Niemodne Miłosierdzie

Rozważanie na III Niedzielę Okresu Zwykłego, rok C2
 

„Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnych, abym obwoływał rok łaski od Pana”. Dzisiaj Dobrą Nowiną jest to, że miłosierdzie ludzkie, inspirowane słowami Ewangelii, istnieje. Złą wiadomością jest to, że oczekujący pomocy wykorzystywani są w mediach kolejno przez dziennikarzy, polityków, promujących się specjalistów z danych dziedzin.

Ubodzy są beneficjentami wyborczych obietnic, więźniowie mają chwilę wolności w wywiadach telewizyjnych, niewidomi otrzymują pracę za haracz z własnej pensji, uciśnieni z różnych opcji wołają o wolność na ulicznych manifestacjach. Zasadą stało się to, że po modzie na ogłaszaną krzywdę, następuje kolejna, a człowiekiem wołającym o miłosierdzie nikt się już nie interesuje.

Dlatego dziękuję tym, którzy sami doświadczyli krzywdy, a teraz pomagają innym na przykład w fundacjach czy stowarzyszeniach. Tym, którzy nigdzie niezrzeszeni są dla bliskich i sąsiadów źródłem miłosierdzia. Często nie postrzegają siebie w ten sposób. Robią to, co leży w ich naturze.

Święty Łukasz zaznacza, że Jezusa przed pojawieniem się w rodzinnym Nazarecie poprzedza wieść o Jego wysławianym przez wszystkich nauczaniu w synagogach. Przychodzą zobaczyć Go dawni sąsiedzi, może rodzina. Apostoł zaznacza w tekście, że Nauczyciel w podanej mu księdze Izajasza natrafia na słowa proroka o służbie wobec pokrzywdzonych. Część słuchaczy – jak wiemy z historii – uznała nauki Mesjasza za wezwanie do zmian politycznych, część kontynuuje czysto humanitarny aspekt nauk.

Każdego z nas może dopaść nieszczęście i obyśmy trafili na tych, którzy są miłosierni.

wiezien.jpg

 

Rozważania Niedzielne

 

Komentarz

 1. zk-atolik

  Błogosławieni i miłosierni

  Sz. Pani – to nie jest kwestia mody, lecz przede wszystkim wiarygodności, czyli prezentowania świadectwa tj. zaistniałych i dostrzeganych faktów, oraz występujących tendencji. Obecnie zamiast być miłosiernym i czynić miłosierdzie inspirowane słowami Ewangeli, zbyt wielu i często jedynie mówi lub pisze o miłosierdziu.

  Ponadto jest nagannym pisać na forum w taki sposób:

  – oczekujący pomocy wykorzystywani są w mediach kolejno przez dziennikarzy, polityków, promujących się specjalistów z danych dziedzin. Kiedy również Pani wiadomo, że nie wszyscy ludzie, w tym dziennikarze, politycy, czy specjaliści….. – akurat tak zachowują się, czy postępują.

  – a o miłosierdziu w sposób poprawny politycznie, czy ewidentnie fałszywy, wypaczony. Przecież pomaganie bliźnim, a tym bardziej nie całkiem uczciwie lub bezinteresownie np: w znanych powszechnie fundacjach, czy stowarzyszeniach – absolutnie nie jest inspirowane Ewangelią, ani zgodne z nauczaniem i praktyką Kościoła, także wyrazem dobrej woli, prawości, a tym bardziej ludzkiego miłosierdzia.

  Dlatego proponuję Pani zapoznać się i skorzystać z rozważanej Ewangelii Łk, aby zamiast dezinformować czytelników Pani bloga, udostępniać im teksty, czy opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, bądź dokonują w świecie, czy RP.

  Ponieważ istnieją rozmaite powody, przpadki pobytu za kratkami i formy zniewolenia człowieka, a prezentowane foto może być diametralnie różnie odczytywane. Proszę ewentualnie doprecyzować – kogo i co wg. Pani ono ma wyrażać?….

  Ps. Polecam zainteresowanym: http://areopag21.pl/post/5291/mowic-prawde-czynic-milosierdzie

  Szczęść Boże!

   
  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code