Zła nowina

 Nie jestem człowiekiem bogatym, nie ubieram się w purpurę i w bisior. Rzadko świetnie się bawię. Żona się skarży, że dawno nie tańczyliśmy. Ma rację. Kiedy zadzwonił do nas ktoś, biedny daliśmy trochę pożywienia. Żona powtarza słowa swojej mamy: Lepiej dawać niż prosić, oraz, że Chleba się nie odmawia. Resztki z naszego stołu sami zjadamy. Nie wiem, co z owym biednym, który zadzwonił do naszych drzwi, a sam przecież jeszcze żyję. To może nie dla mnie jest ewangelia o bogaczu i Łazarzu? Może by tak całe Pismo Święte czytać jak i kiedy pasuje. Według własnych potrzeb?

            Prawda wyzwala. Ale po co nam prawda, która każe kochać nieprzyjaciół, brać krzyż, nadstawiać drugi policzek, dzielić się z innymi, dbać o ubogich?

            Grzech zniewala. Nieprawda! Grzesząc dopiero można poznać smak wolności. Być jak Bóg. Być panem chwili.

            Kościół naszym domem? My wolimy świątynię naszych mieszkań i nikt nie będzie nam mówił, jak mamy w nich żyć. Muszą być jak największe, żebyśmy mieli co podzielić w godzinie wyzwolenia, w dniach rozwodu. Bo nic nie jest wieczne. Miłość? Czy się jeszcze opłaca, czy jeszcze przynosi zysk? Prawd jest tyle, ile margaryn w sklepie. Wszystkie prawdy w promocji. Obiecują: będziesz wyzwolony. Będziesz z Jasnegogrodu. Okazji do grzechu jeszcze więcej niż przykazań w dekalogu. Sam dekalog mało ważny. Jesteśmy dziećmi tego świata.

            Tak człowiek umiłował świat, że wierzy tylko w to, co doczesne. W pieniądze na koncie. W pięć minut na ekranie. Tych, którzy będą mówić prawdę, nazwiemy głupcami. Tych, którzy będą nawoływać do nawrócenia, ogłosimy niebezpiecznymi dla społeczeństwa. Tych, którzy będą głosić: życie jest święte, wyśmiejemy. Będziemy kłamać, kłamać, kłamać, aż uwierzą. A jak nie uwierzą, to i tak nie będziemy się z nimi liczyć.  

 

Komentarze

 1. elik

  Kto i co dominuje w świecie?….

  Wiem, że nie tylko Pan nie ma zwyczaju dyskutować, polemizować, a tym bardziej prowadzić na forum Tezeusza dialog z czytelnikami. Jednak zachęcam zapoznać się – czym w komunikacji osobowej jest dialog? …. Aby bardziej doceniać jego rolę i znaczenie, oraz skorzystać z najlepszej sposobności poznawania razem nie tylko całej prawdy, lecz również świata, w tym ludzi i faktów, a nawet występujących tendencji i zagrożeń.

  Natomiast w swoich tekstach przede wszystkim proszę uwzględniać również to, że dzięki Panu Bogu, oraz nauczaniu Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła nadal istnieje, wręcz dominuje w świecie – Jego dobra nowina. Co w sposób szczególny mobilizuje i aktywizuje złego Ducha i tych, którzy nie chcą uznać tego faktu.

  W tym opisie rzeczywistości wg. mnie brakuje rzeczy podstawowej tj. Pana sugestii – jak temu usilnie rozpowszechnianemu i coraz bardziej tolerowanemu, wręcz zbyt często pożądanemu złu można najlepiej sprzeciwiać się, czy skutecznie zaradzić?…..

  Powszechnie wiadomo, że w pogoni za wszelkimi dobrami materialnymi warto zawsze pamiętać, że należy zachowywać pożądany umiar, bo autentycznym i wiarygodnym chrześcijanom nie wolno zbytnio troszczyć się……, a już nie zawsze, że otrzymywane dzięki Panu Bogu talenty, uzdolnienia, czy tworzone, wypracowywane dzieła, a szczególnie zdobywane i pomnażane bogactwo są jak instrument(y). Można je używać dobrze i źle, ale same w sobie zwykle nie są dobre, ani złe.

  Szczęść Boże!

   
  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code