Magia telewizji i magia świąt

Zawiodłem się; jestem rozczarowana; nie pokazałeś, że masz osobowość; to było nieautentyczne w twoim wykonaniu; ten występ był gorszy niż na castingu – padały komentarze jurorów. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie były to oceny wyrastających na gwiazdy Meli Koteluk i Dawida Podsiadło (a także chyba mniej popularnych duetu Lilly Hates Roses i Moniki Borzym).

Może też nie ma się co dziwić, że jurorzy zawiedzeni i że gwiazdom nie wyszło tak, jak można by oczekiwać. Był 18 listopada (dwa tygodnie przed początkiem Adwentu, pięć i pół tygodnia przed Bożym Narodzeniem). Koncert prowadził Piotr Metz. Rozpoczął od słów: „Witam w ten wigilijny wieczór”. W jednym z krakowskich kościołów rozległy się brawa. Zobaczycie to Państwo w TVN w wigilię Bożego Narodzenia i w samo Święto…

Na tym polega magia telewizji: piękne światła, choinki w kościele, gwiazdy rozmawiające z popularnym dziennikarzem muzycznym o rodzinnym kolędowaniu, o potrawach wigilijnych, o prezentach pod choinką; składają sobie świąteczne życzenia. Ale to wszystko było tak sztuczne jak śnieg z opowieści Moniki Borzym, która Boże Narodzenia często spędza w Stanach Zjednoczonych. Klimat chyba ciągle jeszcze bardziej zaduszkowy niż bożonarodzeniowy.

Trochę jestem zaskoczony, bo akurat w telewizji powinni to wiedzieć. Przecież półfinały i finały talent show zawsze są na żywo. A czy „Wśród nocnej ciszy” nie otwiera Finału wigilijnego wieczoru? Albo „Bóg się rodzi”?

Nie zawiedli tylko górale. Krzysztof Trebunia-Tutka, nawołując muzyków do którejś z rzędu dogrywki, mówił: „Syćko musi Jezuskowi zagrać. I to równocześnie”. A jak Małe Trebunie-Tutki zaśpiewały „Oj, Maluśki, Maluśki”, to jurorzy mieli ciarki na ciele. Ba, cali byli jedną wielką ciarką.

Jak widać magia telewizji nie jest tym samym co magia świąt. Na szczęście nie wszystko da się wyreżyserować. Współczuję – już bez ironii – wszystkim tym, którzy zmuszeni będą szukać atmosfery tegorocznych świąt przed telewizorem…

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code