Jest nadzieja więc warto żyć!

Zapewne wiele razy traciłeś nadzieję, wątpiłeś, czułeś się źle, miałeś doła bądź depresję! Być może straciłeś w życiu sens lub go nigdy nie znalazłeś, a rozpacz z tego, że go znaleźć nie możesz przykuwa Cię do łóżka i nie możesz wstać, ani nic zrobić. Jeśli ktoś powiedział Ci, że jesteś do niczego, nic nie wart, nic Ci w życiu nie wyjdzie, nikt Cię nie pokocha, nazwał Cię słabeuszem. Jeśli ktoś powiedział, że masz ograniczenia, które nie pozwolą Ci realizować marzeń oraz pragnień. Jeśli ktoś powiedział Ci, że życie jest jak papier toaletowy: szare, twarde i do d… Jeśli ktoś Cię zaszufladkował jako dziwaka, niepełnosprawnego, chorego! Nie wierz mu! Nie dawaj mu posłuchu! Nie daj się zaszufladkować! Nie ufaj ludziom! Bogu ufaj! Uchwyć się nadziei! Zajrzyj do Ewangelii i posłuchaj co Bóg ma Ci do powiedzenia! Bóg mówi jesteś piękny(a), jesteś moim UKOCHANYM DZIECKIEM, stworzyłem Cię takiego jakim chciałem bo Cię kocham! Dałem Ci takie życie, takie ciężary byś je niosąc objawił światu chwałę Ojca!

Bóg rzuca na Twoje barki ciężar ale taki ciężar, który jest na miarę Twych sił – nic więcej, nic mniej! Bóg dał Ci nieszczęście, brak dóbr, krzyż po to byś stał się kimś wielkim! To wszystko co Cię spotkało i spotyka jest po to by Cię zbudowało do tego kim jesteś i do tego kim masz się stać! A masz się stać orędownikiem Bożej miłości! Nie bój się nieszczęść, nie bój się klęsk! Nie martw się, otrzyj łzy, spójrz w niebo, zobacz Boga, który jest i Ciebie kocha! Stworzył Cię na swój obraz i podobieństwo! Ja wiem, że to może prosto się tak mówi ale zobacz swoje życie, spójrz w tył i co? Widzisz, że to wszystko musiało się stać byś był tym kim jesteś i kim masz być!?

Pamiętasz historię Hioba? Pamiętasz co Bóg powiedział szatanowi? Powiedział, że to co się stanie temu człowiekowi nie odłączy go od Boga! To Bóg wierzył w Hioba. Bóg wierzy w Ciebie! Wierzy, że sobie poradzisz i wskażesz innym drogę do światła nadziei!
Bóg jest wielki!

Ustaw swoje serce i myśli tak, że to wszystko co się dzieje wokół Ciebie ma głęboki sens! Nastaw się pozytywnie i uzbrój się w Bożą moc! Wiarę oraz Słowo i to wszystko co oferuje Ci Twój Kościół. To co pozwoliło mi przetrwać podczas burz i klęsk, a uwierz mi trochę ich w moim życiu było to: wiara w Boga i Jego wszechmoc, Słowo Boże, sakramenty(jestem katolikiem), nadzieja, głębokie poczucie celu, miłość i samoakceptacja bo gdy pokochasz samego siebie będziesz mógł pokochać innych! Postawa wojownika- postawa człowieka, który musi pokonać każdą przeciwność w życiu. Odważny duch, gotowość na zmiany bo dziś jesteś tu, jutro tam, dziś jesteś zdrowy, jutro może Ciebie nie być, a zmiany są elementarną częścią życia. Pamiętaj o tym, że nie unikniesz zmian lecz możesz albo im ulec albo przystosować się do nowego porządku i wyciągnąć z tego korzyści. Nieodzowna jest ufność wobec Boga, Słowa, Kościoła i ludzi. Głód okazji do dzielenia się z innymi wszystkim co posiadam, umiejętności autorefleksji, analizy danej sytuacji, poczucie misji oraz bliscy i przyjaciele. Ważnym elementem radzenia sobie z kryzysem jest pomoc innym dlatego każdemu polecam wszelkiej maści wolontariaty, wspólnoty itp. Pomagaj innym, nie musi to być wcale wiele. Wcale nie trzeba przekazywać pieniędzy, nie trzeba zmieniać świata, wystarczy iść raz w tygodniu na świetlicę środowiskową i pomóc dzieciom w lekcjach. A czasem wystarczy uśmiech, miłe słowo czy gest wobec sąsiada. Nie warto koncentrować się wyłącznie na sobie i biadolić nad swoją biedą. Nie! Odrzuć te myśli i zacznij działać. Rusz się! Zobacz, że innym też jest źle i pomóż im. Daj im cząstkę siebie. Uwierz mi nie zostaniesz niczego pozbawiony, a wręcz przeciwnie w zamian otrzymasz o wiele, wiele więcej!                                                                                              

