Przy goleniu się …

 

 

                                   Ponad rok temu napisałem na Tezeuszu pierwszą notkę. Chyba dobrze to określam, no bo to się chyba tak nazywa; „notka” lub „post”. Rok, to dużo czasu a ja się nawet nie spostrzegłem kiedy to minęło. No cóż, nie da się ukryć, wchodzę w czas starości. Zresztą. Nigdy nie miałem zamiaru tego ukrywać, chować się z tym, maskować, itd. Mam to szczęście, że widziałem i słyszałem tak niezwykłą w swojej świętości postać jak Jan Paweł II. Człowiek który był dla mnie niedoścignionym wzorcem w wielu wymiarach swojego życia, ale w bardzo mocnym sensie również w przeżywaniu swojej starości, swego zniedołężnienia i swojej choroby. Nikt nigdy w okresie mojego życia, nie dał światu, takiego właśnie, całą swoją osobą napisanego nauczania starzenia się, niedołężnienia i chorowania. Nikt chyba wcześniej nie głosił światu takiej Ewangelii w taki właśnie sposób. Pamiętam, te chwile w których modliłem się za niego w czasie jego kazań, pielgrzymek, podróży. Modliłem się, żeby dał radę, żeby wytrwał, żeby Duch Święty był z nim. I był. Dzisiaj cieszę się, gdy napotykam piękne pomniki tego człowieka. I te tradycyjne, w postaci rzeźb, (choć i tu nie brakuje niekiedy rzeźb kiczowatych i wręcz okropnych) ale też te w postaci bibliotek, szkół. Etc. Ten człowiek pozostawił nam wiele. Naszym obowiązkiem jest to przysposobić. Wdrożyć w naszą chrześcijańską codzienność. Tym bardziej, że ze światem dzieje się chyba jednak coś niedobrego. Staje się coraz mniej sterowalny. Coraz bardziej podzielony na strefy wpływów mocarstw i coraz bardziej  uzależniony od gier kapitałowych „wielkich bankierów”. Już nie tylko poszczególni ludzie, czy też małe grupy społeczne przestają decydować o swoim losie ale dotyczy to również całych narodów i ich jakoś tam powybieranych władz. Rzeczywistość tworzona jest poprzez politykę „faktów dokonanych” oraz finansowe gry i spekulacje. Tak fundamentalne jeszcze do niedawna pojęcia jak „demokracja” , „trójpodział władz” , „naród jako suweren”, czy też szczytne zasady z rozdziału I Konstytucji RP – tracą swoje znaczenie. Są wydmuszkami. Niektóre brzmią już dzisiaj wręcz śmiesznie.

Całe szczęście , że jest Kościół, bez niego, strach byłoby patrzeć w przyszłość.

Dużo się w przez ten cały rok u mnie zmieniło. Doznałem przygód i wrażeń które mogłyby stanowić kanwę książki sensacyjnej z gatunku Political Fiction. Był to też rok ciągłego testowania samego siebie. Ciągłego szukania odpowiedzi; czy podczas golenia się, mogę spokojnie patrzeć w oczy temu facetowi z naprzeciwka … Czy mogę …

No cóż, upływ lat, starzenie się – wcale nie zmniejsza ilości pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć przy goleniu się.

 

 

Komentarz

 1. zk-atolik

  “Macie wiele do zrobienia.”

  Mimo nieuchronnego upływu czasu, możemy dzięki powszechnie dostępnym zapisom elektronicznym – nadal słuchać, czytać i oglądać, a nawet w zaciszu domowym rozważać i kontemplować to wszystko, co nie tylko Karol Wojtyła, a potem Jan Paweł II ofiarował Kościołowi w świecie, lecz również inne osoby duchowne, czy błogosławione i święte naszej Ojczyźnie – wszystkim Polakom.

  Obowiązkiem, wręcz koniecznością jest chyba nie tylko "przysposobić i wdrożyć", również szanować i naśladować Jego i ich postawę, oraz nie tylko wspominać, przypominać (cytować), lecz kontynuować odziedziczone dzieło Boga i Jana Pawła II, oraz innych wielkich córek i synów narodu polskiego.

  A w tym względzie nie trudno dostrzec, coraz większy grzech zaniechania – szczególnie wśród osób stanowiących najwyższe struktury władzy w świecie, a nawet pasterzy i dostojników Kościoła.

  Dlatego jest tak, jak również autor zauważa i ukazuje.

  Szczęść Boże!

  Ps. Tytuł notki jest wyjątkowo inspirujacy, dla autorek i czytelniczek, które statystycznie dłużej doświadczają lat sędziwych i zdecydowanie wolniej, od mężczyzn starzeją się, bo choćby częściej korzystają z lustra i różnych środków pielęgnacyjnych.

   
  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code