Daj sobie kilka chwil


/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Biegniemy – z obowiązku, nudów, przyzwyczajenia. Warto zrobić sobie przerwę i tak zwyczajnie… dać sobie trochę czasu, a może najpierw – jak w piosence – „dać czasowi czas”.

Bywa, że kilka słów zamyka w sobie całe zdania. Czy to dobrze, czy nie? Wszystko zależy od okoliczności, miejsca, czasu, osoby. Zwykle staramy się powiedzieć jak najwięcej w krótkim czasie. Liczy się efekt – ten drugi ma mnie dobrze zrozumieć, właściwie odebrać komunikat. To bardzo ważne. Jednak chyba w każdej dziedzinie ludzkiej aktywności można zagubić gdzieś coś równie pożytecznego – zdrowy rozsądek. Warto czasami zamienić informację, apel, wniosek i wszelkie inne sposoby wyrażania myśli na coś bardziej… czułego. Chwilami wydaje mi się, że brak nam czułości w naszym mówieniu o sobie i do siebie.

Zatem – czułości nie-prędkiej wszystkim zabieganym!

 

 

7 Comments

 1. zibik

  Jaka czułość, uczuciowość – wrażliwość ?

  Pani Alicjo dziękuję serdecznie za przepiękny temat, jakże aktualny i istotny w naszej zabieganej codzienności.

  Oprócz czułej rozmowy, czy czułości nie – prędkiej , chyba równie ważne jest – czy to jest napewno prawdziwa (szczera, bezinteresowna, bezwarunkowa) czułość, uczuciowość – wrażliwość na całego człowieka ?…..

  Wrażliwość na jego wyjątkowość, inność, odmienność płci – kobiecość, bądź męskość, czy tylko zmysłowość lub pospolita pożądliwość.

  Napewno warto sobie i bliskim zafundować nie tylko kilka chwil, trochę wolnego czasu, czy  przerwę, lecz również solidny relaks i wypoczynek, po zakończonej nauce, czy pracy.

  Życzę wszystkim wiele czułości i innych wzniosłych uczuć.

   
  Odpowiedz
 2. Anonim

  To trudne

  Kiedy człowiek biegnie zadyszany przez kolejna dni swojego życia rzeczywiście bardzo trudno jest się zatrzymać by kontemplować małe cuda otaczajacej rzeczywistości. Nawet kiedy pojawi się ku temu wreszcie czas i sposobność.

  Tracenie czasu z Bogiem, drugim człwiekiem, podziwianie zmieniającej się przyrody, zapachu i smaku kawy, którą rano się zwykle niemal połyka, żeby tylko zdążyć na autobus, obiad, który po męczącym i stresującym dniu w pracy wcale czasami nie smakuje.

  To luksus chwila świadomie przeżyta bez uciekania myślami w to co musimy jeszcze zrobić lub w to co się nam już udało lub nie udało. Chwila sama dla siebie trwająca tu i teraz, czas który właśnie przeżywamy, a o którym najczęściej zapominamy i w ogóle nie myślimy żyjąc w innym czasie i wymiarze niż się znajdujemy.

  Czasami wystarcza wysiąść z autobusu dwa przystanki wcześniej i podążyć ścieżką przez chłodny las czy park i poczuć ziemię pod stopami, zamiast tą na skróty w wygodnym autobusowym fotelu. 🙂

   
  Odpowiedz
 3. Halina

  Zmarnowany czas

  Często nawyk życia w nieustannym pośpiechu tłumaczymy sobie chęcią zyskania na czasie-teraz się śpieszę, ale dzięki temu zyskam więcej czasu na relaks i wypoczynek. Niestety, to złudzenie. Nie można zrobić pożytku z tych zaoszczędzonych minut, godzin czy dni. Bo pośpiech, to narkotyk, który uzależnia. Wynikiem pośpiechu jest nieobecność. Strasznie szerząca się epidemia. Umysł bawi się tylko wyobrażeniami o przyszłości ( odpocznę na urlopie, na emeryturze zwolnie itp.itd.) Najgorsze, że w tym pośpiechu można stracić nie tylko zdrowy rozsądek, ale i własną duszę. Warto więc na nią zaczekać.  W czasie jednej z pierwszych wypraw na Mount Everest, zorganizowanych przez  ludzi z naszego kręgu kultury, kierownictwo wyprawy, chcąc zapewne pobić jakiś rekord, narzuciło bardzo szybkie tempo marszu. Tragarzami byli miejscowi, himalajscy górale, słynący z niezwykłej siły i wytrzymałości. Ku ździwieniu pozostałych wspinaczy, zatrzymywali się i siadali w milczeniu. Ponieważ nie wyglądali na zmęczonych, zniecierpliwiony kierownik wyprawy zwrócił się do najstarszego: Czemu tak siedzicie bez sensu, przecież szkoda czasu !?" W odpowiedzi usłyszał: " Musimy zaczekać na nasze dusze, żeby miały szansę nas dogonić"

  We wszelkich okolicznościach życia, warto składać sobie, a także innym, których kochamy oświadczenie: Jestem tutaj, nigdzie się nie śpieszę i to, co teraz robię, jest najważniejsze, a ta chwila jest jedyna.

   
  Odpowiedz
 4. Alicja

  —> Halina

  Wynikiem pośpiechu jest nieobecność. Strasznie szerząca się epidemia – Epidemia nieobecności bardzo krzywdzi, a nawet prowadzi do śmierci. Otaczamy sie ludzmi nieobecnymi, któzy potrafią wykonać setki czynności, nawet być profesjonalistami, ale w działaniach brak samego sprawcy działań. On dawno uciekła, został tam, gdzie ejst bezpiecznie, cicho, gdzie można rozmawiać a nie przekazywać sobie komunikaty, gdzie budzi cię śmiech dziecka, pocałunek żony, meża…a nie dzwonek budzika 7 dni w tygodniu. Epidemia nieobecności!

   
  Odpowiedz
 5. zibik

  Spostrzeżenie !

  Proszę zwrócić uwagę, że autorką tekstu jest kobieta, a wśród kilku rzeczowych komentarzy, napewno wielce zapracowanych i zabieganych Pań, które doświadczają "uroki" nadmiaru codziennych zadań i obowiązków, brakuje kilku męskich spostrzeżeń, odniesień, czy komentarzy.

  O czym to świadczy ?…….

   
  Odpowiedz
 6. Alicja

  —>Zibik

  O czym to świadczy ?…….

  – więcej kobiet niż mężczyzn czyta blogi na Tez. 

  – mężczyzni mają mniej czasu (albo tylko tak im się wydaje)

  – mężczyzna woli swój wolny czas spożytkować w inny sposób

  – moje wpisy czytają głównie kobiety

  – panowie bawią się z dziećmi (zamiana w ramach odpoczynku po pracy), a ich żony mają właśnie kilka wolnych chwil

  .

  ..to kilka wersji. Oczywiście z pewnością jest ich cała lista…

   
  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code