W służbie prawdzie

Słowa papieża Franciszka skierowane na 49. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w centrum stawiają rodzinę. Temu zagadnieniu w ostatnich miesiącach poświęcono wiele uwagi, nie tylko w kontekście minionego synodu, ale także debat politycznych i wszelkiego rodzaju kwestii socjalnych. Co ważne, papież nie zaskakuje. Jako syn Kościoła uznaje rodzinę za właściwy model i początek komunikowania. Natomiast za podstawową formę komunikacji przyjmuje modlitwę. Gdyby ktoś jeszcze miał jakieś wątpliwości, należy dodać, że środowisko rodzinne Franciszek definiuje, jako relację matki, ojca i dzieci, co ponownie zaznacza w zakończeniu orędzia. Bliskość, doświadczenia i emocje, jakie wiążą się życiem rodziny odnosi do przeżyć osadzonych w kontekście religijnym.

Papież nie wprowadza nowego modelu rodziny. W końcowej części zwraca jednak uwagę na właściwe podejście mediów do przekazywania informacji, a więc by nie kierowały się podejściem konsumpcyjnym, przedmiotowym, ale pełnym zaangażowania i poświęcenia. Nic dziwnego, że po takim orędziu dzień patrona dziennikarzy (obchodzony 24 stycznia) przeszedł w mediach raczej bez większego echa. Dzień ten uświadamia nam, jak ważną rolę pełnią media. Można by się zastanawiać z jakim odbiorem słowa papieża Franciszka spotkały się wśród dziennikarzy? Tym razem papież nie wzburzył opinii publicznej. Bazując na serwisach informacyjnych emitowanych przez tylko jedną stację telewizyjną, radiową lub profil internetowy rzeczywiście można wpaść w pułapkę manipulacji i zakłamania oraz dokonać fałszywego osądu. Podobnie posługiwanie się hasłami i brak dogłębnej analizy treści także prowadzi do błędnych opinii. Dziś w dobie tak rozwiniętej cyfryzacji, mnogości, przekazu każdy jest w stanie zdać sobie sprawę ze stosowanych w mediach technik jak np. wyolbrzymianie rozmywanie, powtarzanie, modę, niezwykłość przekazu, selekcję. Rynek medialny stał się rynkiem masowym, dziennikarz nie jest już zaliczany do zawodów elitarnych.

Tymczasem trzeba zaznaczyć, że prawda – jej poszukiwanie i przekazywanie stanowi główną wartość, jaką powinni kierować się dziennikarze. Dziennikarski Kodeks Obyczajowy stwierdza: „Podstawowym prawem i obowiązkiem dziennikarza jest poszukiwanie prawdy oraz umożliwienie każdemu człowiekowi realizacji jego prawa do uzyskania prawdziwej, pełnej i bezstronnej informacji”. Zasada prawdy zajmuje także nadrzędne miejsce w Karcie Etycznej Mediów oraz poszczególnych ustawach. 
Tylko, czy ten uwypuklony przez papieża Franciszka problem konsumpcjonizmu nie spowoduje, że prawda będzie coraz bardziej zagłuszana? Czy współcześni dziennikarze są gotowi do służby wartościom, a nie mamonie? Czy znajdą się „cooperatores veritatis”?
 
 

 

 

Komentarze

  1. arturah

    Pytania i patron Katolicki

    Tu pada takie oto pytanie?

    Czy współcześni dziennikarze są gotowi do służby wartościom, a nie mamonie?

    Kim jest patron dziennikarzy?  Patronem dziennikarzy jest wg Kościoła Rzymsko Katolickiego święty Franciszek Salezy , który poświęcił się pracy w nawracaniu tych którzy byli wyznawcami Kalwinizmu. Podobno pozyskał dla wyznania rzymsko katolickiego około 70 tysięcy ludzi. To było prawdopodobnie również przyczyną zamachu na jego życie z którego wyszedł cało i szczęśliwie. Na polecenie Papieża Klemensa VIII udał się w przebraniu do samego ówczesnego wodza kalwinizmu Teodora z prawem następstwa dla Genewy. Posłany do Paryża głosił kazania i konferencje i prowadził rekolekcje rzymsko katolickie . Po powrocie do diecezji zwizytował wszystkie parafie w liczbie 450

    Kim był patron dziennikarzy współczesnych?

