“Od Środy do Terlikowskiego”

Z przyjemnoscią informujemy, że "Rzeczpospolita", patron medialny cyklu debat POLSKA TOLERANCJA, opublikowała na swojej stronie internetowej, a także w dzisiejszym (piątkowym) wydaniu papierowym, rozmowę z Andrzejem Miszkiem, pomysłodawcą i koordynatorem tego wydarzenia: 

 

Rz: O co chodzi w projekcie pod nazwą „Polska tolerancja”?

Andrzej Miszk: To nowatorski projekt debat w Internecie, do których zaprosiliśmy uznane autorytety ze światopoglądowo różnych środowisk. Od 6 września do 29 listopada będą w nich uczestniczyły takie osoby, jak Magdalena Środa i Tomasz Terlikowski czy Jadwiga Staniszkis i Kinga Dunin. Ich teksty będą dostępne na stronie Tezeusz.pl, ale też w „Rzeczpospolitej” oraz na waszej stronie internetowej rp.pl/polskatolerancja oraz w innych miejscach w sieci.

Na tych portalach oraz na Facebooku internauci będą mogli przez 13 tygodni dyskutować. Przewidzieliśmy nawet nagrody dla najbardziej twórczych komentatorów i dyskutantów.

O tolerancji w Polsce powiedziano już chyba wszystko. Warto dalej dyskutować na ten temat?

Do tej pory żadne ze środowisk czy mediów katolickich nie odważyło się udzielić głosu ludziom ze środowisk lewicowych czy laickich, a my to robimy. Zapraszamy do dyskusji nawet Mariusza Agnosiewicza, głównego ateistę młodego pokolenia. W ten sposób proponujemy głębsze rozumienie pojęcia „tolerancja”.

Głębsze? To znaczy jakie?

Chcemy pokazać, że żadna ze stron nie ma monopolu na rozumienie tego słowa. Dlatego chcemy tolerancję odnieść nie tylko do tolerancji światopoglądowej czy wobec mniejszości religijnych lub seksualnych. Będziemy ją pokazywać jako zsekularyzowaną miłość społeczną, która jest miłością trudną. Będziemy też pytać, czy jest jeszcze możliwa Polska dialogu i tolerancji, w której nie będziemy eliminować przeciwnika, ale z nim rozmawiać oraz współistnieć.

—rozmawiała Matylda Młocka

  

Przez trzy miesiące trwania debat ich przebieg będzie można też śledzić na specjalnie utworzonej w tym celu stronie rp.pl/polskatolerancja.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code