Tezeusz pierwszy prezentuje muzykalia dla JPII

 

Od 3 do 5 listopada w Akademii Muzycznej w Krakowie po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowana dokumentacja zbioru dzieł muzycznych i innych muzykaliów z całego świata podarowanych Janowi Pawłowi II. Dla polskiego papieża tworzyli znani kompozytorzy muzyki poważnej (Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Roman Palester, Witold Szalonek), raperzy, hip-hopowcy, muzycy afrykańscy, indiańscy, hinduscy. Wśród dzieł znajdują się również nigdy nie wydane utwory np. Andrzeja Nikodemowicza, wybitnego polskiego kompozytora urodzonego we Lwowie. Pierwsze wyniki badań nad tą spuścizną prezentuje portal Portal Tezeusz „Chrześcijanie w świecie”.

 

Partytura i śpiewnik dziecka

Dzieła od lat gromadzą Fundacja Jana Pawła II oraz Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu mieszczący się w Domu Polskim w Rzymie. Są świadectwem polskiej oraz światowej historii i kultury muzycznej. Nie tylko tej „wysokiej”. Wśród darów z Polski z lat 80-tych odnaleźć można np. pieśni Solidarności o Lechu Wałęsie. W dalszych latach pontyfikatu coraz częściej pojawiały się różne, czasem bardzo wzruszające dary indywidualne; np. ręcznie pisane śpiewniki albo mocno sfatygowane partytury z odręcznymi podpisami wykonawców dzieł prezentowanych w obecności Jana Pawła II (np. Requiem Mozarta); odnaleźć tu można śpiewnik ekumenicznej grupy modlitewnej z Rygi i Moskwy lub piosenkę napisaną przez dziecko, które przystąpiło do I Komunii Świętej.

Zbiory kataloguje, opisuje i digitalizuje zespół kierowany przez prof. Teresę Malecką i dr Kingę Kiwałę, skupiając się zwłaszcza nad oryginalną twórczością związaną z osobą Jana Pawła II. W pracach uczestniczą również studenci i doktoranci Akademii Muzycznej w Krakowie – Anna Satyła i Honorata Kiwała. Projekt „Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II” otrzymał nagrodę ARS QUAERENDI Województwa Małopolskiego.

Nasza praca ułatwi badanie i analizowanie twórczości związanej z postacią Karola Wojtyły – mówi prof. Teresa Malecka – Są to utwory nie tylko jemu dedykowane, lub pisane do jego słów ale też zainspirowane wydarzeniami np. publikacją konkretnego dokumentu, zamachem, śmiercią – opisuje profesor. Kolejnym etapem pracy będzie książka.

 

Detektywistyczne metody

– O istnieniu niektórych dzieł świadczą jedynie artykuły lub krótkie wzmianki w prasie wymagające detektywistycznej pracy – mówi dr Kinga Kiwała– Na przykład notka w gazecie o wykonanym ale nie wydanym dziele Andrzeja Nikodemowicza, wybitnego polskiego kompozytora ze Lwowa, który był represjonowany za tworzenie muzyki religijnej – opowiada dr Kiwała. Wspomniany w notce prasowej utwór to Msza Misterium Krzyża Św. Udało się dotrzeć do partytury i utwór będzie zaprezentowany na wystawie i sesji – cieszy się dr Kiwała.

W Domu Polskim zebranych jest kilkaset różnego rodzaju utworów związanych z osobą Jana Pawła II i innych muzykaliów, np. partytur podarowanych Papieżowi przez osoby prywatne (np. nuty Bogurodzicy sprzed 100 lat, kantyczki z końca XIX w.), a także kolekcjonerskich wydań podarowanych np. przez polityków (np. faksymilowe wydanie Pasji według św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha złożone przez ministra spraw zagranicznych NRD Oskara Fishera) faksymiliów ( wydanie partytury będące „fotograficzną” kopią rękopisu )

 

Muzyka wobec poezji JPII

Na wystawie i sesji naukowej odbywającej się w Akademii Muzycznej będzie można poznać dzieła kompozytorów polskich tworzących m. in. za granicą, które dopiero czekają na odkrycie między innymi Piotra Mossa, Elżbiety Sikory, Joanny Bruzdowicz, a także młodych kompozytorów: Pawła Sydora, Pawła Łukaszewskiego. Nie zabraknie oczywiście dzieł znanych: Te Deum Krzysztofa Pendereckiego, Beatus Vir Henryka Mikołaja Góreckiego, czy Litanii polskiej Zygmunta Koniecznego – mówi dr Kiwała – W Rzymie znalazłyśmy sporo rękopisów bardzo ciekawych utworów kantatowo-oratoryjnych t.j. Credo Pawła Sydora , Missa coloris czeskiego kompozytora Zbyska Bittmara, monumentalna Missa Pacis Rolanda Baumgartnera, czy utworów Romana Zajączka, tworzącego pod pseudonimami George Callert, Claude Carrasu, Antonio Scorsi .

Wystawa połączona jest z sesją naukową – 5 listopada „Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II ” odbywającą się w ramach V Dni Jana Pawła II Wolność. Na sesji zaprezentowane zostaną pierwsze wyniki badań nad utworami związanymi z osobą Jana Pawła II. Będą równie ż przeprowadzone rozmowy z kompozytorami – Wojciechem Widłakiem (twórcą Modlitwy do Matki Bożej w Gudaalupe do słów Jana Pawła II wypowiedzianych podczas pielgrzymki do Meksyku), oraz Anną Zawadzką – Gołosz, której utwór Mirrors zainspirowany został Listem do artystów Jana Pawła II.

 

Zespół badawczy prosi o kontakt osoby posiadające informacje o utworach muzycznych związanych z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II (Jemu dedykowanych, lub ofiarowanych, pisanych do Jego słów).

Projekt jest długoterminowy, mail ;  projektmuzykajp2@gmail.com

 

Galeria „Muzykalia dla JPII”

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code