Wiara jako twórczość

Wiara ma w sobie coś z nieustannych poszukiwań artysty: twórcze działania, a czasem pozbawiona natchnienia ciemności.
 
Wzloty i upadki to taki zwykły plan dnia powszedniego naszej wiary. Czy poranek Zmartwychwstania coś zmienia? Jak wierzyć w to, czego nie można dotknąć, zobaczyć, rozrysować jak szkic na płótnie…Mamy zapisy świadków i obietnicę. Tylko tyle i aż tyle.
Roman Brandstaetter (1906-1987) – pisarz, poeta, tłumacz. Urodził się w Tarnowie, zmarł w Poznaniu. Jeden z jego utworów to inspirująca zachęta do wędrowania, które nigdy się nie kończy…
 
… wiara jest trudną twórczością,
Która wymaga czujności sumienia,
Ognia, pokory i woli, bez której
Nie ma modlitwy ani nie ma skruchy
I świadomości popełnionych grzechów.
(…)
Bo chcąc naprawdę wierzyć w Ciebie, Boże,
Musimy zostać artystami wiary
I nieustannie tę wiarę zdobywać,
(…)
Każda rutyna i każda maniera
Są śmiercią wiary i śmiercią sumienia.
 
Pewnie można przyzwyczaić się również do zmartwychwstania. Tak bardzo oswoić się z tajemnicą, że przestaje już zastanawiać. I tak kończą się poszukiwania. A przecież powstawanie, narodziny, fenomen rozpoczynania (działania, zmiany) to wyzwanie każdego poranka, dzień po dniu.

 

Komentarze

 1. ahasver

  Czy mamy podobnie?

  Zrozumiałem. Tak mniej więcej. Mnie wiara – albo jej brak? – czasem boli, ponieważ pozostaje niepełna, niepojęta – "niepojęciowalna". Jako filozof nie potrafię przestać być strasznym niedowiarkiem, człowiekiem, który po prostu nie potrafi przyjąć czegoś ad hoc. Masz Alicjo podobnie? Chociaż… Ty tak bardzo wierzysz… Gdzie tkwi ta tajemnica? Czy wiara to sprawa "serca"?

   
  Odpowiedz
 2. zibik

  Wiara i nadzieja !

  Wiara i nadzieja, bezgraniczne zaufanie i oddanie Bogu to najlepsza motywacja i inspiracja, do systematycznego samodoskonalenia, osobistego wzrostu i rozwoju – więcej być, niż mieć, oraz  twórczości, ofiarności, pobożności i koniecznej aktywności – życia mimo wszystko !

  Wiara i nadzieja nadaje wraz z miłością i przyjaźnią głęboki sens naszemu doczesnemu życiu. Pozwalają trwać w dobrym, także skutecznie przezwyciężać zło, akceptpwać ból, cierpienie, stan chorobowy i inne ekstremalne sytuacje życiowe. Pomagają lepiej wielbić Boga, wypełniać sumiennie Jego wolę,  urzeczywistniać człowieczeństwo Jezusa Chrystusa, dążyć skutecznie do wielkości, doskonałości i świętości.

  Zapewniają prawym i wiernym błogosławieństwa Boga, prawdziwą radość życia,  spokój wewnętrzny, a nad wszystko bezcenny skarb, jakim jest zbawienie duszy i życie wieczne.

  Szczęść Boże !

   

   
  Odpowiedz
 3. Anonim

  Wspólnota

  Kiedy człowiek nie pozostaje sam ze swoją wiara, ale się nią dzieli i świadczy w taki sposób w jaki jest to możliwe, to wiara się pomnaża, umacnia i ugruntowuje.

  Niezmiernie ważna jest wspólnota ludzi, z którymi można dzielić się swoimi wątpliwościami, kryzysami ale także radościami dotyczącymi wiary, relaji z Bogiem. Jednego dnia to ty jesteś tym, od którego inni czerpią, drugiego to ty potrzebujesz świadectwa i wsparcia człowieka.

  Czasem jedno zdanie drugiej osoby stawia mnie na nogi i przypomina, że przecież ja to wiem, jak mogłam zapomnieć…

  Tegoroczna Pascha miała dla mnie szczególny charakter. Po raz pierwszy tak konkretnie mogłam się dzielić w tę niezwykłą Noc radością Zmartwychwstania z innymi, widzieć na twarzach ludzi blask, składać  życzenia po pięknej dominikańskiej liturgii: Pan zmartwychwstał! Alleluja!

   
  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code