Pokochać wrażliwość

Jedne z bardziej dotkliwych krzywd wyrządzamy sobie sami. Taką właśnie krzywdą jest sytuacja, gdy kobieta za wszelką cenę stara się zapomnieć o własnej wrażliwości.
 
Napisać „współczesny świat” to zbyt banalne. Natychmiast nasuwa się bowiem pytanie – współczesny świat czyli kto – dziennikarze, politycy, ekonomiści, księża, nauczyciele? Napiszę więc inaczej.
 
Zdarza mi się słyszeć kobiety i mężczyzn w różnym wieku, reprezentantów rozmaitych zawodów, którzy powtarzają, że kobieta powinna być silna, radzić sobie w każdej sytuacji itp. To, co nam ktoś wielokrotnie powtarza, łatwo z czasem przyjąć za swoje.
 
W parze z dojrzałością zawsze powinna iść umiejętność rozumnego i możliwie skutecznego funkcjonowania w społeczeństwie. Gorzej, jeśli to nawoływanie do „bycia silną zawsze i wszędzie” zaczyna się wymykać spod kontroli. Nagle kobieta zapomina, albo raczej stara się zapomnieć, że w jej naturze jest wrażliwość, delikatność i kruchość. Ot, taka "plaga" codzienności.
 
Kobieta staje się ostrożna – to sposób na podporządkowanie sobie „świata rzeczy” i "świata osób” na tyle, by nie być zranioną (oszukaną, zdradzoną, skrzywdzoną). Kobieta zaczyna przyjmować jedną z dwóch postaw – dominująca i kontrolująca lub też zastraszona, osamotniona „mała dziewczynka”.
Wszystko to w obronie przed wrażliwością. A naszą wrażliwość trzeba pokochać!
 
Może czasami mężczyznie tak trudno kochać kobietę, bo ona sama nie pokochała siebie… jako kobiety. Kwestia do przemyślenia…
 

 

 

17 Comments

  1. awer

    Kobieca wrażliwość …

    zawsze mnie onieśmiela. Bywa doskonała.

     

     

    poniżej zamieszczam piosenkę skierowaną do tych wszystkich facetów i troglodytów którzy zupełnie kobiecej wrażliwości nie rozumieją.

     

    UWAGA : Jest odważna i bardzo bardzo ostra. 

     

     
    Odpowiedz
  2. Malgorzata

    Biologia nie przewidziała kruchych kobiet

    Swoje na tym świecie przeżyłam, włos siwy jeży mi się na głowie, nóż w zębach trzymać potrafię (chociaż ostatnio jeden ząb mi się chwieje) i rozpłakać się też potrafię nawet niekoniecznie dla uzyskania teatralnego efektu, tylko całkiem zwyczajnie. Z tej perspektywy pozwolę sobie powiedzieć: nic nigdy nie irytowało mnie tak bardzo jak kobiety “wrażliwe, delikatne i kruche”. No może jeszcze wszelkie pierwsze naiwne, które z przyklejonym do twarzy uśmiechem kretynki albo z histerycznym wrzaskiem uzyskują dokładnie to, o co im chodzi.

    Nie ma słabych i kruchych kobiet – biologia po prostu nie przewidziała takiego scenariusza. Kobieta jest z reguły wytrzymalsza psychicznie niż mężczyzna, dłużej żyje, łatwiej znosi ból i wiele chorób, lepiej i szybciej adaptuje się w nowych warunkach, łatwiej się komunikuje, ma większą zdolność empatii itp.  Co nie znaczy, że na przykład powinna jeździć na traktorze, bo to jest po prostu szkodliwe dla jej narządów płciowych.

    A wrażliwość, kruchość i delikatność to – ogólnie rzecz biorąc – cechy naprawdę niezależne od płci. Najwyżej ich okazywanie bywa kulturowo uwarunkowane społeczną rolą kobiety i mężczyzny.

    Averze! ROSÓŁ to moim zdaniem strzał w dziesiątkę!

     

     
    Odpowiedz
  3. awer

    Piękne zamieszanie biologii z empatią

    Naprawdę sprytnie zamieszałaś Małgorzato. Tak po kobiecemu

    Czy empatia zależy od biologii?

