, , , ,

Projekty grantowe “Tezeusza” – niespokojny czas oczekiwania

 

Od marca do połowy maja Fundacja „Tezeusz” stworzyła 6 projektów grantowych o łącznej wartości 490 tys. PLN ( w tym: 420 tys. PLN dotacji i 70 tys. PLN środków własnych) i złożyła aplikacje w 6 konkursach grantowych . Pięć z tych projektów dotyczy działań merytorycznych portalu tezeusz.pl ( w nawiasach podaję wartość dotacji):

 

  1. Polska Tolerancja – Cykl debat internetowych (100 tys.).
  2. Twórcy w labiryncie życia ( 58 tys.).
  3. Szkoła blogerów ( 62 tys.).
  4. Taka chcesz być – Tezeusz przedstawia kobiety na XXI wiek: prezentacja 12 wzorców kobiecości  (67 tys.).
  5. Wspólny Kościół – wspólna własność (63 tys.).

 

Szósty projekt dotyczy podniesienia jakości działań Fundacji i portalu:

 

  1. Przygotowanie strategii rozwoju Fundacji Tezeusz ( 70 tys.).

 

Zakres tematyczny projektów odpowiada celom statutu Fundacj, Misji portalu oraz wypracowanym w styczniu planom redakcyjnym na rok 2009 i zainteresowaniom Czytelników portalu. Ze względu na kryteria projektów mogliśmy przedłożyć jedynie tematy nie religijne, czyli kulturalne i społeczne. W opracowaniu czterech projektów współpracowaliśmy z ekspertami zewnętrznymi (średni koszt projektu ok. 2,5 tys. zł), a dwa projekty wykonali pracownicy Fundacji. Była to ogromna praca w sprinterskim tempie, zwłaszcza, że projekty opracowywaliśmy po raz pierwszy, dysponujemy niewielkimi środkami i musieliśmy spełnić bardzo rygorystyczne kryteria formalne i merytoryczne, różne dla każdego z konkursów. Mieliśmy też szczęście, ze udało nam się zatrudnić – wyłonionych spośród ok. 50 zgłoszeń – dwóch dobrych ekspertów (z Warszawy i Lublina) z dużym dorobkiem w tej dziedzinie. Współpraca z nimi była nie tylko pouczająca i stymulująca, ale też po ludzku bardzo satysfakcjonująca. Projekty, jeśli uzyskają dotacje, będą realizowane od lipca br. w okresie od 4 do 8 miesięcy.

Trudno przewidzieć, które i ile projektów zdobędzie dotacje. Rozstrzygnięcia konkursów będą od czerwca do sierpnia br. Konkurencja jest olbrzymia, Fundacja Tezeusz jest młodą organizacją (najtrudniej zdobyć pierwsze granty, bardzo liczy się staż i wcześniejsze dokonania aplikanta), a kryteria oceny projektów w dużym stopniu zależą od osobistych preferencji osób oceniających, a niekiedy czynników poza regulaminowych (wcześniejszy „rozdzielnik” – zwłaszcza w MKiDN, usytuowanie organizacji ngo w strukturze wpływów i władzy, lobbing, a niekiedy zwykła korupcja). Dlatego w tym roku swój udział w konkursach grantowych traktujemy przede wszystkim jako eksperyment i zbieranie doświadczeń. Jeśli uda nam się zdobyć jeden grant ucieszymy się bardzo, a jeśli będzie ich więcej uznamy to za duży sukces. Jesteśmy jednak przygotowani na każdy wariant i utrzymamy portal również bez grantów w tym roku, choć będzie to wówczas dużo trudniejsze.

