Wielki PRZEDsmak

Ważne wydarzania mają to do siebie, że starannie się do nich przygotowujemy. Ważne wydarzenia mają też to do siebie, że zaczynają się wieczorem (no może czasem już popołudniu) i kończą w nocy. Finisz szkoły średniej podkreśla noc studniówkowa. Etapy studiów finalizowane są egzaminami dyplomowymi, a te z kolei uprawniają do całonocnego świętowania. Sakramentalne „tak” jest wstępem do weselnych szaleństw i przepustką do nocy poślubnej. Są jeszcze noce sylwestrowe i noce oscarowe, są też – z różnych powodów – noce nieprzespane. Każdą poprzedzają jakieś rytuały i przygotowania.

Jest jeszcze jedna noc – Wielka Noc. Skoro wielka, to i odpowiednio wielki powinien być trud przygotowań do niej. No i jest wielki – Wielki Post. Do religijnych wydarzeń sposobimy przede wszystkim ducha. Najskuteczniejsze są jałmużna, modlitwa i post.


Jałmużna

Życie zaczyna się po 40-tce. Nie chodzi jednak o film George’a Marshalla, ale o inną czterdziestkę, krótszą czterdziestkę. Chodzi o godzinę w każdym dniu Wielkiego Postu. To jałmużna, którą ofiarowujemy drugiemu człowiekowi. Organizatorzy akcji „40h” – Grupa Ewangelizacyjna Refidim – proponują tyle czasu poświęcić na rozmowy i spotkania z tymi, do których na ogół mówimy na ulicy tylko „cześć”, pytamy „co u ciebie?” i nie wysłuchując odpowiedzi biegniemy dalej.


Modlitwa

5045 kobiet zrezygnowało z aborcji. 61 pracowników przemysłu aborcyjnego odeszło z pracy. 21 klinik aborcyjnych zlikwidowano. To efekt modlitwy w ramach ogólnoświatowej akcji „40 days for live”. W tym roku włączyło się w nią m.in. stołeczne Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Młodzi trwają w 40-dniowej nieustannej modlitwie przed jednym z warszawskich szpitali.


Post

Nowy cykl BBC Knowledge będzie szukał odpowiedzi na pytanie o istnienie Boga. W sporze między religią i wiarą będą brali udział m.in. wierzący lekarz Robert Winston czy zagorzały ateista Richard Dawkins. Chociaż trzeba zauważyć, że w ostatnim czasie poglądy brytyjskiego ewolucjonisty znacznie ewoluowały. W czasie dyskusji w Oxfordzie z arcybiskupem Canterbury Rowanem Williamsem prof. Dawkins stwierdził, że „nie może być pewien, że Bóg nie istnieje”. W ten sposób z ateisty stał się agnostykiem. Gospodarzem programu BBC dla polskich widzów będzie Jacek Żakowski.

Ja w tym roku podejmuję post od telewizji…

 

Tekst ukazał się w marcowym numerze miesięcznika "Tryby"

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code