    Nie wiem na czym polega fenomen który czasami spotykam u kobiet. NIe mówię o waszej kobiecej sile wynikającej z biologii. Jest ona dla mnie sprawą oczywistą i jasną i nie czuję za nią szacunku podobnie jak nie czuję szacunku za niebieskie oczy, lub kwadratową szczękę u faceta. Mówię  o wrażliwości. Nie o pozorach kulturowo dodanych – tych jak mówi Małgorzata "kruchych, wrażliwych i delikatnych kobietach", lub sposobach manipulacji. Rzadko to się zdarza to fakt, jednak czasami można spotkać kobietę która nie będąc "słodką idiotką" lub "nawiedzoną artystką"  posiada pewien rodzaj tylko dla kobiet właściwej wrażliwości. I choć sam na brak wrażliwości raczej  nie narzekam, to jednak u kobiet ta wrażliwość cechuje się hmm jakąś dodatkową nutką. A może po prostu występuje w czystszej postaći?

     

     
    Odpowiedz
  4. zibik

    Macierzyństwo i kobiecość !

    Podstawowym, pierwszym i wyjątkowym pięknem kobiety jest jej macierzyństwo, a wyrazem duchowego bogactwa – kobiecość.

    Znamienną cechą jej osobowości jest odniesienie, do człowieka i innych stworzeń m.in. postawa akceptacji, afirmacji i dostrzegania, a nawet wyróżniania drugiej osoby. Trudno przecenić, a tym bardziej nie zauważyć jej wyjatkowości, oryginalności, czy obecności i bliskości – swoistego klimatu ciepła, życzliwości i serdeczności, jaki zwykle tworzy wokół siebie.

    Uczucie miłości i przyjaźni u kobiet przejawia się, od najmłodszych lat  najbardziej w zatroskaniu o dobro kochanych osób, w stałej gotowości służenia i poświęcania się, szczególnie osobom najsłabszym, wymagającym opieki i będącym w potrzebie.

    Dygresja – uczestnicząc we Mszy świętej byłem świadkiem postawy małej dziewczynki, która troskliwie paluszkiem gładziła po policzku swojego młodszego braciszka. Postawa dziewczynki, oraz uśmiech maluszka były pouczające, wzruszające i zniewalające.

    Kobieta chce i potrafi troszczyć się nie tylko o dobro egzystencjalne, ale również zabiegać roztropnie, skutecznie i dzielnie o dobro duchowe, tzn. dobrobyt swoich podopiecznych. 

    Szczególnie piękna staje się, poprzez osobistą i właściwą relację z Bogiem. Ona uzdalnia ją, do ukazywania innym szczególnego ładu, harmonii, opanowania (równowagi) całej osoby i piękna duchowego.

    Dominujące cechy kobiecości to nie tylko wrażliwość, ale również uczuciowość i emocjonalność, także potrzeba poczucia bezpieczeństwa i dążenie do stabilizacji.

    Kobieta jest z natury bardziej wolna,  od egoizmu, czyniąc coś, prawie zawsze czyni to, dla konkretnych osób.

    W ten sposób przyczynia się, do humanizacji i normalizacji relacji międzyludzkich i postaw społecznych.

    Kobiecość i męskość zjednoczone razem to bezmiar ludzkiego dobra, które stanowi podstawową wartość ludzkości i fundament Kościoła.

    Ps. Człowiek staje się bardziej ostrożny, a nawet roztropny i mądrzejszy by nie być krzywdzonym ,oszukiwanym, manipulowanym, zdradzanym, ranionym etc

    Natomiast nasze postawy i zachowania są warunkowane przede wszystkim stanem świadomości i duchowości. Kochać trzeba i warto Pana Boga, siebie samego i bliźnich.  Wrażliwość i inne cechy osobowe wystarczy poznawać, uznawać i doceniać, ale nie przeceniać, czy ignorować.

    Pozdrawiam serdecznie !

     
    Odpowiedz
  5. jadwiga

    jakos nie znam kobiecej delikatnosci i wrazliwosci

    moze dlatego ze konczyłam  studia techniczne ( Politechnika – budownictwo) gdzie  akurat srodowisko zenskie było bardzo nietypowe w kazdym razie napewno nie kruche. Miałam tez dwie kolezanki  ktore pracowaly i zarabiały na dom a ich mezowie zajmowali sie w domu dziecmi.