Mamy nadzieję, że dzięki ewentualnej realizacji projektów dostarczymy Czytelnikom „Tezeusza” wielu nowych, oryginalnych i wartościowych tekstów ( oraz towarzyszących materiałów audiowizualnych), które staną się cenną inspiracją dla Waszego namysłu, dyskusji i wiedzy oraz światopoglądowej tożsamości. Każdy projekt merytoryczny zawierać będzie szeroką i pluralistyczną paletę opinii i poglądów, ze szczególnym jednak uwzględnieniem myśli chrześcijańskiej. Projekty tak są pomyślane, że Wasz udział w nich jest ich istotnym elementem: przewidziane są różne cenne nagrody dla najaktywniejszych Dyskutantów, a niektórych z Was będziemy wprost zapraszać do współpracy przy ich realizacji. Dla Fundacji i portalu tezeusz.pl każdy realizowany projekt będzie oznaczał poważny wkład we wzbogacenie naszej oferty, jakościowy rozwój inicjatywy i jej dalszą profesjonalizację. Dzięki grantom, choć dotyczą one tematyki nie wprost religijnej, łatwiej nam też będzie zdynamizować i rozszerzyć działania bezpośrednio religijne portalu.

 

Poniżej przedstawiam krótką charakterystykę każdego z projektów.

 

 

1)       Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

 

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO)

 

POLSKA TOLERANCJA – CYKL   DEBAT   INTERNETOWYCH

 

dotacja 100 000,00

wkład własny 11 350,00

 

zADANIEM projektu jest wzmocnienie wartościowego merytorycznie i dynamicznego społecznie portalu internetowego o znaczeniu opiniotwórczym, skierowanego głównie do katolików i chrześcijan, ale też ludzi o innym światopoglądzie. pROJEKT ma pomóc w tworzenie nowoczesnej przestrzeni dialogu światopoglądowego POLAKÓW, tak aby mogli oni podnosić jakość swego życia duchowego, etycznego i obywatelskiego oraz wnosić twórczy wkład w budowanie wspólnej EUROPY. zALEŻY nam na inicjowaniu ważnych dyskusji i debat na tematy fundamentalne dla człowieka XXI wieku, zwłaszcza religijne, etyczne, kulturalne i społeczne, oraz udostępnianiu w sieci wartościowych i oryginalnych tekstów, plików graficznych, audio zarówno polskich jak i streszczeń tekstów z języków obcych. wAŻNYM elementem działań w projekcie będzie inspirowanie humanistycznej twórczości amatorów i debiutantów oraz wspólne uczenie się tolerancyjnego współżycia ludzi o różnym światopoglądzie, wykształceniu, płci, wieku, sprawności, itp.

 

2)      MKiDN –

 

Program Literatura i czytelnictwo/ Priorytet 1. Promocja literatury i piśmiennictwa kulturalnego

 

 

Twórcy w labiryncie życia

 

dotacja 57 700,00

Wkład własny 16 740,00

 

Projekt obejmuje realizację serii wydarzeń promujących twórczość literacką za pośrednictwem portalu społeczno-kulturalnego Fundacji Tezeusz – www.tezeusz.pl. Wydarzenia realizowane będą w cyklu 8 prezentacji, podczas których promowana będzie twórczość autorów z różnych dziedzin piśmiennictwa. W sumie projekt ukaże twórczość 16 osób prezentowanych w parach. Uczestnikami wydarzeń literackich będą stali i nowi czytelnicy portalu Tezeusz zaproszeniu do projektu. Projekt realizowany będzie od lipca do grudnia 2009 roku.

 

3) MKiDN – Edukacja kulturalna i diagnoza kultury. Priorytet II. Obserwatorium kultury

 

Szkoła blogerów

 

Dotacja 61 800,00

wkład własny 14340,00

 

Projekt jest szkoleniem prowadzonym metodami e-learningowymi wśród społeczności blogerskiej portalu społeczno-kulturalnego Fundacji Tezeusz – www.tezeusz.pl. Szkolenie realizowane będzie cyklicznie w formie przesyłanych uczestnikom opracowań, spotkań debatowych w sieci oraz moderowanych czatów ze specjalistami. Szkolenie ma służyć podniesieniu wiedzy uczestników w zakresie literatury humanistycznej oraz ich kwalifikacji w upowszechnianiu tej wiedzy za pomocą bloga. W sumie projekt ukończy 40 osób. Projekt realizowany będzie od lipca do grudnia 2009 roku.

