Stasiu z elementarzem.

 

                     Przy szosie prowadzącej ze Wschowy do Sulechowa, jakieś 10 kilometrów przed Sulechowem znajduje się mała miejscowość Trzebiechów. To wioska. W drodze do Zielonej Góry często przez nią przejeżdżam. Znajduje się w niej dosyć dużo nowo-wybudowanych budynków, ale te położone wzdłuż pasa szosy, to domy stare, powojenne. Proste, jednorodzinne domy ze spadzistymi dachami, w sposób widoczny wielokrotnie remontowane, odnawiane, z wymienioną dachówką, etc. Takie typowe, „poniemieckie” , wiejskie domy jednorodzinne.

Za każdym razem gdy przejeżdżam obok jednego z nich – zdejmuję nogę z gazu – zwalniam.

Pośród moich domowych pamiątek rodzinnych znajduje się fotografia przedstawiająca małego chłopca z rozczochranymi włosami, w zbyt dużych okularach. Siedzi on na drewnianej ławce, znajdującej się przy ścianie domu, tuż obok wejścia do niego i nieco sennym wzrokiem wpatruje się w wielki elementarz oparty na kolanach. Ten chłopiec, to mój nieżyjący już brat a dom przy którym on siedzi, to właśnie jest ten dom w Trzebiechowie, o którym teraz piszę. Przed którym zwalniam przejeżdżając samochodem. To jest fotografia sprzed 65 lat. To dom w którym mieszkali moi rodzice z moim starszym bratem przez krótki czas, po przyjeździe wraz z innymi repatriantami na ziemie zachodnie. Mnie wówczas jeszcze na świecie nie było. Urodziłem się poźniej, już w innym miejscu naszego zamieszkiwania.

Dzisiaj, widocznej na fotografii ławeczki już nie ma, ale wejście do budynku jest dokładnie takie samo jak na fotografii. W tym samym miejscu. Dziwnego wrażenia doznaję patrząc na ten budynek i na to wejście. Jakoś mimowolnie widzę tam moich rodziców, jak wchodzą i wychodzą, coś do siebie mówią … Widzę mojego brata zasypiającego nad elementarzem na ławeczce przed wejściem do domu (nigdy nie był zbyt gorliwym uczniem). Przed oczyma stają wspomnienia z przeszłości. Wspomnienia najbliższych.

Ale ich już nie ma … Trzeba jechać dalej.

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code