W tym nowym roku…

Znalezione obrazy dla zapytania 2017

W tym nowym roku…

Za nami już Święta Bożego Narodzenia, szaleństwa Sylwestra, noworoczna refleksja i jak zazwyczaj możemy powiedzieć, znów jesteśmy o rok starsi. No cóż Panta rhei jak zakrzyknął Heraklit. Płyniemy zatem dalej. Różnie z naszą łodzią bywa, czasami jesteśmy w przyjaznej przystani, a czasami miota nas sztorm przez wiele dni i nocy. Czasami jesteśmy woźnicami spokojnego zaprzęgu, a czasami jesteśmy jak pijany woźnica, który w swym szaleństwie nie bacząc na skutki rozładowuje swój stres goniąc konia jakby był on bolidem F1.

Znalezione obrazy dla zapytania bolid

Bardzo różnorodne jest to nasze życie, wydaje nam się, że jest już poukładane, a tu nagle, wszystko wywraca się do góry nogami patrząc na te nasze rozsypane puzle, zastanawiamy się, co dalej , a już tak dobrze było. Myśleliśmy, że tak będzie do końca naszych dni. Ktoś bliski zmarł, ktoś zachorował i wiemy, że nie ma lekarstwa na tę chorobę, ktoś nas opuścił, straciliśmy pracę, zdrowie czy majątek. Takie zwroty akcji nie były obce bohaterom biblijnym.

Nawiązywałem w moich wpisach często do Dawida i grzechu z Batszebą, ostatnio zastanawiałem się nad wypowiedzią Boga, właściwie wyrzutem, który Bóg mu po wyprowadzeniu na światło prawdy o jego cudzołóstwie i i morderstwie przedstawił prorok. Wyrzut ten brzmiał następująco: 2 Sam. 12,8 „Dałem ci dom twojego pana, a żony twego pana na twoje łono, oddałem ci dom Izraela i Judy, a gdyby i tego było za mało, dodałbym ci jeszcze więcej. „  W kolejnych wersetach czytamy o motywacji Dawida – prorok mówi – zlekceważyłeś Pana, wzgardziłeś słowem Pana, odważyłeś się wzgardzić.

Wypowiedź Boga, jest bardzo zaskakująca, gdyby ci tego było za mało – dałbym ci – problemem było to, że Dawid nie poprosił, ale sam sobie wziął, sam zarządził, sam zamordował Uriasza rękami nieprzyjaciół. To, że Dawid nie zwrócił się do Boga ze swoimi pragnieniami Bóg uznał za zniewagę. Samowola został ukarana, jak czytamy w dalszej historii. Widzimy tu postawę Boga i postawę człowieka. Z jednej strony Bóg, który jest hojny, z drugiej strony człowiek, który nie wierzy, że Bóg może spełnić jego potrzeby i dlatego sam je sobie zaspakaja. Czym wykazuje wzgardę do wszechmocy Boga, godząc w Jego ojcowskie serce. Pamiętajmy, że Dawid w tym czasie miał już sześć żon, nie był samotny, no chociaż moglibyśmy przyjrzeć się tym związkom, widocznie czegoś mu brakowało, romansu, nudził się, potrzebował adrenaliny? Powinien być na polu walki, a jednak nie wyruszył z wojskiem i użalał się nad sobą leżąc w łóżku. Romans z Batszebą miał być dla niego jakąś ulgą.

Znalezione obrazy dla zapytania dawid i batszebas

Gdyby nie to, że Batszeba zaszła w ciążę, kto wie, jak by się to skończyło, wszak wysyłał Uriasza do niej, gdy go zawołał z pola bitwy, może już się zadowolił i jej ciąża miała być przypisana jej mężowi. Tak czy inaczej uwikłał się nieźle w grzechach. Wróćmy jednak do postaw Boga i postawy Dawida. Bóg mówi, jeśli chcesz czegoś poproś mnie, a ja ci dam to co jest ci potrzebne, wierzę, że dla Boga nie było problemu dać Dawidowi jeszcze np. dziesięć pięknych żon. Jednak Dawid chciał posmakować buntu, albo nie miał na tyle wiary, aby ufać Bogu, że On jest dobry i że rzeczywiście zależy mu na szczęściu Dawida.

Nasze postawy mogą być podobne, Bóg jest gotowy udzielać nam błogosławieństwa, ale często nasze ograniczone pojmowanie Boga powoduje, że nawet nie wyobrażamy sobie, jak moglibyśmy Boga poprosić o to, czy tamto. Wielokrotnie spotykałem się z wypowiedziami ludzi, że ich małe sprawy , to nie warto Bogu zawracać głowy, przecież On ma te wojny, te nieszczęścia wielkie, a moje potrzeby, czy On jest zainteresowany tym? Chciałby ci powiedzieć, że tak, Bóg interesuje się tobą i mną, jak pisze psalmista przenika nas i zna nas, wie kiedy wstajesz i kiedy chodzisz, zna twoją myśl z daleka, zebrał twoje łzy w swój bukłak, choćby cię ojciec i matka zostawili, On ciebie nie zostawi. Zastawia przed twoimi nieprzyjaciółmi dla ciebie obfitość stołu, prowadzi cię na wspaniałe pastwiska, leczy twoją duszę, podnosi cię na swych skrzydłach orlich, podnosi cię do swego policzka jak ojciec swojego niemowlaka, bo jesteśmy dla niego drodzy, On kocha nas szaleńczą miłością, która zaprowadziła Go w Jego człowieczeństwie na krzyż Golgoty, bo tak jesteśmy ważni dla Niego.

Czyż Dawid o tym nie wiedział, czy my o tym wiemy? Dlatego też nie popełniajmy błędów Dawida i nie bądźmy ludźmi, którzy nie liczą się z Bogiem, ale prośmy otwarcie o nawet najbardziej nieprawdopodobne rzeczy, których pragnie nasze serce. Zdrowie, miłość, dobrą pracę, dom, mieszkanie, dzieci i pamiętajmy lekcję Dawida – …” a gdyby i tego było za mało, dodałbym ci jeszcze więcej´

Kochani w tym nowym roku życzę wam Bożego błogosławieństwa, Bożej opieki i miłości, a przede wszystkim, abyśmy wzrastali w Jezusa Chrystusa naszego Pana i Zbawiciela.

Wasz w Panu Kazik J.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code