Ważnym elementem mojego życia jest poczucie humoru i dystans wobec siebie. Tak drogi przyjacielu, czasem warto umieć się pośmiać z samego siebie, wad czy gaf. Kiedyś gdy się śmiano ze mnie denerwowałem się, gotowało się we mnie lecz dzisiaj wiem, że to było mi potrzebne by mieć dystans do samego siebie i móc czasem spojrzeć na siebie z boku. Nie warto skupiać się na tym czego nie masz i na tym co chciałbyś mieć. Twoją uwagę powinny przykuwać twoje zalety, talenty i to co masz! Ciesz się z tego co masz! A masz wiele! Masz życie! To wielki dar, który można zniszczyć bądź uświęcić i zrobić coś dobrego dla innych. Życie to dar, życie to miłość! Kilku moich przyjaciół już nie żyje więc dziękuję Bogu, że daje mi jeszcze czas na zrobienie czegoś dla innych. Bądź wdzięczny za wszystko co masz! Ciesz się choćby z tego, że dzisiaj wstałeś, czy z tego, że dziś świeci słońce! Wiele razy uratowała mnie postawa wdzięczności. Kiedyś szukałem cudów, chciałem by Bóg mnie uzdrowił i nic! Dziś jednak wiem, że Bóg ma dla mnie plan, który zakłada moją chorobę. Bóg nie dając mi tego cudu uzdrowienia(bo ja cudów to wiele doświadczyłem) sprawił, że mogę stać się cudem dla Ciebie! Tak wiec powtarzam za Nick’iem Vujicic’iem „JEŚLI NIE OTRZYMUJESZ CUDÓW TO STAŃ SIĘ CUDEM DLA INNYCH!” – Polecam! Warto!

Nie narzekaj, otrzyj łzy i zobacz wokół siebie innych! Wyjdź do nich, okaż empatię i zrób coś dla nich. A Twoje życie się zmieni! Będziesz widział, że to co robisz daje innym radość i jesteś po prostu potrzebny Bogu, światu, bliźnim, bliskim i… mnie samemu!

Ja też w pewnym momencie mojego życia straciłem wszelką nadzieję. Nie mogłem znaleźć sensu w życiu, misji, powołania. Nie wierzyłem w to, że ktoś mnie pokocha – w sumie nadal w to wierze tak średnio ale to ze względu na mój charakter(śmiech). Wszystko było jak papier toaletowy! Zrozumiałem jednak, że Bóg dał mi w życiu jedną misję! Mam zanieść światu orędzie nadziei! Pozwoliłem czynić Bogu ze mną co tylko mu się wyda za słuszne! Oddałem się w Jego ramiona! Pokochałem chorobę i swój krzyż! Wziąłem go i idę! Przed oczami mam Ciebie jak ten tekst daje Ci radość i przywraca nadzieję! Widzę, też zakrwawioną twarz Chrystusa, który pomaga mi dźwigać mój krzyż, a zaraz potem widzę twarz Chrystusa, który przyjmuje mnie do radości wiecznej.  Ty też masz taką misję! Masz misję! Masz powołanie! Masz talenty! Masz marzenie, masz pragnienie i obowiązek jego realizacji! Masz obowiązek rozwijać talenty i nimi posługiwać! Nie martw się jeśli Ci nie będzie od razu wychodziło. Nigdy od razu nie wychodzi. Żeby wygrać najpierw trzeba sporo przegrać. Ja też sporo szukałem, sporo straciłem. Zawiodłem się wiele razy i to na ludziach, którzy teoretycznie nigdy nie powinni zabierać nadziei, a ją dawać. Szukałem w niewłaściwych miejscach. Wiedziałem, że Bóg ma dla mnie niesamowity plan ale ja miałem błędne o nim wyobrażenie. Chcę służyć Bogu oraz ludziom i to pragnienie nadaje sens mojemu życiu! Przyszłość, której nie znasz ale jeśli zaprosisz do niej Boga będzie piękna! Zobacz jakie masz talenty i zacznij nimi służyć innym ludziom. Ja mam tylko dwa: umiem pisać i mówić. Tylko tyle ale jakie dzieła mogę w Imię Boga tworzyć.

Też aby było jasne tzw. pozytywne myślenie nie sprawi, że Twoje życie będzie gładkie, lekkie i przyjemne! Jezus cierpiał i Ty też musisz! Nikt nie obiecywał takiego życia. Jednak Twoja postawa może Cię przygotować na to jak sobie poradzisz z kryzysami i klęskami!

Jak wspominałem nie chcę byś mi życzył zdrowa. Nie chcę! Nie znoszę gdy ludzie tego mi życzą! Ja też nikomu nigdy nie życzę zdrowia! Szczęście ale to szczęście przez wielkie SZ nie zależy od czynników zewnętrznych! Nie trzeba być bogatym by być szczęśliwym! Nie trzeba być tak jak ja zdrowym aby być szczęśliwym i kochać życie! Aby być szczęśliwym trzeba mieć pokój w sercu! Trzeba mieć nadzieje i Boga po swojej stronie!

Tak więc drogi bracie i siostro! Nie życzę Ci zdrowia! Nie życzę bogactwa, nie życzę wymarzonej drugiej połówki. Życzę Ci pokoju! Życzę Ci odnalezienia sensu, celu i misji w życiu! Mi się udało więc czemu miałoby Tobie nie wyjść?

Pamiętaj, że perły powstają w ucisku! Zostałeś powołany do bycia perłą by jaśnieć i lśnić! Masz być ozdobą Boga! Tak wiec sam dziś zadecyduj! Chcesz być kamieniem czy perłą!?

A i  JEST NADZIEJA! Więc warto żyć!

* Tekst jest fragmentem książki napisanej przeze mnie oraz Adama Kaczmarka pt "Jest nadzieja więc warto żyć!" Książkę można pobrać za darmo ze strony http://jestnadzieja.org.pl/index.php/ksiazka

Zapraszam na www.jestnadzieja.org.pl oraz na nasz profil na facebook’u: https://www.facebook.com/JestNadziejaWiecWartoZyc

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code