,

Z głębi kryzysu…

Wstęp do bloku tematycznego na stronie startowej

Trzecia encyklika Benedykta XVI Caritas in veritate została opublikowana w czasie, gdy świat pogrąża się w gospodarczym kryzysie i na rozmaite sposoby szuka wyjścia. Jest niewątpliwie odpowiedzią na aktualne problemy, lecz przedstawia je inaczej, szerzej, niż czynią to politycy czy ekonomiści. To ciekawa próba spojrzenia z zapomnianej już trochę perspektywy wieczności na to, co dzisiaj boli.  
 
Kościół nie ma do zaofiarowania technicznych rozwiązań i jest «jak najdalszy od mieszania się do rządów państw». Ma jednak misję prawdy do spełnienia, w każdym czasie i okolicznościach, dla społeczeństwa na miarę człowieka, jego godności i powołania – pisze w encyklice Benedykt XVI, nawiązując do wypowiedzi swoich poprzedników, Pawła VI i Jana Pawła II.  
 
Czy chcemy słuchać prawdy? Prawda jest trudna zarówno w aspekcie osobistym, jednostkowym, jak i w życiu społeczności. Przeżywamy okres spektakularnych naukowych i technicznych odkryć, ale w ludzkim myśleniu narastają wątpliwości, zanika poczucie wyraźnego, jednoznacznego sensu. Według Benedykta XVI pozostajemy „w kontekście społecznym i kulturowym relatywizującym prawdę, często niezwracającym na nią uwagi i jej niechętnym”.
 
Autentyczny rozwój człowieka dotyczy całości jego osoby we wszystkich jej wymiarach” – to najchętniej zapominana prawda. Człowieka redukuje się do rozmaitych społecznych ról, jak choćby pracownika i konsumenta, do aspektów doczesnych i pragmatycznych, do wymiaru biologicznego czy medycznego. Natomiast humanizm chrześcijański, odnoszący człowieka do Boga, wskazujący na ludzką niesamowystraczalność, a jednocześnie umieszczający codzienne zmagania w perspektywie wieczności, daje współczesnemu człowiekowi szansę integralnego rozwoju.
 
Wiele mówimy dzisiaj o miłości. Benedykt XVI ostrzega jednak: „Bez prawdy miłość kończy się na sentymentalizmie. Miłość staje się pustą skorupą, którą można dowolnie wypełnić. W kulturze bez prawdy istnieje ryzyko wypaczenia miłości. Staje się ona łupem emocji oraz przypadkowych opinii jednostek, słowem nadużywanym i zniekształcanym aż po nabranie przeciwnego znaczenia. Prawda uwalnia miłość od wąskich dróg emocjonalności, pozbawiających ją treści relacyjnych i społecznych, i od fideizmu, pozbawiającego ją spojrzenia ludzkiego i uniwersalnego”.
 
Powyższy tekst wskazuje zaledwie na kilka kluczowych myśli najnowszej encykliki. Warto zapoznać się z jej tekstem i przeanalizować go dokładniej, gdyż dawno nie było wypowiedzi Kościoła, która dotykałaby tak żywotnych spraw, a zarazem wzbudzała tak duże zainteresowanie światowej opinii publicznej. Czy mądre i ważne słowa Benedykta XVI zmienią rzeczywistość? Duch wieje, kędy chce… Na kartach Caritas in veritate wyraźnie można odczuć tę tajemniczą i nieprzewidywalną moc.

Przeczytaj komentarze w portalu ekai.pl:

 
 
 

Komentarz

  1. zibik

    Ewangelia, prawda i miłość !

    Kolejna encyklika Namiestnika Chrystusa – Benedykta XVI pt. "Caritas in veritate" chyba jest nie tylko : " niewątpliwie odpowiedzią na aktualne problemy, lecz przedstawia je (zdecydowanie) inaczej, szerzej, niż czynią to politycy czy ekonomiści." , bądź rozliczni recenzenci, komentatorzy, interpretatorzy etc.

    Pani Małgorzato – czy naprawdę tylko : " ciekawa próba spojrzenia z zapomnianej już trochę perspektywy wieczności na to, co dzisiaj boli " ?………..

    Według mnie Pani zwiastun, czy próba recenzji encykliki : "Caritas in veritate" jest conajmniej zbyt powściągliwa, dlatego wszystkich czytelników  naprawdę zachęcam, bo warto wysilić się i dokładnie zapoznać z jej całością. Choćby po to, aby móc rzetelnie odnieść się, do spraw aktualnych, fundamentalnych, istotnych, zasadniczych, najważniejszych i ponadczasowych, także wszelkich prób przeinaczania treści encykliki lub pomniejszania jej roli i znaczenia.

     W prezentowanej encyklice poznacie Państwo centralne przesłanie i znajdziecie odpowiedź na pytanie – co znaczy być więcej ?……

    Wybrane fragmenty :

    "Ewangelia jest fundamentalnym elementem rozwoju".

    "Prawda rozwoju tkwi w integralności całego człowieka i każdego człowieka."

    "Potencjał miłości zwyciężający zło dobrem", oraz kompleksowa, cała prawda "tworzy dialogos, a więc pełną komunikację i komunię".

    Z poważaniem Z.R.Kamiński

     

     
    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code