Misja ochrony przed zgorszeniem

 Rozważanie na Piątek II tygodnia Adwentu , rok B1

Rekol__Adwent_2014.jpg

Zdarza się, że idea ratowania bliźnich staje się formą przymusu. Klasyczny przykład to misje religijne, które wprowadzały wiarę siłą. Na pewno część misjonarzy przynoszących prawdę dla nich jedyną było przekonanych, że czynią dobro i czyniło dobro. Kultowy film „Misja” z 1986 roku pokazuje, jak czyste idee zderzają się z polityką i walką o dobra materialne.

Ojciec Gabriel (Jeremi Irons) buduje misję dla Indian Guarani, korzystając z pomocy nawróconego łowcy niewolników. Gdy Hiszpania sprzedaje kolonię Portugalii, jezuici bronią swego dzieła przed agresją nowych panów. Końcowe sceny, gdy nawróceni Indianie idą z procesją za krzyżem i zostają brutalnie zamordowani, są jednymi z najbardziej wstrząsających obrazów filmowych. Postacie i sytuacje nie są jednowymiarowe, ale wyrazista jest tragedia utraty zaufania i wyrządzonej krzywdy.

Każdy z nas ma za sobą małą lub większą misję ratowania bliźnich. Udaną lub średnio udaną. A to przypominanie znajomym o ochrzczeniu dzieci, a to kontrola uczestnictwa w mszach wnuczki lub nieustanne nawracanie do tematu ślubu kościelnego parze po cywilnym. Wszystko w imię ratowania ludzi od domniemanych nieszczęść, połączonego z przekonaniem o wyłączności na słuszność. To dość powszednie „upomnienia ratownicze”.

Nie mogę jednak pogodzić się z ratowaniem dzieci przed „zepsuciem” przez katechetkę w nieślubnej ciąży, pracującą w jednej z krakowskich szkół. Matka oczekująca na dziecko traci pracę. Pozbawia ją i dziecko środków do życia duchowny przełożony. Co bardziej zdemoralizuje dzieci? Bezwzględność wobec kobiety, która zdecydowała się dać życie, jakie przyszło od Boga czy zupełna obojętność wobec daru życia na rzecz ziemskiej misji? Czy uczniowie staną się moralniejsi, jeżeli dojdą do wniosku, że lepiej ukryć lub usunąć ciążę niż stracić uznanie w oczach duchownego? Brawo.

Film „Misja” właśnie opowiada o władzy, jaką daje misja i siła za nią stojąca. Mam nadzieję, że nasze katechizowane nastolatki kiedyś zobaczą ten film i dojrzeją do tolerancyjnej i bezinteresownej wiary.

12KUDRON.jpg

Rozważania Rekolekcyjne 

Rozważania Niedzielne

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code