Zanurzyć się w Chrystusie

 
Rozważanie na Niedzielę Chrztu Pańskiego, rok B1

Dzisiejsze czytania

Niedziela Chrztu Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia w Kościele Katolickim. Teksty liturgiczne tego dnia przypominają nam o wielkim darze Boga – Tajemnicy Wcielenia, jakie dokonało się w Osobie Jezusa i jego konsekwencjami. Sam Bóg w przekazie ewangelisty Marka wskazuje: Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie (Mk 1, 11). 

Jezus przyjął na Siebie ludzką naturę, by w pełni doświadczyć ludzkiego losu, z wszystkimi jego słabościami, doświadczeniami i trudami, o czym śpiewamy w jednej z kolęd: Zbawicielu drogi, jakżeś to ubogi, opuściłeś śliczne niebo, obrałeś barłogi. 

Bóg w akcie wcielenia wyeksponował godność natury człowieka. Stał się dla nas znakiem nadziei na wyzwolenie z grzechu, który tak bardzo niszczy relacje ze Stwórcą i innymi ludźmi (Iz. 42, 6 – 7). Tę prawdę możemy na nowo odkrywać i przeżywać w sakramentach. Szczególnie w sakramencie chrztu, w którym – jak informują teksty Kościoła – dokonuje się (..) narodzenie do nowego życia, przez które człowiek staje się przybranym synem Ojca, członkiem Chrystusa, świątynią Ducha Świętego (KKK 1279). 

Jak wcielenie Chrystusa pozwoliło Bogu w pełni doświadczyć losów człowieka, tak chrzest umożliwia nam synostwo Boże. Przyjęcie przez Jezusa trudu ziemskiego życia otworzyło nas na udział w wiecznej radości. Poprzez chrzest zostajemy zanurzeni w Jego Boskie życie. Możemy doświadczać Bożej miłości i tak bardzo potrzebnej nam akceptacji. 

Warto w tym dniu – Święta Chrztu Pańskiego – podjąć refleksję nad własną świadomością bycia ochrzczonym. Czy rzeczywiście nasze wszczepienie w Chrystusa wyrażane jest w  postawach i codziennych zachowaniach? Czy kierując się poszczególnymi wyborami, dajemy się prowadzić natchnieniu tego samego Ducha Bożego, który niegdyś podczas chrztu w Jordanie towarzyszył Jezusowi?

 

 

Rozważania Niedzielne

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code