Żyć według Ducha

 
 
Rozważanie na XIV Niedzielę Okresu Zwykłego, rok A

Dzisiejsze czytania

Leszek Kołakowski, zapytany niegdyś w rozmowie prywatnej: „Jak to jest w końcu? Jest Bóg, czy Go nie ma?”, odpowiedział: „Jest, ale ci…”.

Jak można zauważyć, zupełnie inne stanowisko w tej sprawie reprezentowane jest w czytaniach mszalnych na 6 lipca. W poszczególnych tekstach nie tylko eksponowane jest istnienie Boga, ale co więcej, przedstawione są także następstwa obecności Boga w świecie. To zaznaczenie istnienia i potęgi Boga rodzi w wierzących nadzieję, o czym świadczą słowa: „Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie (…) Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski” (Za 9,9).

Konfrontując wszystkie czytania Liturgii tej niedzieli z wydarzeniami następnych setek lat, aż nie chce się wierzyć, że ta swoista manifestacja Boga na przestrzeni wieków była tak mocno tłumiona przez różnego rodzaju nurty filozoficzne, religijne czy społeczne. A Chrystusowe wezwanie: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” dla współczesnych „postępowych”, zwróconych ku hedonistycznym zapędom jest wyrazem słabości i cierpienia, które należy skutecznie zagłuszyć.

Wczytując się w teksty XIV Niedzieli Zwykłej, być może trudno jest uwierzyć, że ta wielka Tajemnica wiary chrześcijańskiej – Wcielenie, poprzez które Bóg jest nam tak bliski w życiu doczesnym, codziennym – jest tak łatwo pomijana. Dzieje się tak do tego stopnia, że w demokratycznym państwie, gwarantującym wolność wyznania, publicznie wymierza się karę człowiekowi za to, że żyje w zgodzie z Duchem Bożym, o czym zresztą pisze Paweł (Rz 8,9.11-13).

Nic dziwnego, że w tej sytuacji niejeden wyznawca Chrystusa może poczuć się wyczerpany i znużony dalszymi działaniami. Dlatego tak ważne jest pamiętać o obietnicy Jezusa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (11,24).

come-to-me.jpg

Rozważania Niedzielne

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code