Zagłosuj na mój blog: wyślij SMS o treści E00206 na nr 7144

Drodzy Czytelnicy! 

Po raz pierwszy biorę udział w konkursie na Blog Roku 2009 w kategorii kultura. Nie cierpię takich konkursów, ale jest to jedna z form, dzięki której wartościowe teksty mogą zatoczyć szerszy krąg w Sieci i zwiększyć zainteresowanie portalem oraz Blogami Tezeusza. Piszę, bo ufam, że moje skromne teksty przyczyniają się do tego, żebyśmy mogli żyć bardziej sensownie, ewangelicznie, przyjaznie i tolerancyjnie, łamiąc stereotypy dotychczasowych zrozumień.

Bardzo chciałbym, żebyśmy potrafili wspólnie rozmawiać i spierać się zachowując i wzbogacając własne i często odmienne wizje człowieka, świata i Boga. Zależy mi też na tym, by Kościół katolicki i chrześcijaństwo stawały się wspólnotą przyjazną ludziom, otwartą dla każdego człowieka dobrej woli. A Kościół w Polsce zmienił swoje oblicze na lepsze, pokorniejsze i piękniejsze.

Jeśli uważasz, że moje blogi w Tezeuszu mają dla Ciebie sens, jakoś dotykają i inspirują Cię do głębszego namysłu, proszę zagłosuj na mój blog: „Pomiędzy trwogą a nadzieją”.

Wyślij SMS o treści E00206 na numer 7144 (0 to cyfra zero). Koszt SMS to 1,22 zł brutto: przeznaczony przez organizatorów na cele charytatywne.

Ważne: z jednej komórki można głosować jedynie raz na ten sam blog.

A termin głosowania upływa 21 stycznia 2010 r. o godz. 12.00.

Twój głos jest bardzo ważny, bo jedynie blogi, które uzyskają największą ilość głosów – pierwsza dziesiątka –  będą oceniane przez jurorów. Z serca dziękuję za każdy głos oddany z przekonaniem.

 

Moje blogi na YouTube
 

W ubiegłym roku napisałem sporo tekstów, z których wiele spodobało się Wam i uznaliście je za cenne. Wybrałem poniżej kilkanaście, by je przypomnieć. Do linków dodałem kilka przyjaznych komentarzy Czytelników. 

Nowoczesne ciemności niewiary czy źródła Nadziei?

Adwent2009r.jpg Kazimierz Juszczak: Ciesze się Adrzeju z twoich tekstów, tak ważnych dla współczesnego człowieka.

Grzech religijnej pychy i nadzieja wyzwolenia

straus07: Teraz tylko się wyspowiadać. Bo tekst ten pomógł mi zrozumieć lepiej i moje błędy.

Wyjdźmy na spotkanie Tajemnicy, która rodzi nadzieję

Adwent2009r.jpg Inka Bestry: Andrzeju, świetnie. Znalazłam w Twoim rozważaniu naprawdę potężną dawkę nadziei.  

Prorokini Errosa

Adwent2009r.jpg Bartosz Bednarczyk: To Twój najlepszy artykuł, jaki do tej pory miałem okazję czytać, Andrzeju. Przyjmij moje gratulacje!

Krzyż Chrystusa w szkole czy w sercu?

Ja Polakiem bywam jedynie we wtorki

Adwent2009r.jpg Adam Weredyk AVER: Świetny tekst, Andrzeju. Dziękując za wolność Tobie – dziękuję wszystkim tym którzy nawet w najmniejszym stopniu przyczynili się do upadku komuny.

Jak żyć w „Kościele upadłym”?

Adwent2009r.jpg Jadwiga: Andrzej "walnął" prosto z mostu, jasno i zwięźle. No cóż, po prostu napisał prawdę, tak jak jest i jak każdy myśli ( przynajmniej w mojej Nowej Hucie jest to całkowicie normalne myślenie większości populacji).

Jezus z Nazaretu: anarchizujący liberał czy fundamentalistyczny rygorysta?

Adwent2009r.jpg Małgorzata Frankiewicz: Stylistyka tekstu Andrzeja narusza niewątpliwie językowe stereotypy, jakie znamy z kazań lub innych popularnych form ewangelizacji. Lecz właśnie język, jakim powinno się współcześnie mówić o Bogu, jest jednym z głównych problemów Kościoła (nie tylko w Polsce). Zwłaszcza do młodych ludzi nie dociera przestarzałe często słownictwo, metaforyka kojarząca się z baśniowym światem, stawianie pytań ważnych dla rzeczywistości sprzed pięćdziesięciu czy stu lat, a nie dla dzisiejszych czasów. (…) Dziękuję Andrzejowi za rozważanie, które podobnie jak wiele innych jego tekstów wytrąca mnie z duchowego lenistwa.