 

4) Fundusz dla Organizacji Pozarządowych (FOP)

 

Przygotowanie strategii rozwoju Fundacji Tezeusz

 

dotacja 69 520,00

środki własne 7928,00

 

Celem projektu jest analiza obecnej sytuacji oraz opracowanie strategii rozwoju Fundacji Tezeusz w obszarach zarządzania, marketingu, fundraisingu oraz rozwoju technicznego i merytorycznego portalu Tezeusz.

Dla realizacji celu zostaną zaangażowani zewnętrzni trenerzy/eksperci oraz firma doradcza, z doświadczeniem na rynku mediów elektronicznych. Zostaną podjęte działania w zakresie:

1. coachingu na rzecz Zarządu Fundacji (Prezesa Zarządu) w celu wypracowania skutecznych metod zarządzania, komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej Fundacji oraz funkcjonowania Fundacji na rynku mediów;

2. analizy pozycji rynkowej portalu Tezeusz oraz wypracowania przez Redakcję portalu, przy aktywnym wsparciu zewnętrznej firmy doradczej, długofalowej strategii marketingu; celem będzie pozyskanie nowych odbiorców portalu wśród tzw. środowisk opiniotwórczych (dziennikarzy, działaczy samorządów, organizacji pozarządowych, polityków, środowisk uniwersyteckich itp.). Zostanie zaplanowana i przeprowadzona sondażowa promocja Fundacji w branżowym dziennikarskim portalu internetowym. Na podstawie zgromadzonych danych i analiz zostaną wprowadzone zmiany techniczne w ramach portalu (np. zmiana układu strony, unowocześnienie stosowanej technologii, itp.).

3. analizy sytuacji oraz przygotowania strategii finansowania Fundacji Tezeusz dokonanej przez Zarząd Fundacji, Kierownika Administracyjnego i zewnętrznego eksperta; zostanie przygotowana strategia fundraisingowa oraz 1 biznesplan wybranego na podstawie analiz przedsięwzięcia, jakie Fundacja podejmie w ramach działalności gospodarczej na rzecz finansowania działań statutowych.

 5) Fundacja Kronenberga przy City Banku

„Taka chcesz być -Tezeusz przedstawia kobiety na XXI wiek” – internetowa prezentacja dwunastu wzorców kobiecości

dotacja 66 975,00

wkład własny 8 350,00

 

Wybór 12 kobiet z różnych środowisk i zawodów, w konsultacji z dotychczasowymi czytelniczkami, które wskażą kobiety uznawane za swój wzór kobiecości. Zgromadzenie materiału dziennikarskiego na temat każdej z kobiet (nagrania rozmów, zdjęcia, artykuły informacyjne) i przedstawianie go systematycznie co 2 tygodnie w portalu „Tezeusz”. Prezentacji będą towarzyszyły krótkie komentarze ekspertów: socjologa, psychologa i działaczki kobiecej na temat tego, dlaczego dokonania prezentowanej kobiety są społecznie i kulturowo cenne. Przy okazji każdej z prezentacji będziemy zachęcać czytelniczki do wypowiadania swoich poglądów na forum projektu. Dla najaktywniejszych dyskutantek przygotujemy nagrody książkowe.

