Putinizm – w stronę faszyzmu

 

Mieliśmy nadzieję, że faszyzm w Europie skończył się ostatecznie wraz z upadkiem nazistowskich Niemiec Hitlera. Niestety, na naszych oczach, z gruzów sowieckiego komunizmu tworzy się nowy faszyzm w Europie: militarystyczny, imperialny, agresywny -Rosja Putina. Warto poznać największe obecnie zagrożenie dla bezpieczeństwa, pokoju, wolności i dobrobytu Polski i Europy. Jeśli chcesz poznać korzenie i ewolucję ustrojową putinowskiej Rosji w stronę faszyzmu, polecam znakomitą książkę Marcela H. Van Herpena "Putinizm. Powolny rozwój radykalnego reżimu prawicowego w Rosji". Właśnie czytam. Z narastającym przerażeniem.

Ze Wstępu Autora: "Książka, którą trzymacie Państwo w dłoniach, jest prawdopodobnie pierwszą, oparta na oryginalnych rosyjskich źródłach, próbą systemowego zbadania ideologii stojącej za działaniami Putina. Poddałem analizie tak zwaną "paralelę weimarską", opisując uderzające podobieństwo pomiędzy tym, co dzieje się w postsowieckiej Rosji Republiką Weimarską istniejącą w Niemczech po I wojnie światowej. Rozłożywszy na czynniki pierwsze różne – czasami wzajemnie sprzeczne – części składowe putinizmu, doszedłem do wniosku, że jest ona dość skomplikowaną ideologią, która łączy w sobie elementy co najmniej trzech nurtów politycznych, to jest dziewiętnastowiecznego bonapartyzmu, dwudziestowiecznego faszyzmu włoskiego oraz ponowoczesnego populizmu charakterystycznego dla współczesnej epoki i uosobionego w postaci Silvia Berlusconiego.

Zaważyłem następnie, że ideologia ta wypracowała sobie pewną wewnętrzną dynamikę. Putinizm nie jest zbiorem stałych, gotowych, niewzruszonych pojęć, tylko ideologią, która z czasem nabiera innych kształtów – to, o było aktualne w 2000 roku, czternaście lat później jest już przeszłością. W końcowych fragmentach książki staram się wykazać, że bardziej umiarkowane – bonapartowskie i populistyczne – elementy owej wewnętrznej dynami niestety stopniowo zanikają.

W szczególności po 2012 roku, w którym Putin objął ponownie objął urząd prezydenta, ustrój funkcjonujący w Rosji obrał kierunek skrajnie nacjonalistyczny, autorytarny i imperialistyczny, odwołujący się do tradycji faszystowskiej, o czym świadczą ostatnie wydarzenia na Ukrainie."

Marcel H. Van Herpen Ze Wstępu do książki "Putinizm. Powolny rozwój radykalnego reżimu prawicowego w Rosji". 

 

Komentarz

 1. zk-atolik

  Pytanie

    

   Proszę nie ulegać zbędnym emocjom, ani przerażać się, a tym bardziej nie polecać lektury autora, który wydaje się nie tylko tendencyjny, bo obawia się jedynie reżimu prawicowego i jest naiwny, wręcz infantylny i śmieszny, bo miał nadzieję, że w świecie skończył się ostatecznie faszyzm, czy komunizm lub inny – izm.

   Jeśli reżim prawicowy istnieje w państwie, to czym się zasadniczo różni, od lewicowego?…..

    

    

   
  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code