Twarze milczenia

 Milczenie uwalnia nas od ciasnego ubrania słów. Dlatego człowiek, który milczy często ma przewagę…

Jeśli chcę przekazać komuś informację, zwykle mówię lub piszę. Milczenie kojarzy się z brakiem słów, zatem – z brakiem treści. Jednak bardzo często jest tak, że więcej nam powie milczący niż ten, kto opowiada.
Dlaczego człowiek milczy? Czasem po prostu nie wie co powiedzieć. W ten sposób wyraża swoje zawstydzenie, dezorientację, zdenerwowanie. Brakiem słów dużo się mówi! Milczenie uzupełnia gest: wystarczy skinąć głową, uśmiechnąć się na potwierdzenie słów. Gestem wyrażamy odmowę: grymasem twarzy, ruchem dłoni…
Przewaga milczącego polega na tym, że tylko on wie, co niesie ze sobą jego milczenie. Tylko on może ujawnić drugiemu co kryje się za zasłoną braku słów, ale też na zawsze (czy na zawsze?) ukryć prawdziwą treść.
Milczenie uwalnia nas od ciasnego ubrania słów. Jednych to ratuje, innych pogrąża. Bywa cnotą, ale też staje się winą – gdy ktoś milczy w sytuacji, kiedy powinien mówić. Milczenie człowieka ma wiele twarzy.
Ludzie uciekają od schematów mowy codziennej w język poezji, która zawieszona jest gdzieś pomiędzy ciszą a nadmiarem słów. Tak szukamy odpowiedzi na pytania o sens życia, świata, zło i dobro…


/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

(…) chociaż ponoć już
o gwiazdach wszystko wiemy
i coraz dalej
wybiegamy w swoich snach,
to tak naprawdę
wcale nie umiemy
odpędzić chmury,
co nadciąga nad nasz dach.

(fragment piosenki Wielka woda – tekst: A. Sikorowski, muzyka: J. Preisner)

 

 

Komentarz

 1. Halina

  Wszystko ma swój czas (…) czas milczenia i czas mówienia-Koh.3

   Tak jest  w naszych relacjach z Bogiem, tak jest w naszych relacjach międzyludzkich. Bóg na sposób ludzki używa do nas wielu słów poprzez Słowo Boże, ale Milczenie Ukrzyżowanego jest najmocniejszym słowem Boga. Z powodu hałasu, pośpiechu, nieuwagi nie umiemy słuchać. Udajemy tylko często, że słyszymy. Tyle rzeczy i informacji nam ucieka. Tych najważniejszych i najgłębszych. Gdy dźwieki tego świata gasną w naszej duszy-widzimy grymas bólu na twarzy drugiego człowieka. Wtedy widzimy samotność sąsiada, niemą skargę odrzuconego. Wtedy inaczej wygląda świat. Wtedy mięknie nasze serce. I już nie tak ważny jest lepszy telewizor. W oceanie wiecznego zgiełku ,wydajemy sie sobie zbyt ważni by milczeć. To może być jedna z najtrudniejszych dla nas rzeczy. Jednak milczenie jest lekcją, którą Biblia powtarza tak często. Hałas, to nie elokwencja, a głośność, to nie siła. One rodzą niepokój  duszy, a przecież "Pasterz prowadzi nad wody spokojne". Ważne jest, aby milczeć i mówić odpowiedzialnie-nie przemilczać tego , co należy powiedzieć i nie mówić tego o czym należy milczeć.

  Myślom, może czasem zabraknąć słów, ale uczuciom-nigdy. One zawsze są wymowne, nawet wtedy, kiedy milczą.

   
  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code