mordy Złego

 

Zły jest bytem duchowym. Ma ma naturę duchową. Jest duchem. Jest bytem realnym, w tym sensie , że istnieje realnie. Byli w przeszłości a i bywają obecnie ludzie przez niego opętani. Opętanie jest widoczne gołym okiem. Pod jego wpływem wielu ludzi oddawało i oddaje się złu, czyniło i czyni zło. Zły posiada inteligencję. Posługując się nią oddziałuje na ludzi i ich otoczenie. Zapewne tak jest, bo skoro człowiek potrafi bardzo mocno oddziaływać na drugiego człowieka, np. poprzez hipnozę, natrętną reklamę, kłamstwa, zastraszanie, wywoływanie zbiorowej histerii, doprowadzanie grup ludzkich do zbiorowego samobójstwa, etc, etc., to niewątpliwie możliwości oddziaływania na człowieka i doprowadzania go do niemniej tragicznych skutków posiada również Zły. Mówi się, że Zły może wejść w nas, zniewolić, omotać, pochłonąć nas.

Jaka jest  fizykalna istota oddziaływania Złego na ludzi, to znaczy, w jakich, znanych współczesnej nauce kategoriach fizycznych można by trafnie opisać istotę owego oddziaływania – nie wiem. Poziom mojej wiedzy fizycznej jest słaby. Być może jest to jakaś forma oddziaływania energetycznego. Wiem, że słowo „energetycznego” nic tu konkretnego nie mówi. Ale pozwala ono wskazywać na bardzo zauważalne obecnie, a także coraz lepiej rozpoznawane przez naukę sposoby oddziaływań (interakcji) pomiędzy ludzką inteligencją i jej wytworami.

Jeżeli człowiek (poprzez skutki energetycznych oddziaływań wytworów swoich rąk i swojego umysłu ) potrafi czynić zło innym ludziom i swojemu środowisku, to czy nie może czynić zła ludziom – również poprzez skutki energetycznych oddziaływań wytworów ludzkiego umysłu i ludzkich rąk – właśnie Zły, byt inteligentny?

Zważać więc chyba dzisiaj trzeba na owe wytwory ludzkiego umysłu i ludzkich rąk. Na otaczającą nas technikę, coraz nam bliższą, mającą coraz większy wpływ na nasze życie, na sposób jego organizacji, na kształtowanie naszej ludzkiej psychiki, naszych nawyków i zachowań (bankomaty, kamery – podglądy, lokalizacja miejsc pobytu, dostępność do tzw. wrażliwych danych osobowych, itp.).

Jest to technika, dla przeciętnego człowieka, coraz bardziej niezrozumiała w swoim działaniu ale przecież też coraz bardziej dostępna w niezliczonej ilość urządzeń elektronicznych, w sieciach internetowych, w programach , funkcjach i możliwościach platform i centrów komputerowych, etc.

Niedaleko trzeba szukać przykładów, kiedy to ludzie pod wpływem przekazów pozyskiwanych (otrzymywanych) przez środki techniczne, również za pomocą tych środków czynią zło. Krzywdzą innych i siebie. No, np. ulegając pożądliwości ( a może to rozbudzana przez Złego chciwość) posiadania kolejnej rzeczy, kolejnego towaru, kolejnej zabawki i zaciągając kolejny kredyt – co pogrąża w spirali długów i co pociąga za sobą kolejne zło.

Ulegając złu pornografii, dopuszczając się przestępstw i przemocy.

Chyba nie do końca zapoznany jest zły wpływ na psychikę ludzką, wywierany przez skutki nieograniczonego dostępu do nasyconych złem stron internetowych, do niezwykle popularnych wśród młodych ludzi gier komputerowych i innych wytworów techniki i kultury masowej (określanych niekiedy jako „kultowe”) których treścią są głównie przemoc, sex i pieniądz.

Można powiedzieć, że dzisiaj Zły przybiera niekiedy mordę milionów rozświetlonych wieczorami ekranów telewizyjnych i komputerowych, błyskających jaskrawymi światłami billboardów, kujących w oczy blichtrem witryn sklepów i galerii handlowych. Poprzez takie przejawy ludzkich działań – które są realizowane poprzez ową „mordę”, za jej pomocą – rozlega się dzisiaj często „ uwodzicielski głos przeciwstawiający się Bogu „ (KKK, 391 – str. 98) – głos Złego.

 

Jan z L.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarz

 1. fafkin

  Podoba mi się to zdanie że

  Podoba mi się to zdanie że zły przybiera mordę milionów ekranów telewizyjnych. Powinno to byc motto klubu anonimowych telemaniaków przy każdej parafii 🙂

   
  Rodzi się oczywiste pytanie: czy technologia może byc zła czy jedynie źle użyta przez człowieka? Faktycznie większośc ludzi odpowie "źle użyta przez człowieka" (rozszczepienie atomu, wódka, telewizor a raczej telewizja itp.). Myślę że ludzie zwykle tak odpowiadają gdyż widzą tylko materię (która faktycznie jest przecież dobra, a Bóg też kocha materię – sam ja stworzył). Ja jednak nie jestem pewien odpowiedzi, gdyż tak jak Pan liczę się z istnieniem osobowego zła na Świecie (szatana) i jego możliwości oddziaływania na umysł ludzki, który technologię tworzy. A zatem jeśli zły może (nawet tylko pośrednio) wpływac na materię, to… czy możliwa jest teoria że zły od początku będzie coś kombinował z jakąś technologią która go na koniec np. "ucieleśni"?
   
  Gdzieś kiedyś zasłyszałem taką teorię sf, że jeśli liczba połączeń internetowych zacznie się zbliżac do liczby połączeń neuronowych ludzkiego mózgu to siec uzyska samoświadomośc i byc może będzie to tzw antychryst…
   
  Jest taka powieśc C.S.Lewisa "Ta ohydna siła" traktująca o tych zagadnieniach – polecam tym co nie czytali.
   
  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code