Odnaleźć spokój. Odnaleźć siebie

 
Rozważanie na Wielką Sobotę, rok B1

Rekolekcje2015_black.jpg

Przyznaję, że nie przepadam za klimatem świąt oraz okresem je poprzedzającym. Bez względu na to, czy obchodzimy akurat Wielkanoc, czy Boże Narodzenie. Wiele zamieszania, przygotowań, trochę zgiełku i dziwnych trosk. Czy wszystko jest przygotowane? Czy wszystko mamy? Kto przyjdzie? Gdzie pójdziemy? Jaka będzie pogoda? Czyż nie są to najczęstsze pytania, które pojawiają się w naszych umysłach?

Czas Bożego Narodzenia i Wielkanocy przerodził się w okres rodzinno-towarzyskiego świętowania i względnego odpoczynku od pracy. Wielu z nas chyba właśnie z tego cieszy się najbardziej. Nareszcie długi weekend. Można „odpocząć”, niczym się nie przejmować, żyć. I tak zajmujemy się tym świętowaniem, że nie mamy już czasu, aby choćby na chwilę zwolnić, spokojnie zastanowić się nad sobą, odnaleźć spokój. Wielu nadal nie ma czasu na własny rachunek sumienia, za to chętnie wymienia rodzinne informacje, plotki lub jest przez innych nimi zasypywana. A wiesz…

Sam jeszcze niedawno składałem znajomym standardowe życzenia. Wesołych Świat. Pogodnych Świąt w cudownej, rodzinnej atmosferze. I tak dalej, i tak dalej… Niby nic złego. Każde życzenia wypływają ze zwykłej, ludzkiej serdeczności. Ale wydaje mi się, że popełniałem błąd. Nie tego chciałem im tak naprawdę życzyć. To nawet nie był błąd. Po prostu, znalazłem się w tej większości, która wkłada w życzenia minimum wysiłku i zastanowienia. Zamiast do każdego podejść indywidualnie, tak jak wielu mi podobnych, rzucałem w pośpiechu wyświechtanym sloganem i zadowolony nie zwracałem uwagi na to, że coś tu jest nie tak. Nie tak powinniśmy składać sobie życzenia i niekoniecznie tak powinny one brzmieć.

Święta powinny być nie tylko czasem radości i wypoczynku, ale także spokoju, zastanowienia. Powinniśmy zarezerwować sobie chwilę dla siebie, aby móc pogrążyć się w refleksji, odnaleźć siebie, dać sobie szansę na… nawrócenie? Nie. To nie jest coś, co przychodzi ot tak sobie, na zawołanie, ponieważ nam się akurat zachciało. Dajmy sobie po prostu szansę na nowe ja. Zwykłe-niezwykłe ja, na coś lepszego, co pozostanie w nas na dłużej.

MPiatek0404.jpg

Rekolekcje Wielkopostne 2014

Rozważania Rekolekcyjne

 

Komentarz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code