonie 24 i przez kilka godzin znajdował się na szczycie strony głównej, co w blogerskim świecie można uznać za spore wyróżnienie. Cieszę się, że do grona Tezeuszowych blogerów zechciał wrócić nieobecny od kilku miesięcy Liam, który pisze o języku Kościoła. Miło też zobaczyć nowy tekst Joli Łaby, która jak wspominałam, została całkiem niedawno mamą po raz czwarty. Chyba wszyscy znający jej teksty życzyliby sobie, aby mimo macierzyńskich obowiązków znajdowała dla Tezeusza i jego Czytelników jak najwięcej czasu. Witam wreszcie nowego blogera Dawida Antosiaka z nadzieją, że w blogowej przestrzeni Tezeusza znajdzie swoje trwałe miejsce.

Witam również w gronie współtwórców Tezeusza nowego redaktora stażystę, Olafa Pietka, który będzie w naszym zespole przynajmniej przez trzy miesiące. Zajmie się głównie obsługą cyklu debat „Polska tolerancja”, ale będzie wykonywał również inne prace, służące ogólnie lepszemu funkcjonowaniu portalu. Olaf jest doktorantem w zakresie historii Kościoła na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie. W swoim liście motywacyjnym napisał między innymi: Niezmiernie bliski jest mi proponowany przez Tezeusza model chrześcijaństwa, który skupia się na swoich fundamentach, a jednocześnie jest otwarty na współczesny świat i jego problemy. Uważam, że takie miejsce jest bardzo potrzebne na mapie polskiego katolicyzmu. Od pewnego czasu zaczęło wzrastać we mnie przekonanie, że samo, poniekąd bierne, "studiowanie" Kościoła nie jest wystarczające, że warto podejmować próby wpływania, nawet w niewielkim zakresie, na jego oblicze, także na płaszczyźnie intelektualnej. Współpraca z Państwa portalem dałaby mi ku temu możliwość. Liczymy zatem na owocną współpracę i życzymy powodzenia w redaktorskich zmaganiach!

 

 

 

Komentarze

 1. Malgorzata

  Strona debat zostanie otwarta 6 września

  Trochę cierpliwości, Smoku. Strona debat zostanie otwarta dla użytkowników 6 września. Na razie trwają prace przygotowawcze.

   
  Odpowiedz
 2. Anonim

  No to po co zachęcacie od

  No to po co zachęcacie od lipca do wysyłania textów, jak dopiero 6 wrześnie ruszy?

  Tryb przypuszczająco-przyszły by był właściwy.

   
  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code