     Był człowiekiem który szerzył wiarę w Boga w oparciu o wyznanie rzymsko katolickie.

    I teraz mam pytanie . Czy współczesny protestancki dziennikarz ,też uważa Salezego Franciszka za swojego patrona? Mam co do tego wątpliwości.

    Nie wiem czy słowa papieża Franciszka skierowane na 49. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu nie są dla wielu dziennkarzy obojętne właśnie przez ten fakt, że jest On jedynie Rzymsko Katolickim Pasterzem , którego duża część wypowiedzi nie jest zgodna z ich punktem wiedzenia świata.

    Wielu dziennikarzy jest albo nie wierząca w Boga albo praktykująca inną niż Katolicyzm religię więc trudno było by nastawić wszystkich do tego by tylko po Katolicku ukazywali to co mówi Papież. Myślę że każdy interpretuje słowa Rzymsko Katolickiego Papieża o rodzinie właśnie poprzez swoją wizję świata, przez swoją religię – swój że tak powiem światopogląd. To co mówi np Radio Maryja o wypowiedzi Papieża nie powie już jakieś protestanckie radio. Tak to już jest na tym świecie. Ten świat nie jest jedynie światem rzymsko  katolickiej religii , która postrzega rodzinę i świat przez pryzmat ,który nie jest  uniwersalny .

    Czy Papież głosi słowo Boże do świata?

    jeśli tak to dlaczego np Pastorzy protestantcy w wielu sprawach się z tym słowem jego nie zgadzają?

     

     

     

     

     
    Odpowiedz
  2. arturah

    Polecam

    „Moim zdaniem, istnieją trzy podstawowe rzeczy, które musimy porzucić. Pierwsza, to wewnętrzny przymus odniesienia sukcesu. Druga – potrzeba posiadania racji, a szczególnie racji w sensie teologicznym, co jest niczym innym, jak tylko schlebianiem własnej próżności. Z powodu tej potrzeby nastąpił podział kościoła na dwie połowy, z których każda stała się więźniem własnego ego. Ostatnią rzeczą jest potrzeba posiadania władzy i sprawowania nad wszystkim kontroli. Jestem przekonany, że to właśnie z takimi trzema demonami Jezus zmagał się na pustyni. Dopóki nie spojrzymy tym demonom prosto w twarz, powinniśmy zakładać, że wciąż mają nad nami władzę. Musimy nazwać je po imieniu, jednoznacznie i konkretnie, przyznając się przy tym do własnej potrzeby władzy i nieomylności. Oto jest pierwsza lekcja
    duchowości odejmowania”.

    RICHARD ROHR

    – współczesny mistrz duchowości. Urodził się w 1943 roku w Kansas. Do zakonu franciszkańskiego wstąpił w 1961 roku, a w 1970 przyjął święcenia kapłańskie. Obecnie mieszka w pustelni w pobliżu zakonu franciszkanów w Albuquerque,  prowincja Nowy Meksyk. W 1987 roku założył Centrum Działania i Kontemplacji, którego jest dyrektorem. Centrum prowadzi aktywną działalność na rzecz pokojowych zmian społecznych, stanowi również miejsce odnowy i kierownictwa duchowego.

    sklep.charaktery.eu/prostota-sztuka-odpuszczania-richard-rohr.html

     
    Odpowiedz
  3. jantadeusz

    kilka wpisów …

                                Kilka ostatnich wpisów (a w szczególności te dotyczące wypowiedzi Papieża) ma zbieżną problematykę i  prowadzi do ważnych wniosków. Niewątpliwie miedialne pokłosie, czy też skutki medialnego pokłosia niektórych wypowiedzi Papieża są częścią dużo szerszego problemy jakim jest dzisiaj  przepływ informacji, techniki przepływu informacji, etyka mediów, medialna służba prawdzie albo mamonie … , manipulacje medialne, itp, itd. Jest pewne, że diabeł gra dzisiaj va banque stawiając na kłamstwo, manipulacje, załganie rzeczywistości. wykruszanie wartości chrześcijańskich, ich stopniową negację i eliminowanie. To jest walka bardzo wyraźna. Kultura nasycona wartościami chrześcijańskimi mocno i wyraźnie przeszkadza Złemu. To widać wyraźnie.

     
    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code