Mecenat z korzyścią wzajemną

DSC_0012_0.jpg

Cafe "Rękawka", wernisaż "Kolory mojego życia"

 TEZEUSZ został zaproszony na pierwszy z cyklu wernisaży- spotkań      w krakowskiej galerii-kawiarence „Rękawka”. Projekt „Wernisaże i architektura” ma ożywić ideę mecenatu krakowskiego biznesu nad sztuką. To jest alternatywa wobec obrazu kultury konsumpcyjnej lub zinstytucjonalizowanej. – Biznes, mecenat na sztuką może traktować jako korzyść wzajemną – mówi organizatorka imprez Anna Zabdyr- Jamróz – powstaje przestrzeń, w której człowiek odczuwa sens, potrzebę posiadana rzeczy wartościowych, pięknych i dobrej jakości.

 

DSC_0057.jpg

Dominika Cicio  na tle nagrodzonego zdjęcia "Wiara, nadzieja, miłość"/ fot M.Kudroń

Obejście emocjonalne

Dziewczyna na zdjęciu uśmiecha się patrząc przed siebie rozmarzonym wzrokiem. Jest szczęśliwa, to widać. Fotografia została nagrodzona         w 2009 roku I miejscem w ogólnopolskim konkursie pt. „Różne oblicza kobiet XXI wieku”. – To przyjaciółka, która tydzień później miała ślub – wspomina autorka zdjęcia Dominika Cicio. W artystce, krakowiance płynie krew włoska po mieczu i rosyjska po kądzieli.

– Po raz pierwszy poczułam czym jest uchwycenie chwili przez fotografa, gdy miałam 5 lat – pamięta Dominika – Mój ojciec robił zdjęcie mnie i dwuletniemu braciszkowi. Malec nie rozumiał co się dzieje, ja tak. Idąc za pasją ojca, sama zaczęła fotografować. Przed pracą „obchodzi  emocjonalnie” modela, nawiązuje więź, poczucie bliskości.

 

DSC_0060_1_.jpg 

Wywiad dla "Tezeusza " z  Anną Zabdyr-Jamróz, prezesem Kapituły Laur Krakowa

Piękno wystarczy odczuwać

Pierwszy z cyklu spotkań-wernisaży jest kontynuacją   „Lauru XXI wieku” –   mówi architekt Anna Zabdyr – Jamróz prezes kapituły Lauru- Spotykamy się w ciekawych architektonicznie miejscach, łącząc piękno budynku i otoczenia z poznaniem twórczości i osobowości artysty. Celem projektu jest   stworzenie obrazu miasta alternatywnego dla kultury konsumpcyjnej i zinstytucjonalizowanej. Sztuczne rozdzielenie sfery życiowej człowieka od sfery kultury nastąpiło w latach powojennych, wtedy zanikł również prywatny mecenat. – Człowiek nosi w sobie potrzebę piękna – twierdzi pani architekt – i wiele potrafi zrobić dla tej idei. W czasie rewaloryzacji krypt pod kościołem św. Piotra i Pawła nosiła kości w wiaderku, często sama pokazuje robotnikom jak kłaść np. trudne wzory płytek. Wśród górali, dla których projektuje domy, rozwinęła się rywalizacja. Każdy chce mieć nowszy, ciekawszy element w swoim otoczeniu. Architekt dba o równowagę. Nie da się stworzyć architektury  budynku i wnętrz bez  zachowania proporcji. Zleceniodawca nie musi zdawać sobie z tego sprawy ale zdecydowanie odczuwa ją jako piękno – dodaje.

DSC_0011.jpg

Wernisaż , portrety

 Notki o rozmówcach

Dominika Cicio – urodzona w Krakowie 1983 roku, absolwentka Wydziału Historii i Kultury Żydów Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureatka ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt. „Różne oblicza kobiet     XXI wieku” (2009) – nagrodzona I miejscem za zdjęcie „Wiara, nadzieja, miłość”.  
Anna Zabdyr – Jamróz – architekt, prywatny mecenas kultury, pomysłodawczyni nagrody  Lauru Krakowa XXI wieku, prezes Kapituły Lauru. Jako członek Kapituły jest jednym z mecenasów nagrody, wspiera merytorycznie, organizacyjne i finansowo całość przedsięwzięcia.
 
Laur Krakowa XXI wieku po raz pierwszy został wręczony w 2001 roku. Wydarzenie patronatem objęli prezydent Krakowa prof. Andrzej Gołaś, prezydent Krakowa prof. Andrzej Majchrowski. Nagrodzeni Laurem to między innymi ojciec Leon Knabit, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jerzy Stuhr.
 

 

 

 

 

 

 
 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code