Dojrzałość, która smakuje, czyli o kryzysie w połowie życia

Artaharon: Andrzeju trzymasz kurs jak bosman. Twój tekst, który czytasz jest dobry, tak myślę. Ale czasami trudno innym  jest zrozumieć tak bez kontaktu z Tobą to, o czym mówisz. Dlatego niezrozumienia się zdarzają. Tak myślę było jest i jeszcze będzie.

Przyjaźń: pomiędzy szczęśliwym darem a bólem rozstania

Kultura nowych bukłaków

W maju odwiedziło Tezeusza 55 tys. Czytelników. Przypadek czy przełom?

Adwent2009r.jpg Jolanta Łaba: Dziękuję za ten tekst. Podnosi mnie na duchu i motywuje 🙂 Ostatnio uczestniczę w dyskusjach religijnych z ludźmi mocno rozczarowanymi Kościołem. Ręce mi trochę opadać zaczęły, ale teraz po przeczytaniu powyższego tekstu – znów mam nadzieję. Na to, że można ze światłem wiary w Chrystusa dotrzeć w najciemniejsze zakątki świata ludzkiej myśli.

Dlaczego chrzcimy niemowlęta? O wolności i wierze

Adwent2009r.jpg Kazimierz Juszczak: Chwała Bogu za ten odważny tekst.

O sensie i rozkoszach pisania

Adwent2009r.jpg Zibik: Panie Andrzeju ! – serdeczne dzięki za kolejny wartościowy, refleksyjny i oryginalny tekst. Najczęściej i najchętniej czytamy lub interpretujemy, komentujemy cudze teksty, także wolimy teoretyzować, fantazjować, krytykować, czy opowiadać (pisać) o innych osobach i poznanych zdarzeniach, zamiast tworzyć teksty autorskie, przemyślane, refleksyjne i ubogacające, publikacje własne, oryginalne, ambitne i natchnione. (…)Rzeczy (teksty) trudne, wartościowe i piękne przemijają, ale wyartykułowane publicznie pozostają w naszej (czytelników) pamięci.

Żyjemy w lęku

Pytanie o sens życia, czyli antycypacja Początku

Adwent2009r.jpg Bartosz Bednarczyk: Mój tekst można śmiało potraktować jako odpowiedź na tekst Andrzeja; powstał z inspiracji po lekturze – choć różnice światopoglądowe między nami są czasem wręcz fundamentalne, na temat bezsensu pozbawionej światła materii myślimy podobnie – tak przynajmniej odczytałem tekst Andrzeja, którego myślenie różni od mojego symbolika, natomiast sensowność podjęcia tematyki upadku w bezład u nas obu można sprowadzić do jednego – do poszukiwania zatraconej gdzieś, a uspajniającej wszechświat, mistyczności.

Konsument, czyli człowiek śliniący się

Objawieni

Wszystkie moje teksty znajdziecie tutaj: 

http://nowy.tezeusz.pl/blog/Andrzej

 

Komentarze

 1. zibik

  Informacje nt. konkursu !

  Proszę ujawnić kilka podstawowych informacji nt. w/w konkursu :

  – kto będzie stanowił jury – zespół znawców oceniających blogi w kategorii KULTURA?….

  – jakie są najważniejsze kryteria oceny i przewidywane nagrody?….

  Ewentualnie inne ………..

  Zapewniam wsparcie w głosowaniu i życzę sukcesu.

   
  Odpowiedz
 2. Andrzej

  Dziękuję za wsparcie:)

   Panie Zbyszku, 

  info na temat konkursu znajdzie Pan klikając na ikonkę Blog Roku a prawym menu mojego bloga: tam jest na temat kryteriów, jurorów, itd.

  Ze swojej strony dodam: widać, że formuła konkursu – najważniejszego w Polsce w kategorii blogów – jest dość świecka, bo nie przewidziano kategorii blogów religijnych. Mój blog jest blogiem religijno-kulturalnym, więc dałem go do kategorii kultura. Jakie są moje cele i motywy wzięcia udziału w konkursie napisałem w blogu zapraszającym do głosowania.

  Specjalnie dla Pana dodam jeszcze jeden motyw: nie zgadzam się na laicyzację rzeczywistości, choćby przez fakt, że kategorii ważnego konkursu nie przewidują, czy jakoś dyskryminują doświadczenia i namysł religijny. Udział mojego wyraźnie religijnego blogu – choć nie tylko – w dziedzinie kultury ma znaczenie symoblicznego nonkonformizmu: chcę, aby religia była obecna na współczesnych areopagach, w głównych nurtach publicznego życia i twórczości, a nie na marginesie, w niszach, czy gettach.