     
    Odpowiedz
  6. awer

    Wrażliwość wymaga ofiary

    Otwarte serce zawsze wymaga ofiary. To nie tylko kwestia społecznych indukcji, to również sprawa wiary, otwarcia na świat i konieczności wydatkowania siły na jej obronę,  by stać pod prąd nie dlatego że taka moda czy współczesny świat, lecz dlatego że tak mówi serce.  Właśnie taka jest ta fatalna wrażliwość. Ciężka i trudna, a do tego nieprawdopodobnie wybredna, mało wyrozumiała i co najgorsze w ogóle niepopularna. Życie boli, mimo, że mogło by nie boleć. To z tej wrażliwości powstają lęki i to ona zadaje fundamentalne pytania. Wrażliwość to klucz do poznania świata. 

     

     
    Odpowiedz
  7. ahasver

    Wrażliwość jest heroiczna.

    Wrażliwość świadczy o intelekcie. O jakiejś formie duchowej szlachetności. Jestem w stanie pokochać tylko wrażliwą kobietę – bo tylko z taką znajdę wspólny feeling i przemyślenia. Tylko z wrażliwą istotą byłbym w stanie zbudować wspólny świat. Sam jestem ultra wrażliwcem. I uważam, że wrażliwość nie ma niczego wspólnego ze słabością. Wręcz przeciwnie: Kto ma miękkie serce, ten przeżyje i doświadczy więcej niż łysy matoł, wyznawca siermiężnej siły albo jakiś pseudonietzscheanista, który nie dotczytał i stał się rozgniewanym lwiątkiem. Sam potrafię spuścić porządny łomot burakowi, który do mnie podkakuje – grałem kiedyś na perkusji w zespole death metalowym. Potrafię też – gnany chłodnymi, nordyckimi afektami – mocno zranić, wręcz przeszyć – mam patenty na bezlitosny chłód. Ale nie potrafię przestać później płakać – dlatego już raczej nie ranię, tylko n p. robię pompki. Każda kobieta powinna swoją wrażliwość kształtować, rozbudowywać – choć ceną za to jest cierpienie. Z facetami też tak powinno być.

                                 WRAŻLIWOŚĆ JEST HEROICZNA. TO WRAŻLIWOŚĆ ŚWIADCZY O SILE.

    Piosenka, przy której najlepiej, najczęściej… Jest jak całowanie kobiety. Całowanie kobiety jest jak całowanie Duszy – należy więc podkręcić swoją wrażliwość na maksa i odpłynąć…

    http://www.youtube.com/watch?v=5OMFiqNA6Ag&feature=PlayList&p=3A23411EEA77A264&playnext=1&playnext_from=PL&index=1

     
    Odpowiedz
  8. krok-w-chmurach

    Niedoceniany “zmysł”

     
    "Kobieta staje się ostrożna /…/ Kobieta zaczyna przyjmować jedną z dwóch postaw – dominująca i kontrolująca lub też zastraszona, osamotniona „mała dziewczynka”. "
     
    Chyba brakuje tu jeszcze postaw pośrednich….i nie myślę tu będących połączeniem tych dwóch.
     Agresja i potrzeba dominacji też świadczą o słabości kobiety. Każde ukrycie się za jakąś maską jest przejawem niepewności, braku szczerości. Paradoksem wydaje się to, że zademonstrowanie swojej słabości w jakiejś dziedzinie jest raczej świadectwem siły. Jednak jest to chyba paradoks pozorny.  Dotyczy to, oczywiście, sytuacji, gdy słabość nie jest wykorzystywana do uzyskania określonych korzyści, nie jest teatralnym gestem wykonanym dla uzyskania efektu w postaci "postawienia na swoim". Każde "zagranie"  uczucia, emocji czy cechy charakteru powoduje utratę jakiejś części szacunku dla samego siebie. A ten rodzaj szcunku jest o wiele ważniejszy niż ocena i poważanie innych.
     
    "Wszystko to w obronie przed wrażliwością. A naszą wrażliwość trzeba pokochać!"
     
    Wrażliwość przestaje być problemem, gdy spojrzy się na nią z innej perspektywy, gdy kobiety skończą z utartym schematem myślenia i nie będą się jej wstydzić.
    Nic nie pozwala czerpać tyle z bogactwa świata, jak wrażliwość. Ona uszlachetnie każdy ze zmysłów.
    Nie wyobrażam sobie, że można odrzucić ten dar. I nie wiem, czy świat w dalszym ciągu by mi się tak podobał, gdybym straciła moją wrażliwość.
    Zranienie powinno powodować większą uważność przy wchodzeniu w nowe relacje, a także bardziej świadome wychodzenie naprzeciw innym. Nie powinno jednak powodować zaprzeczenia samej wrażliwości. Po prostu – uczenie się na błędach, a nie budowanie muru wokół siebie.
     