 

6) Ministerstwo Skarbu Państwa –

 

 "Własność to odpowiedzialność’

 

"Wspólny Kościół – wspólna własność"

 

dotacja 63 325,00

środki własne 10 975,00

 

a)       Krótka charakterystyka przedsięwzięcia:

 

 Projekt będzie realizowany w portalu internetowym www.tezeusz.pl. Portal zamierza stworzyć sekcję poświęconą działaniom świeckich katolików, którzy czują się odpowiedzialni za materialną własność swoich religijnych wspólnot, mają ciekawe dokonania we współpracy z duchownymi na tym obszarze i/lub samodzielnie podejmują społeczno-gospodarcze inicjatywy, traktując je jako wyraz swojego katolickiego powołania. Sekcja (strona główna + zespół podstron tematycznych) będzie składała się z części teoretycznej i publicystycznej. Część teoretyczna obejmie cykl przygotowanych przez specjalistów artykułów z zakresu filozofii człowieka, teologii moralnej, etyki biznesu, socjologii i ekonomii. W części publicystycznej w formie multimedialnych materiałów dziennikarskich zostaną przedstawione godne naśladowania przykłady działań społecznych i gospodarczych, podejmowanych przez świeckich katolików jako wyraz ich powołania w Kościele. Powstanie również dział pytań i porad dla czytelników. Artykuły specjalistów oraz materiały dziennikarskie znajdą się w e-booku, przygotowanym po zakończeniu zadania. 

 

W najbliższych planach:

 

7) European Cultural Foundation – Artistic Project Grants

budżet 30 000 – 60 000 euro – składanie do 31 lipca

 

Współczesna sztuka religijnego pogranicza – internetowa galeria plastyki skupionej na relacji Bóg-człowiek

 

**** 

Przyjaciół i Czytelników „Tezeusza” prosimy o trzymanie kciuków i modlitwę za powodzenie naszych aplikacji, dzięki którym wspólnie będziemy mogli pomnożyć i skorzystać z tego dobra, jakim jest myślenie i dyskusja o ważnych sprawach religijnych, kulturalnych, społecznych i egzystencjalnych. Od strony ludzkiej zrobiliśmy w sprawie aktualnych grantów wszystko, co było w naszej mocy. Teraz swoję ufność pokładamy całkowicie w Bogu. Będzie jak On zechce:)

Zachęcamy Was też do wpłat na konto Fundacji i portalu Tezeusz. Jedynie dzięki Waszemu wsparciu możemy utrzymywać portal i mieć środki na jego dalszy rozwój, tak abyście mogli korzystać z niego z coraz większą satysfakcją:

 

 Nr konta 69 1160 2202 0000 0001 2779 4346

 

Za każdą najskromniejszą wpłatę z serca dziękujemy i ofiarowujemy codzienną modlitwę za Darczyńców. Bóg zapłać!

Jeśli macie jakieś pytania, uwagi, sugestie odnośnie projektów grantowych i tematów, piszcie. Chcemy, by "Tezeusz", nie rezygnując z własnej specyfiki i standardów, mógł coraz szerzej i adekwatniej odpowiadać na zainteresowania osób, które go współtworzą i czytają.

Moje blogi na YouTube
 

 

Komentarz

  1. zibik

    Współczesny rodzaj “żebractwa” ?…..

    Czytając tego rodzaju wynurzenia : "Trudno przewidzieć, które i ile projektów zdobędzie dotacje." albo "...kryteria oceny projektów w dużym stopniu zależą do osobistych preferencji osób oceniających, a niekiedy czynników poza reguaminowych…………"

    Odnoszę wrażenie, że liczne inicjatywy społeczne, podobne do fundacji "Tezeusz", oraz diametralnie inne są w dużej mierze podporządkowane woli, a nawet łaskawości, czy widzi-mi-się urzedników państwowych tzw.  biurokratów.

    Rzecz chyba w tym – jak wygrywać z konkurencją i w sposób godny zabiegać, a nie korumpować, czy "żebrać" – o ich przychylność i nasze pieniądze ?…..

    Czy funkcja tzn. rola i wola biurokratów ma nam zastąpić, chyba zgodnie z wytycznymi UE, dotychczasową ludzką dobroć serca ?………….., także wspaniałomyślność i wielkoduszność, bądź chojność, czy szczodrobliwość – wielu darczyńców, sponsorów, fundatorów, mecenasów kultury etc.

    Z poważaniem Z.R.Kamiński

     

     

     
    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code