  Kryteria oceny są zróżnicowane: obecnie odbywa się etap nominacji przez Czytelników, w praktyce jest jednak tak, że wygrają ten etap Ci, którzy zmobilizują najwięcej osób do wysłania SMS na podany  adres z numerem konkursowym bloga. Dlatego m.in. widać, że niektóre dość słabe blogi zajmują wysokie miejsca: więc jest to kryterium dość populistyczne, i łatwo tutaj o manipulacje, prawie tak jak w wyborach politycznych, a można wręcz "kupować" głosy, czyli sms. Drugi etap jest bardziej merytoryczny, bo 10 pierwszych blogów ocenia juror, znawca danej dziedziny, i wybiera jego zdaniem najlepsze, itd. Reszte może Pan doczytać w Regulaminie Konkursu.

  Moja wysoka obecnie 6-7 pozycja  na 159 biorących udział w kategorii kultura jest miłą niespodzianką. Bo moje blogi są dość trudne i wymagające. Ale trwa wciąż walka o pozostanie w pierwszej dziesiątce, i blogerzy oraz ich rodziny i sympatycy mobilizują dosłownie każdego, by zagłosował i wysłał sms. Wciąż nie jest pewne, czy uda mi się pozostać w pierwszej 10, więc każdy kolejny głos jest bardzo cenny, a czas głosowania mija 21 stycznia br.

  Dziękuję, Panie Zbyszku, za głos wsparcia, mam nadzieję, że zasłużony i z głębi serca. 

  Pozdrawiam Pana serdecznie

  Andrzej

   
  Odpowiedz
 3. zibik

  Publiczne dzieło !

  Z wielką satysfakcją przeczytałem ten fragment : "Udział mojego wyraźnie religijnego blogu – choć nie tylko – w dziedzinie kultury ma znaczenie symoblicznego nonkonformizmu: chcę, aby religia była obecna na współczesnych areopagach, w głównych nurtach publicznego życia i twórczości, a nie na marginesie, w niszach, czy gettach.

  Ponadto dziękuję Panu za okazane wyróżnienie i dodatkowe informacje, które zapewne zainteresują również wiele innych osób wspierających Pana trud i wysiłek. Trudne nieraz  publiczne dzieło, lecz unikalne, wartościowe, refleksyjne, ubogacające, potrzebne i użyteczne.

  Podzielam Pana zastrzeżenia, a nawet publiczny sprzeciw odnośnie powszechnej laicyzacji, oraz chyba wobec coraz bardziej nasilającej się w świecie antychrystianizacji i braku w konkursie m.in. blogu religijnego.

  Prawdopodobnie paleta blogów tematycznych uczestniczących w konkursie jest arbitralnie ustalana, jeszcze nie wiem dokładnie, przez kogo?…… A powinna chyba być znacznie rozszerzona, aby docenić i usatysfakcjonować wielu innych zdolnych, ambitnych i aktywnych blogerów.

  W blogosferze aktualnie odbywają się b. ciekawe dyskusje m.in. w sprawie, tego konkursu. Póki co wielu blogerów jest w niełasce u osób wpływowych i ważnych, a nawet stanowią zagrożenie, kłopot, czy niepożądaną konkurencję, dla niektórych……

  Mój pierwszy post pisałem przede wszystkim powodowany chęcią zainspirowania, rozpoczęcia również na forum "Tezeusza" dyskusji na ten temat.

  Miecz wszakże zawsze, nawet w cyberepoce, mieć będzie dwa ostrza. Nie da się technicznych gadżetów jednocześnie używać skutecznie i zachować je w sekrecie. Trzeba dać je do ręki tzw. masom, czyli wielu obywatelom, nie zawsze w pełni świadomym, dojrzałym i odpowiedzialnym.

  Uznaję ten pogląd : "Można się z ludźmi w wielu sprawach nie zgadzać, ale nie sposób odmówić im profesjonalizmu. Prawdziwy zawodowiec na rynku medialnym, czy wydawniczym, (taki jak Pan Andrzej), poszukuje kompromisu pomiędzy atrakcyjnością swojego dzieła, a linią ideowością medium." –  jakim jest "Tezeusz".

  Dlatego mam nadzieję będzie Pan zawsze zainteresowany współpracą nie tylko z bardzo atrakcyjnymi (znanymi) autorami, współtwórcami portalu, nawet mimo zasadniczej różnicy poglądów w wybranych sprawach.

  Odwzajemniam pozdrowienia i szczerze z głębi serca życzę Panu – zasłużonego i należnego uznania, wyróżnienia u czytelników i jurorów.

  Szczęść Boże !

   

   

   
  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code