Nowy program “Blogów Tezeusza”

Od tygodnia trwają prace nad instalacją nowego programu blogowego „Tezeusza”. Jest to pierwsza część całościowej modernizacji technicznej infrastruktury portalu. Przechodzimy z wysłużonego TYPO3 na DRUPALA – jeden z najbardziej obecnie popularnych i nowoczesnych „silników” portalowych w zakresie open source.
[teaser]
W „Tezeuszu” zostaną zastosowane sprawdzone rozwiązania używane na najbardziej popularnych platformach blogowych, a jednocześnie zostanie zachowany specyficzny styl i klimat naszego portalu. Wszystkie dotychczasowe wpisy i komentuarze blogowe są importowane do nowego programu, tak że Autorzy i Czytelnicy będą mieli pełną możliwość kontynuacji pisania i lektury dotychczasowych tekstów, z dużo łatwiejszym sposobem ich pokazywania i wyszukiwania.

Prosta i szybka rejestracja Autorów i Komentatorów umożliwi dostęp do wielu funkcji blogów i forów, i obniży radykalnie obecny próg możliwości blogowania, zwłaszcza dla debiutantów i osób nieśmiałych. Będzie można pisać blogi pod nickami, choć – jak obecnie – będziemy zachęcać poważniejszych Autorów i Autorki do występowania pod pełnym imieniem i nazwiskiem. Na straży treści wpisów blogowych i komentarzy będzie stać odnowiony Regulamin Blogów i Forów „Tezeusza”, moderatorzy oraz cała społeczność pisząca, komentująca i czytająca blogi. Autorzy dostaną własną przestrzeń do zagospodarowania, takie mini homepages z wieloma możliwościami. Blogi nie będą pojawiać się jak dotąd automatycznie na „Blogach Tezeusza” w jednym ciągu, ale będą wybierane do publikacji na ścieżce głównej. Zapewni to z jednej strony sensowniejszy wybór i uporządkowanie tematyczne blogów, z drugiej strony Autorzy i Autorki będą mogli swobodniej rozwijać różnotematyczne wpisy, również o charakterze bardziej osobistym na swoich homepages.

Informatycy i Redakcja w najbliższych dniach będą służyli pomocą aktualnym Autorom i Autorkom „Blogów Tezeusza” oraz nowym Blogerom we wchodzeniu w nowy program i jego możliwości.

Z góry też przepraszamy za nieuniknione w takich okolicznościach drobne usterki, które prosimy natychmiast zgłaszać na podane wkrótce adresy.

Nowy program blogowy „Tezeusza” dla Autorów (A), Komentatorów (K), Czytelników (C), Redakcji [R] i nas wszystkich (Q) przyniesie wiele nowych korzyści, m.in. będzie:

* znacznie lepsza ekspozycja tekstów Autora —[A,K,C]
dzięki własnej stronie startowej bloga

* możliwość łatwej indywidualizacji bloga ———[A]
dzięki własnej nazwie i autorskiemu opisowi,
a także dzięki możliwości tworzenia
własnego profilu (fotografie i filmy)

* wizualny edytor tekstu, podręczny katalog —–[A,R]
na obrazki, łatwe publikowanie filmików

* łatwy przegląd aktywnych dyskusji na własnym –[A,R]
blogu

* wygodne obserwowanie innych dyskusji, plus —-[A,K]
możliwość subskrypcji e-mail

* subskrypcja RSS dla całych blogów i dla —–[A,K,C]
poszczególnych dyskusji

* możliwość dodawania innych blogów na Tezeuszu -[A,K]
do indywidualnej listy ulubionych, oraz
czytelne powiadamianie o nowych wpisach

* poczta wewnętrzna do korespondencji z innymi –[A,K]
uczestnikami, nawet bez znajomości ich
adresów e-mail

* możliwość blokowania dostępu dla trolli, ——[A,K]
indywidualnie dla każdego bloga, a także
dla każdego zalogowanego czytelnika

* łatwa i samodzielna zmiana konta z ————[K,R]
Komentatora na Blogowe

* dowolna ekspozycja każdego tekstu na stronie —-[R]
głównej wszystkich blogów

* możliwość anonsowania nowych tekstów
w ramce widocznej z boku na każdym blogu ——–[R]

* pełna integracja z bazą dotychczas dostępnych —[R]
tekstów i wątków dyskusji na forach

* wygodne przeszukiwanie całego serwisu Tezeusza –[Q]

* jeden login docelowo na blogach i forach —-[A,K,R]

***
Ja już dziś obejrzałem wersję roboczą nowych “Blogów Tezeusza” i przetestowałem różne możliwości – wygląda to naprawdę świetnie i dużo funkcjonalniej, niż dotąd. Mam nadzieję, że unowocześnienie technicznej infrastruktuy blogów – nasze dotychczasowe wąskie gardło rozwojowe tej sekcji – zwiększy ilość wysokiej jakości autorów, wpisów i komentarzy w “Blogach Tezeusza”, a jednocześnie uda nam się zachować ogólny dobry klimat i oryginalność tej pluralistycznej przestrzeni myślenia i rozmowy.

Zapraszam Was do życzliwego przyjęcia Odnowionych Blogów Tezeusza i rozpoczęcia pisania swoich blogów u nas. Zobaczycie je jutro lub pojutrze. Będziemy też wdzięczni za wszelkie uwagi, zapytania, sugestie, itd. Możecie już teraz proponować różne pomysły, postaramy się najlepsze możliwe rozwiązania zastosować w praktyce.

Andrzej Miszk – Pozostałe blogi i teksty
Blogi na wideo w YouTube

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code