     
     
    Odpowiedz
  9. ahasver

    Wrażliwość i V8 🙂

    Wrażliwości nie można odrzucić, to jasne – tylko ignorant ją odrzuci, ona stanowi ów "szósty zmysł". Natomiast w swoim wzrastaniu we wrażliwości nie należy zapominać o umiejętności jej dozowania i udzielania. Twardy trening też jest potrzebny. Kiedyś po pociesznym lolku przechodziłem przez pasy i rozpłakalem się, ponieważ obok stał amerykański samochód z silnikiem V8. Kiedy usłyszałem ten dźwięk, który dla mnie jest uosobieniem technicznego ideału i niepohamowanej wolności, po prostu nie mogłem – no i rozpłakałem się . Teraz – głównie za pomocą intensywnego treningu mentalnego – płaczę tylko wtedy, kiedy sobie na to pozwolę.

    http://www.youtube.com/watch?v=MWn1sg0nbyA&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=cRU2lDCSfBU

    http://www.youtube.com/watch?v=RwyckDRODWc&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=gdtnU5VozB0&feature=related

    Pewnie tego nie zrozumiecie, ale znów oczy mi sie zaszkliły – z radości  Eeech, to jest wstydliwe – chciałbym dojrzeć do hiperboreicznej twarzy! V8 to bóg silników, wszystkie V12 i inne należy wyrzucić na złom – tylko V8! – Pełna gama dźwięku, jak symfonia w trzewiach diabła – od bulgotu po ryk!

     
    Odpowiedz
  10. krok-w-chmurach

    Dżwięki i wspomnienia

    Kiedyś po pociesznym lolku przechodziłem przez pasy i rozpłakalem się, ponieważ obok stał amerykański samochód z silnikiem V8. Kiedy usłyszałem ten dźwięk, który dla mnie jest uosobieniem technicznego ideału i niepohamowanej wolności, po prostu nie mogłem

    Inspirujacy przykład  niezwykłej, męskiej wrażliwości

    A oto dźwięk kojarzący  mi się z  Tatą :

    http://www.youtube.com/watch?v=2wuGqSfJQ7Y&feature=related

     
    Odpowiedz
  11. Anonim

    Wrażliwość-dar i krzyż

    Każdy człowiek ma w sobie pewien poziom wrażliwości. Są jednak ludzie, o których chciałoby się rzec-NADWRAŻLIWI, choć to złe określenie, bo ma wydźwięk negatywny. 

    Więcej wrażliwców jest wśród kobiet, jednak jest także wielu mężczyzn obdarzonych tą cechą. Po czym poznać ludzi z głęboką wrażliwością? Zazwyczaj są to ludzie o głębokim, wręcz przeszywającym spojrzeniu. Nieśmiałość jest bardzo często towarzyszem osób o zwiększonej wrażliwości. Wrażliwi dorośli, potrafią jednak ten problem opanować, na tyle by ich nie ograniczał. Wymaga to jednak dużego nakładu pracy. 

    Wrażliwość jest wielkim, ale trudnym darem. Tak samo jak wszelkie piękno i subtelne nawet bardzo bodźce świata odbiera taki człowiek znacznie mocniej i dzięki temu widzi, czuje i słyszy znacznie więcej, tak i z drugiej strony ze zwielokrotnioną siłą odbiera ból, wszelkie razy, uwagi, przykre słowa skierowane pod jego adresem. Nie potrafi się "nie przejmować". Potrzebuje często drugiej osoby, by go " naprostowała" na właściwe tory i pokazała, że nie warto się martwić. Dodatkowo potrafi "czuć" kiedy nie on sam, ale człowiek obok jest radosny, ale także gdy cierpi. Przez to bardzo łatwo udziela się mu nastrój osób trzecich, natomiast jemu samej trudno jest kreować nastrój ogółu osób, wśród których się znajduje.

    Osoby wrażliwe częściej chorują na depresję. Przez całe życie muszą się uczyć realnego patrzenia na otaczającą rzeczywistość z jednoczesnym zachowaniem swojej wrażliwości.  Moim zdaniem powyższa dyskusja  zeszła z tematu samej wrażliwosci, która jest uniwersalna dla kobiet i mężczyzn, a przeszła na różnice między płciami.  

    Pozdrawiam serdecznie, joa 

     
    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code