Cud pamięci. Holokaust i emigracja.

Obchodzony Dzień Pamięci o Holokauście skłania do refleksji. Wspomina się tych, którzy tragicznie zginęli. Ale dajmy też miejsce na wspomnienia tym, którzy przeżyli?

Wspomnienia emigranta

W 2005 r. tygodnik “Polityka”, gazeta ?Nowy Dziennik? (Nowy Jork) oraz internetowy magazyn Polonii: Świecie Nasz (Montreal) współorganizowały wyjątkowy konkurs: Konkurs na pamiętniki polskich emigrantów.
Wpłynęło ponad 400 prac z wielu zakątków Europy i świata. Wśród nagrodzonych znalazł się tekst “Każdy emigruje w samotności” nadesłany z Izraela. Autorką jest Vera Frister.

Obchodzony dziś Dzień Pamięci o Holokauście odsyła nas do innego tekstu tej autorki. Na stronie magazynu Świecie Nasz, w dziale Szczypta wspomnień, znalazłam zapiski z maja 2006 r. pt. “Aniele? stróżu mój??

?Ile jest sióstr w rodzinie państwa Szarytków?

Wspomnienie to jest zapisem obrazów, które zapamiętała mała dziewczynka, kiedy wraz z matką uciekała ze Lwowa do Warszawy. Wielu wydarzeń nie rozumiała. Wiedziała tylko, że trzeba iść, trzeba albo nie coś powiedzieć, milczeć?
Wspomina, jak zaopiekowali się nią znajomi rodziców; czas spędzony u sióstr Szarytek; długie dni i noce ukrywania się w różnych miejscach.

?W roku 1957 wyemigrowaliśmy do Izraela. Mama natychmiast odnowiła kontakt z Bogusiem i Zosią Kuryłowicz. Szybko też wszczęła działania w sprawie przyznania im tytułu “Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” ? pisze autorka.

Wspaniale jest czytać o ludziach, którzy z narażeniem życia pomagali innym. Po latach odnajdują się. Patrzą na siebie już inaczej, bo czas zrobił swoje, historia i cierpienie, ale pamięć – pozostała. Bóg daje każdemu cud pamięci?Czasem jest to wdzięczność za ocalenie.
Zapis kończy się słowami – Dzięki moim “Aniołom Stróżom”!! Niech pamięć po nich pozostanie zawsze żywa!

Tekst jest na stronie – http://artographix.net/sn/index.php?id=48e0f92

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code