Pierwszy grant Tezeusza

Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy Tezeusza!

4 czerwca – Święto Wolności. Wspomnienie pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce – symbolicznego przejścia między czasami komunizmu i demokratycznego obywatelskiego państwa, jakie od 21 lat budujemy wspólnie z większymi lub mniejszymi sukcesami. W tym roku nie obchodziliśmy wprawdzie okrągłej rocznicy, ale zorganizowano trochę okolicznościowych spotkań, jak chociażby przypominająca dorobek polskiej Solidarności międzynarodowa konferencja w Sejmie RP „Za Naszą i Waszą Wolność” czy artystyczna happeningowa akcja Wyłącz System w Domu Słowa Polskiego, gdzie niegdyś drukowano „Trybunę Ludu”, a w 1989 roku z maszyn drukarskich spłynął pierwszy numer „Gazety Wyborczej”. Pamiętamy, musimy pamiętać, bo jak napisał Zbigniew Herbert: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”.
 
Dwa dni po Święcie Wolności odbyła się beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki, która miała zarówno ważny religijny jak i patriotyczny wymiar. Ksiądz Jerzy Popiełuszko został wyniesiony na ołtarze po to, by stanowić dla nas wzór. Nie tyle chodzi tutaj o jego męczeńską śmierć, bo polityczne uwarunkowania są obecnie inne, ile raczej o zaangażowanie w najistotniejsze sprawy współczesnego człowieka, Ojczyzny, świata, o wyczuwanie tego, jakie zadania powinniśmy podejmować, aby najlepiej realizować swoje chrześcijańskie powołanie. Beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki przypomina, że prawdziwie chrześcijańska postawa to podejmowanie odpowiedzialności za swoją społeczność, wnoszenie do niej ducha prawdy i wolności.
 
W Tezeuszu – któremu przecież przyświeca hasło „Chrześcijanie w świecie” – staramy się w miarę naszych możliwości dawać świadectwo zainteresowania współczesnymi problemami. Niestety, dotychczas owe możliwości były dość ograniczone głównie ze względów finansowych, a podejmowane przez nas starania o większe dotacje nie przynosiły oczekiwanych skutków. Na szczęście sytuacja uległa zdecydowanej zmianie. W minionym tygodniu otrzymaliśmy informację, że Fundusz Inicjatyw Obywatelskich ocenił bardzo pozytywnie nasz projekt „Polska tolerancja – cykl debat internetowych” i przyznał nam dofinansowanie w wysokości 91 874 zł. Całkowita wartość projektu wynosi 105 000 zł.
 
Przedmiotem projektu jest zainicjowanie i przeprowadzenie cyklu debat internetowych o tematyce dotyczącej wartości oraz ich miejsca w życiu współczesnego polskiego i europejskiego społeczeństwa. W ten sposób projekt będzie wspierał tworzenie nowoczesnej przestrzeni dialogu światopoglądowego Polaków tak, aby mogli oni doskonalić jakość swojego życia duchowego, moralnego i obywatelskiego oraz wnosić twórczy wkład w budowanie wspólnej Europy. Udział w debatach będzie otwarty dla ludzi o różnych światopoglądach, wykształceniu, płci, wieku itp.
 
W ramach projektu przewidujemy 12 internetowych debat, które będą odbywały się co tydzień we wrześniu, październiku i listopadzie 2010. Na początku grudnia odbędzie się w Krakowie spotkanie podsumowujące, podczas którego w realu będzie można zastanowić się ogólnie nad stanem polskiej tolerancji.
Proponowana tematyka internetowych debat:
  • Katolicy i protestanci – walka czy dialog?
  • Heteroseksualni i homoseksualni – co nas łączy, a co różni?
  • Prawica i lewica polityczna – czy to jeszcze coś znaczy?
  • Bogaci i biedni – pomiędzy egoizmem a solidaryzmem
  • Duchowni i świeccy w Kościele – przepaść czy wspólnota?
  • Kobieta i mężczyzna – partnerstwo czy dominacja?
  • Jednostka czy wspólnota – co ważniejsze?
  • Akademia i rynek – szukanie prawdy czy kariery?
Zakres pozostałych 4 debat będzie odnosił się do bezpośrednich wydarzeń, bieżąco dyskutowanych w przestrzeni publicznej Polski w czasie trwania projektu. Taki sposób doboru tematyki pozwoli położyć nacisk na dyskusję spraw trudnych, ważnych i aktualnych.
 

