Tezeusz i nić Filemony

Stoję na przystanku w Kasince Małej. Obok przystanku moja siedmioletnia córeczka poszukuje kałuży,    w której można się potaplać lub przynajmniej popluskać patykiem. Jest samochód. Jedziemy w górę bardzo stromą drogą. Dom stoi blisko lasu. Dookoła wiejskie domy przeplatane letnimi domkami. 

Błoga cisza, w pokoju z kominkiem półki pełne książek ale nie mam nastroju do czytania. Mała pochłania książki o zwierzętach, które dostała od Małgosi. Wieczorem rozmowa z Andrzejem i Małgosią przy kominku i winie. Rozmawiamy o planach Fundacji i moich propozycjach współpracy. 

U stóp Małgosi siedzi brązowa suczka Heksa, na kolanach bura kotka Filemona.  Oba zwierzaki adoruje siedmioletnia Ania, która próbuje nawiązać kontakt z Heksią biegając na czworakach.  Na wieczornym spacerze spotykamy dużego i tłustego tchórza, który  wędrujew  kierunku wiejskich kurników.

Na drugi dzień, rano na nici zawiązuję szeleszczący papier dla tezeuszowej Filemony. A druga, niewidzialna nić wiąże nas z tym miejscem. Okno skromnie urządzonego  pokoju do modlitwy wychodzi na górski strumień. Andrzej Miszk nagrywa  kamerą internetową rozmyślanie.  

Wolniej żyjemy, wolniej myślimy, dłużej rozmawiamy z ludźmi. Nękające każdego problemy, cierpienie stają się mniejsze, lżejsze. Filemona biega za nitką.

 

8 Comments

 1. zibik

  Propozycje współpracy !

  "Rozmawiamy o planach fundacji i moich propozycjach współpracy" – mam nadzieję, że nie będzie  Pani, aż tak tajemnicza i zechce oprócz poetyckich opisów z pobytu w Kasince Małej uchylić rąbka tajemnicy.

  Napisać cokolwiek więcej współtwórcom i czytelnikom " Tezeusza" nt. swoich propozycji współpracy.

  Pozdrawiam Panią serdecznie – Zbigniew

   
  Odpowiedz
 2. kudron

   
  Szanowny Panie

   

  Szanowny Panie Zbigniewie

  Miło mi, że uznał Pan mój opis wizyty w Kasince za poetycki.

  Jedna z moich propozycji to wywiady, z których jeden został zamieszczony na stronie Religia.

  Jest to rozmowa z kustoszem Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy. Dolina Śmierci, która jest częścią Sanktuarium, to  miejsce nie do końca rozpoznawane nawet przez mieszkańców Kujawsko – Pomorskiego.

  Uczestniczyłam w rekolecjach, pisząc komentarze do czytań. Obecnie podjęłam się tego zadania w regularniejszej formie.

  Pozdrawiam

  Maria Kudroń

   
  Odpowiedz
 3. zibik

  Szanowna Pani Mario !

  Miło Panią powitać w gronie współtwórców i użytkowników portalu "Tezeusz" i być może bliżej poznać.

  Serdecznie dziękuję za przekazaną informację, chętnie przeczytam wskazany wywiad.  Wyznam Pani, że jestem wielce uradowany  tym, że w "Tezeuszu" będą zamieszczane wywiady – napewno z wybitnymi i wartościowymi osobami.

  Mając wiele zainteresowań, propozycji i doświadczenie m.in. w komentowaniu tekstów z pewnością ubogaci Pani portal "Tezeusza" o własne innowacje, teksty i komentarze.

  Z poważaniem Z.R.Kamiński

   
  Odpowiedz
 4. kudron

   
  Szanowny

   

  Szanowny Panie

   

  Dziękuję za sympatyczne przywitanie w portalu. Proszę równocześnie o informacje jaka tematyka interesowałaby Pana w wywiadach dla Tezeusza. Jeżeli inni uczestnicy blogów zechcą dołączyć swoje propozycje, będę zobowiązana.

   

  Z poważaniem 

  Maria Kudroń 

   
  Odpowiedz
 5. Kazimierz

  Różnorodność

  Witam, przeczytałem zachetę do pisania, jaka tematyka interesowała by "tezeuszów" jesli chodzi o wywiady, to myślę, że dla mnie zapewne byłoby pięknie, gdy pojawiały się wywiady z różnymi Bożymi ludźmi.

  Chodzi mi o ludzi Bożych z różnych denominacji i Kościołów – Andrzej już rozpoczął od jakiegoś czasu przytaczać teksty nie tylko katolickie, ale prezentuje ciekawostki i artykuły tak katolickie, prawosławne i protestanckie. Myslę sobie, że Tezeusz ma wielki szanse stać się pewnego rodzaju miejscem spotkania, jak i dyskursu chrześcijan różnych denominacji. Sam z przyjemnością tu i piszę i czytam.

  Mam nadzieję, że w niedługim czasie zobaczymy i usłyszymy ciekawych ludzi – pozdrawiam Kazik J

   

   
  Odpowiedz
 6. zibik

  Kto z kim przeprowadza wywiad !

  Pani Mario !

  Najważniejszą sprawą według mnie jest to, kto z kim przeprowadza wywiad. A zatem życzę Pani wielu udanych wywiadów z osobami nie koniecznie genialnymi, wielkimi, czy wybitnymi, ale najlepiej z autentycznymi pasjonatami, czy osobami doświadczonymi życiowo, mądrymi, prawymi, szlachetnymi, wielkodusznymi, wartościowymi etc.

  Jestem przekonany, że Pani posiada konieczne kwalifikacje i wymagane doświadczenie, w tym zakresie, a Pan Andrzej i inni użytkownicy portalu "Tezeusz" sprecyzują i przedłożą własne życzenia, propozycje i preferencje.

  Ps. Moje gratulacje  z okazji nominacji na stanowisko Dyrektorki TVP w Bydgoszczy.

  Pozdrawiam Panią serdecznie !

   
  Odpowiedz
 7. marcin

  Proszę przyjąć moje

  Proszę przyjąć moje wyrazy uznania za ten piękny i poetycki tekst napisany wręcz metafizycznym stylem. Dzięki niemu w niezwykly i zarazem prosty sposób przeniosłem się do domu Fundacji. Czytam wszystkie teksty "Tezeusza" i czuję jak mnie wzbogacają i zmieniają na lepsze. Dziękuję i proszę o więcej. Serdecznie pozdrawiam z prasłowiańskiego Gniezna, kolebki polskiego chrześcijaństwa – MK. 

   
  Odpowiedz
 8. kudron

  Pozdrawiam Gniezno

   

  Dom Tezeusza jest pełen myśli i rozważań. Kotłują się pod jego dachem, czmychają do przyziemia. Nie daję się zmylić, że to polne myszy szukające jesienią ciepła.

  Cieszę się, że teksty Portalu towarzyszą Pana codzienności.

   

  Pozdrawiam serdecznie Pana i Gniezno

  Maria

   

   

   
  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code