,

Wspólnie w sprawie ks. Adama Bonieckiego

Szanowni Państwo! 

W imieniu Inicjatorów uprzejmie informuję, że dziś rano, 4 listopada 2011 r. uruchomiona została strona internetowa www.ksadamboniecki.pl.  

Wszystkich nas mocno zasmuciła wiadomość o nałożeniu na ks. Adama Bonieckiego ograniczenia wypowiedzi publicznych. Jest to tym bardziej przykre, że zdarzyło się w Kościele powszechnym, naszym Kościele, z którym każdy z nas się utożsamia, w którym jest i o który się troszczy.  

Decyzja w sprawie ks. Adama ma też niestety głębszy wymiar, pokazuje, że nie jesteśmy, jako Kościół gotowi do dialogu ze światem. 

Dlatego też zrodził się pomył, aby w sprawie ks. Adama zabrać głos wspólnie, jako świeccy Kościoła powszechnego, którym na sercu, ale i sumieniu leży jego dziś i jutro.

Wszystkich Państwa zapraszamy do wspólnej inicjatywy, do złożenia indywidualnego podpisu poparcia.  

Opublikowany na stronie www.ksadamboniecki.pl głos jest głosem otwartym, każdy kto się z nim utożsamia może za pomocą linku wskazanego na stronie złożyć swój podpis. 

Zawarty na stronie apel wraz z wszystkimi podpisami przekażemy przełożonemu Prowincji, ks. Pawłowi Naumowiczowi  MIC z prośbą o uwzględnienie głosu świeckich w Kościele. 

Z wyrazami szacunku

Jakub Kiersnowski

 

Inicjatorzy:

Zarząd KIK Warszawa

Miesięcznik "Więź"

"Tygodnik Powszechny"

Miesięcznik "Znak"

Kwartalnik "Kontakt"

Laboratorium WIĘZI 

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Róża Thun

Przemysław Radwan-Rohrenschef

 

——–
Klub Inteligencji Katolickiej
ul. Freta 20/24A
00-227 Warszawa
022 827 39 39
www.kik.waw.pl

 

13 Comments

  1. dal

    Kościół to nie demokracja

    Dzięki Bogu Kościół to nie demokracja. To zawsze stanowiło i stanowi siłę Kościoła, właśnie to że nie ma struktury demokratycznej. Wrogowie Kościola chcieliby tego. Wtedy zmanipulowana większość "zreformowałaby" Kosciół po raz ostatni dla Niego. Zbieranie listów poparcia jest taką, kolejną próbą zatrucia Kościoła demokracją. Na szczęście na nic takie działania się nie zdadzą. Kościół istnieje od 2000 lat i zamierza istnieć do końca świata więc nie pozwoli sobie na takie samoniszczące dzialania.  Koścół wiedział  np że Prezydent Kaczyński powinien spocząć w Polskim Panteonie i na szczęście nie musiał rozpisywać referendum w tej sprawie. Gdzie, gdyby doszło do takiej rozruby zmanipulowana większość byłby przeciw. A tak historia i czas pokaże że to najlepsza decyzja takiej wagi polskiego kościoła od dziesięcioleci.  A  tacy Bonieccy milcząć będą mogli zrozumieć swój błąd. Mądrąść Kościoła nie jest z tej Ziemii.

     
    Odpowiedz
  2. elik

    Jak naprawdę jest?…..

    @All

    Listy poparcia, czy referenda, apele, bądź zbiorowe protesty nie koniecznie muszą być wyrazem dezorientacji, czy złej woli. Jednak aby definitywnie rozstrzygnąć – jak naprawdę jest?…..trzeba przede wszystkim znać istotne fakty tj. dokładnie wiedzieć: – jakie jest uzasadnienie decyzji?……, oraz  – kto inicjuje? ….i – w jakiej sprawie?…. takie zbiorowe postawy tj. akty poparcia, bądź sprzeciwu.

    Inicjatorzy (liderzy) wspólnego sprzeciwu (buntu) wobec dokładnie nie rozpoznanej decyzji przełożonego ks. Adama Bonieckiego wg. mnie absolutnie nie zasługują, aby im w pełni zaufać, bo są zdezorientowani i subiektywni w ocenie sprawy, a być może nawet fałszywie zatroskani, czy uprzedzeni i wrogo usposobieni, do wspólnoty Kościoła RK, czyli conajmniej mało przekonywujący i nie całkiem wiarygodni.

    Z poważaniem – Zbigniew R. Kamiński

    Szczęść Boże!

     
    Odpowiedz
  3. jadwiga

    potraktowanie tego głosu

    tej petycji przez władze kościoła będzie swiadectwem – testem jak Kościół traktuje swieckich, w jaki sposób odnosi sie do swoich wiernych. I nie chodzi tutaj wcale o zmiane decyzji KK, ale o sam fakt DIALOGU z e swieckimi , fakt UZASADNIENIA takiej czy innej decyzji.Czy też fakt całkowitego lekcewazenia świeckich.

     Pozyjemy, zobaczymy i nasz stosunek do władz Kościoła, a co za tem idzie – samego Kościoła –  albo się ugruntuje, albo diametralnie zmieni. 

     
    Odpowiedz
  4. elik

    Kolejność spraw i rzeczy.

