Aplikacje

Być może ten tekst okaże się dla niektórych zbędnym świstkiem. Może też jednak komuś pomoże w zdobyciu pracy? Być może też to nie miejsce na tego typu teksty. Jednak spróbuję. 

Wzory CV i listu motywacyjnego można sobie ściągnąć z Internetu, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie hasło. Można też skorzystać z gotowego szablonu zamieszczonego np. w WORD-dzie czy Acces-sie. Obecnie też funkcjonują w sieci serwisy jak np. SkuteczneCV.pl, które za niewielką opłatą proponują napisanie CV. Dorzucę do tego kilka swoich wskazówek.

Nie ma jednego uniwersalnego wzoru CV czy listu motywacyjnego, za każdym razem piszemy przecież do konkretnego pracodawcy. Jeśli np. piszemy do firmy, gdzie najważniejsza jest obsługa komputera, robimy w CV osobny punkt pod nazwą "Obsługa komputera". Tak samo postępujemy w przypadku innych, szczególnie przez pracodawcę pożądanych umiejętności. Natomiast jeżeli koniecznie chcemy napisać o jakichś swoich umiejętnościach, których jednak nie potrafimy udokumentować, można zrobić odrębny punkt "Dodatkowe umiejętności" (aczkolwiek należy tego unikać, obecnie pracodawca ma prawo sprawdzić wiarygodność zawartych w CV informacji, na rynku funkcjonują też firmy wyspecjalizowane w tego rodzaju usługach, poza tym należy pamiętać, że pracodawcy odrzucają ponad połowę zbyt "idealnie" wyglądających CV). Przy pisaniu CV musimy pamiętać, że podawane przez nas informacje muszą być prawdziwe i ścisłe. W związku z tym pisząc np. o praktykach, podajemy ich stopień, dokładną datę rozpoczęcia i zakończenia (dzień, miesiąc, rok), pełną nazwę instytucji, w której odbywaliśmy praktyki, oraz co tam robiliśmy. Jeśli w zainteresowaniach podajemy sport, to precyzujemy i wpisujemy konkretnie jaki (lekkoatletyka, pływanie, boks itp.), tak samo postępujemy w przypadku np. literatury. Podając dane personalne, pomijamy w CV obywatelstwo i kod. Oczywiście bezwzględnie musimy pamiętać o klauzuli wyrażającej zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych.

Cytat:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

Dodatkowo warto uatrakcyjnić szatę graficzną naszego życiorysu, bowiem zasada „kupują oczy” działa również w rekrutacji. Czasami wystarczy tylko drobny element graficzny, stonowany kolor, niestandardowy układ treści, aby korzystnie wyróżnić nasze dokumenty na tle innych tego typu aplikacji.

Obecnie też coraz częściej pracodawcy wymagają załączenia do CV zdjęcia. Nie jest to obligatoryjne. Katalog informacji, których może od nas żądać pracodawca, jasno określa Kodeks Pracy.

Natomiast pisząc list motywacyjny musimy pamiętać, że informacje z CV nie mogą się w nim powtarzać. Każdy list motywacyjny powinien zawierać dokładny adres kandydata i pracodawcy (tym razem już z kodem), datę, a w zdaniu go rozpoczynającym precyzować, skąd dowiedzieliśmy się o danej ofercie, np.

Cytat:
Piszę do Państwa w związku z Państwa ogłoszeniem zamieszczonym…

Następnie możemy napisać, że słyszeliśmy dużo dobrego na temat danej firmy i to ostatecznie wpłynęło na naszą decyzję szukania w niej zatrudnienia. List motywacyjny nie może być zbyt długi (troszeczkę ponad pół kartki A4) i powinien się kończyć wymienieniem naszych umiejętności miękkich (cech charakteru) oraz wyrażeniem gotowości do spotkania z przyszłym pracodawcom, np. w sposób:

Cytat:
Jestem osobą odpowiedzialną, rzetelną, skrupulatną, która w profesjonalny sposób realizuje powierzone zadania i obowiązki. Ponadto charakteryzuje mnie dyspozycyjność i silna motywacja do pracy, punktualność oraz sumienność. Szybko nawiązuję kontakty i uparcie dążę do realizacji zaplanowanych celów.

Cytat:
Moje umiejętności i kwalifikacje szczegółowo przedstawia CV. Chętnie też spotkam się z Państwem, aby bliżej zaprezentować swoją osobę, jeśli będą Państwo zainteresowani.

Oczywiście list motywacyjny musimy podpisać.

Wspomnę jeszcze tylko, że w przypadku szukania pracy za granicą obowiązuje całkiem inne CV, tzw. Europapass (paszport europejski), które jest dużo bardziej szczegółowe.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code