Pomnik Dzieci Utraconych

 

W Krakowie na cmentarzu należącym do parafii Matki Boskiej Zwycięskiej (kościół na Górze Borkowskiej) stanie Pomnik Dzieci Utraconych. Pod nim rodzice, którzy nie mają grobu własnego dziecka, będą mogli zapalić znicz.         

Krakowska Grupa Wsparcia dla Rodziców po Stracie utworzyła Komitet Budowy Pomnika.

Pomnik zaprojektowała wolontaryjnie rzeźbiarka Maria Owczarczyk.

Społeczny Komitet Budowy Krakowskiego Pomnika Dziecka Utraconego zbiera środki na budowę pomnika, datki można wpłacać na konto  55 10201433 0000180201058775

Apel o prawa rodziców po poronieniu

Po poronieniu. Mamy prawo do grobu i żałoby

 

 

 

Komentarze

  1. jadwiga

    akcja piękna

    pomnik również ładny. Ale czy nie lepiej zamiast pomnika – i opłaceniu autora i wykonawcy – te pieniądze spożytkowac na inny cel – np wspomożenie leczenia, aby w zwiazku z tym leczeniem było w przyszłości mniej dzieci utraconych? Pomnik nikomu nie pomoże, a wspomożenie leczenia na pewno.

     
    Odpowiedz
  2. mal

    Pomnik jest ważnym

    Pomnik jest ważnym symbolem, ale na nim nie możemy poprzestać. Myślę, że zbyt mało jest organizacji wspierających kobiety, które są w sytuacji kryzysowej, zagrożone aborcją. Gdyby kobiety miały większe wsparcie, były otoczone większą opieką oraz, gdyby budzona była większa wrażliwość społeczna na tę grupę kobiet, które mogły by otrzymać wparcie na wielu płaszczyznach, możliwe podziemie aborcyjne byłoby mniejsze. Niestety zmienia się niedługo prawo adopcyjne, które będzie nakładało na przyszłych adopcyjnych rodziców koszty finansowe. Jest to moim zdaniem prawdziwy cios dla dzieci i adopcyjnych rodziców. Takie utrudnienia w podejmowaniu adopcji, która sama w sobie wymaga pewnie czasem przełamania obaw przyszłych rodziców by przyjąć nieswoje dziecko; są krzywdzące dla dzieci. Taka perspektywa dowartościowuje metody in vitro i odwraca pytanie o człowieczeństwo.

     
    Odpowiedz
  3. kudron

    Nie wydano szczątków po poronieniu

    Szanowne Panie

    Pomnik jest nie dla rodziców, którzy zdecydowali się na aborcję ale dla tych, którym po poronieniu szpitale nie wydały szczątków dzieci, ani dokumentu uprawniającego do pochówku. Nie mają oni grobu oczekiwanego maleństwa i niektórzy bardzo cierpią z tego powodu. Szersza informacja jest w linkach pod tekstem.

    Projekt pomnika autorka, p. Maria Owczarczyk zrealizowała wolontaryjnie.

    Z poważaniem

    Maria Kudroń

     

     

     

     
    Odpowiedz
  4. mal

    ***

    Przepraszam, rzeczywiście nie zrozumiałam. Tamte słowa nie w tym miejscu. Pomnik jest wzruszający i symbolizuje stratę dziecka i ból rodziców. Potrzeba nam takiego obudzenia wrażliwości i szacunku dla tych dzieci i ich rodziców, godnosci tych rodzin.

     
    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code