    Jadziu i inni podobnie myślący proszę nie usiłować zmieniać kolejności spraw i rzeczy, ani nie przeceniać roli i znaczenia takich, czy podobnych inicjatyw osób świeckich, bo sposób reagowania na dowolną lub podobną inicjatywę jest przede wszystkim wyrazem, czy dana inicjatywa (postawa i sprawa) indywidualna, bądź zbiorowa zasługuje na wnikliwe rozpoznanie i racjonalne, właściwe, oraz życzliwe odniesienie i rozstrzygnięcie albo jedynie na i pobłażliwe potraktowanie.

    Ponadto to nie wybrani świeccy, a tym bardziej osoby nie całkiem wiarygodne, czyli przesadnie, histerycznie, notorycznie, bądź fałszywie tzn. pozornie zatroskane o dobro ks. Adama, czy całej wspólnoty Kościoła mają testować władze kościelne albo kontrolować i wymuszać zmianę ich postanowienia (decyzji), lecz w powszechnym rozumieniu nie tylko wzorowych katolików i chrześcijan  ma być zupełnie odwrotnie. Ludzie stanowiący struktury władzy są przede wszystkim zdolni i uprawnieni wymuszać, egzekwować zmianę błędnych, czy nagannych postaw, w tym wyborów i decyzji u podwładnych.

    Czy stajemy Panie przed Tobą pokorni i rozmodleni, oraz zjednoczeni i solidarni z całym Kościołem…., a może raczej zdezorientowani, zbuntowani, zniewoleni, zranieni, a nawet szczególnie uprzedzeni i wrogo usposobieni, do wspólnoty Kościoła?……. 

    Dla zainteresowanych: http://kataryna.salon24.pl/361025,boniecki-i-chor-hipokrytow

    Szczęść Boże!

     
    Odpowiedz
  5. dal

    Zgadza się

    Rzeczywiście przez 20 lat gadał tyle bzdur nie do przyjęcia przez wierzących a tezraz wyląda to trochę, no właśnie za póżno. Ale lepiej tak niż wcale.

     
    Odpowiedz
  6. aaharon

    Pani Małgorzato (na dwa głosy Powszechny:)

    Przepraszam , że pytam Pani Małgorzato,  ale co to znaczy  Matanna Tha? 

    Na końcu swojego wpisu pisze Pani Matanna . Bardzo mi się podoba ale nie wiem co znaczy ? 

    Może to jakieś Indiańskie zawołanie ?  

    Dziękuję za Twórcze poruszenie…

     

    art*aharon.

     

     
    Odpowiedz
  7. krok-w-chmurach

    Czy Kościół przygotowany

    Czy Kościół przygotowany jest do dialogu? Jak chce prowadzić dialog z ateistami oraz z przedstawicielami innych religii, skoro bez słowa wyjaśnienia pozbawia ks. Bonieckiego możliwości wypowiadania się w mediach? Nie mam zamiaru dyskutować o zasadności tych restrykcji, bo nic na ten temat nie wiem, ale sądzę, że nam, wiernym należą się jakieś konkretne informacje.

    Warto sięgnąć po książkę Tomasa Halika, Cierpliwość wobec Boga, moim zdaniem całość bardzo na czasie…

     
    Odpowiedz
  8. mal

    na dwa głosy Powszechny:)

    Wyśmienity tekst ks. Draguły z Laboratorium Więzi http://laboratorium.wiez.pl/blog.php?mojkomentarzdowszystkiego

    Kościół jest pluralistyczny i Powszechny, co ujawnia się w naszych wypowiedziach :))) Jedność – miłość, jest właśnie w naszej różnorodności 🙂 w której sprawdzian naszego dialogu.

    Warto zabierać głos, dialog na dwa głosy nie musi być podziałem a wyrazem rzeczywistej różnorodności, w której ponad wszystko, ponad "nasze zdanie" jest nasza miłość do Kościoła

    i do Syna w którym nasza Jedność.

    +

    oczekuję już Adwentu

    Marana Tha

    http://cybernetycznycyborg.wrzuta.pl/audio/1WuVgFXQhq6/deus_meus_-_marana_tha

     

     
    Odpowiedz
  9. mal

    ***

    :)))

    nie zauważyłam literówki w staroindiańskim zwołaniu :))) 😀 marana tha znaczy Przyjdź Panie Jezu

    To pozdrowienie pierwaszych chrześcijan więc od dziś możemy się tak witać na Tezeuszu 🙂

    a wyśpiewywane w śpiewankach roratnich o wschodzie słońca.

    Dziękuję za zwrócenie uwagi na literówkę:))

     

    Dziś w Poznaniu zdaje się, odbyła się Debata o Dialogu w Kościele której głównumi gośćmi byli Elżbieta Adamiak, ks. Andrzej Draguła i Paweł Stachowiak http://www.klubtygodnika.pl/2011/porozmawiamy-o-dialogu-w-kosciele/

    Czy Kościół jest przygotowany do dialogu zależy od nas nie od hierarchi. Zatem czy my jesteśmy gotowi do dialogu z ateistami i przedstawicielami innych religii? Zbytnio nie patrzyłabym na Kościół jako hierarchię bo to mnie zwalnia z odpowiedzialności :)) Kościół to wierni, hierarchia jest tylko dla porządku, a to że bywa, że się myli, zdaje mi się nie wpływa na me pragnienie dialogu, a jeszcze je pogłębia. Pewnie, w każdym czasie odnaleźć można wiele przykładów niedialogicznych postaw, czy zwalniają mnie one z postawy dialogicznej ?  Czy zatem jako wierni, chrześcijanie mamy pragnienie dialogu, budowaniem go i uczenia się :)) ?

     
    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code