Ankieta_ID=201567#

Wprowadzeniem do każdej debaty będą 2 – 4 teksty, do których napisania zaprosimy specjalistów w danej dziedzinie: publicystów, naukowców bądź praktyków. Na potrzeby debat zostaną też przetłumaczone wybrane teksty obcojęzyczne, niepublikowane dotychczas w języku polskim, a rozszerzające wiedzę uczestników debaty na określony temat. Uzupełnieniem będą również teksty osób, które zechcą wypowiedzieć się na proponowane tematy i nadeślą swoje prace do wglądu redakcji Tezeusza. Przeprowadzimy konkurs na najciekawsze wypowiedzi w czasie debat. Już dziś zapraszam i zachęcam Was do udziału. Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody w postaci książek i nagrania materiałów projektu na płytce CD.
 
Dodam, że teksty wprowadzające będą udostępniane również w wersji audio, a podsumowanie każdej debaty, którego dokona moderator Andrzej Miszk, będzie można obejrzeć na wideo. Na zakończenie przygotujemy e-book, który będzie można bezpłatnie ściągać z naszego portalu i wykorzystywać na przykład w celach edukacyjnych.
 
Na zakończenie wspomnę o losach naszego pomysłu. Pomysłodawcą projektu – a obecnie główną osobą odpowiedzialną za jego realizację – jest Andrzej Miszk. Wniosek dotyczący debat o tolerancji składaliśmy już w ubiegłym roku, ale został on odrzucony. Po wprowadzonych w tym roku zmianach, które polegały między innymi na lepszym uzasadnieniu potrzeby działań oraz ich staranniejszym rozplanowaniu, uzyskaliśmy bardzo wysoką ocenę. Znaleźliśmy się tym razem na 36 miejscu wśród 1187 aplikujących organizacji. Chciałabym za to podziękować przede wszystkim Rafałowi Kuśmierczykowi, który nadał ostateczny kształt tegorocznemu wnioskowi grantowemu i w ogóle bardzo mocno wspiera Fundację Tezeusz w obszarze projektów grantowych. Wyrazy wdzięczności należą się także Tomaszowi Szóstkowi, autorowi zeszłorocznego wniosku, a obecnie jednemu z naszych blogerów, który pisuje do Tezeusza z dalekiej Kanady.
 
 

Komentarze

  1. rzusto

    Małgorzato – bardzo mi

    Małgorzato – bardzo mi miło, że mnie wspominasz w tej historii 🙂 Serdecznie gratuluję i cieszę się, że wniosek poszybował tak wysoko 🙂 Z niecierpliwością wyczekuję debat – jak to życie potrafi zataczać koła i przy okazji zasysać do siebie to co napotka po drodze 🙂

     
    Odpowiedz
  2. Kazimierz

    Gratulacje

    Bardzo się ciesze, że wygraliście grant. FIO to jeden z lepiej realizujących  sie programów – w kwestii trudności rozliczeniowych, niemniej trzeba być bardzo skrupulatnym.

    Życzę powodzenia w realizacji i super efektów, tak miękkich, jak i twardych – no i wyrozumiałych kontroli!

    Pozdrawiam serdecznie Kazik

     
    Odpowiedz
  3. zofia

     Małgorzato, gratuluję

     

    Małgorzato, gratuluję wszystkim współtwórcom grantowego sukcesu!

    moim zdaniem sama tematyka internetowych debat już budzi emocje (może tylko moje  pierwsza debata – mój tytuł zastępczy – "katolicy i protestanci – miecze czy lemiesze?"), przy merytorycznym wsparciu może rzeczywiście wytworzyć interesującą przestrzeń dialogu… z ciekawością czekam jesieni!

     
    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code