Lustro

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Ćpam. Mimowolnie zasysam strumień danych płynących z otoczenia. Udaje że jestem sobą, wszystkie inne myśli prowadzą do pułapki. Mógłbym być maszyną. Jestem maszyną, reaktywny umysł ukrywający się pod płaszczem kreatywności. Przeładowany, rozmywam się z nadmiaru pochłoniętych sygnałów, zaczynam rzygać nie strawionymi kawałkami wędrujących w powietrzu drapieżnych myśli, czekających na pożarcie swojej zawsze chętnej ofiary, pod kopułą czaszki. Zewnętrzne organy łapczywie sięgają po zestawy mentalnych systemów, poustawianych na każdym rogu ulicy, kierują się przede wszystkim pragnieniem wypełnienia nasieniem, z którego wyrosną wspaniałe struktury, niczym zawiłe ornamenty, faktycznie pasożytnicza narośl prowadząca do opętania nosiciela.

Umysł – bezkształtna masa pełna prawdopodobieństw, jest relacją najczęściej w jedną stronę, pociąg bez biletu powrotnego. Próbuje się wznosić, zdławiony przez nieznośne formy publicznego porządku; policja myśli bezlitośnie tropi zakazane treści, podważające pieśń harmonii na której unosi się kolektywna świadomość. Zdeformowany przez kontakt z obcymi potęgami, przestaje szukać siebie, obciążony nakazami, jasnymi wykładniami życia promującymi normalność znajduje odrazę w sobie do wszystkiego co zdeformowane, odstające od powszechnie występujących modeli życia – zwraca się ku bałwochwalstwu wyznając posłuszeństwo temporalnym formom skostniałych pojęć, ignoruje próby zrozumienia na rzecz tępej oceny zjawisk, traktuje siebie jako jedną z rzeczy. Umysł zostaje wciśnięty w zakurzone zakładki archiwum pełnego zapomnianych żyć, odstawionych na półkę po wyczerpaniu swojej użytecznej wartości w imię Boga, moralności i kobiet.

(Krótka refleksja nad zagadnieniem natchnienia: skorumpowany umysł tworzy treści, adoptuje je uznając za swoje, pożycza od przyjaciół, rodziców, głównie zwierząt choć o tym nie wie (biologiczna egzystencja z wolna organizuje się w szalone archetypy). Opętany wylewa się na wszystkie strony niczym pęknięte naczynie, dokonuje aktu erekcyjnego na piwnicznej masie, pełnej zgnilizny, kiełkujących form życia. Dobrze być pod natchnieniem Boga, ponieważ dobrze być Bogiem.)

Ładuje nie swoje wspomnienia, sny ludzi z innej rzeczywistości sprawiają że jestem rozchwiany; zabierają ostatnie resztki poczucia bycia sobą, zakuwają w łańcuchy. Ukazują przy tym (tj. autorytety, geniusze, święci, szaleńcy, artyści) swoje podwójne oblicze. Wznoszą ku wyższemu stopniowi inteligencji, podnoszą ją. Maski na twarzach skrywają ich wampiryczną naturę, zamykają w niewidzialnych ścianach percepcji, jednokierunkowych ścieżkach. Uwiedziony zanurzam się w naśladowczych rytuałach, buduje od nowa życie na wyselekcjonowanych fragmentach, okaleczone części przyjmuje jako rdzeń. Wyizolowany z strumienia egzystencji, wznoszę się ku teatrzykowi uświęconych abstrakcji z kolejną rolą następnego w procesie "ja" – redukcją do pozłacanych bóstw z pokręconej mitologii miejskiej świadomości, ekonomicznych drapieżników, świętych z religijnej pop kultury przedstawiających najlepszy z możliwych model "udanego życia". Z nieokreślonej pełni już tylko jako środek do celu, z kuszącym hasłem reklamowym: obraz jest lepszy od oryginału.

 

5 Comments

 1. 3adwersarz

  zrozumieć skwantowanego

  • Tagi: , , , , ,
  • Jako człowiek lubiący rozwiąywać krzyzówki inne zadania umysłowe dojrzałem w tym zestawieniu tagów zagadkę. Co łączy te pojęcia? Ci co ogladają w telewizji program GILOTYNA i lubią tego typu zadania, których rozwiązanie odbywa sie drodze skojarzeń mogą pokusić się o jej rozwiązanie.Może Tezeusz , jako patron ludzi poszukujacych rozwiazań zagadek życiowych, wyznaczy nagrodę za rozwiazanie tej zagadki? A może autor LUSTRA udzieli podpowiedzi. W nagrodę napiszę komentarz do twojego tekstu, który zainspirował mnie do napisania pewengo tekstu, który obali tezę, iż mózg jest bezkształtną masą . Mózg ma kształt, który ciągle się zmienia.My możemy również wpływać na zmiany, czasem doprowadzając do stanu jego deformacji. Kończę, ponieważ nie znam mapy twojego mózgu i nie wiem jak trafić do jego ośrodków. Jeżeli chcesz – zostań moim adwersarzem.
   
  Odpowiedz
 2. Skwantowany

  Kolejna dawka

  Mózg jest jak najbardziej przypadkową masą, niechcianym prezentem po rodzicach – ciężko mówić o zmianach. Umysł to w zasadzie już resztki, ale tutaj gra swoją rolę Trzecia partia, zostawiająca ślady z którymi Domestos ma nawet problemy.

   
  Odpowiedz
 3. 3adwersarz

  móżg służy do myślenia

  Mózg podobnie, jak komputer podłączony jest do różnych przystawek- są nimi narządy zmysłów.Taki zestaw /mózg + zmysły/ pozwala nam funkcjonować w świecie, który jest źródłem bodźców.Mózg dokonuje ich analizy i w nim powstają wrażenie wzrokowe, dźwiekowe , smakowe, węchowe , dotykowe.Dzięki temu mamy kontakt ze środowiskiem.Bywa jednak tak, iż w mózgu u pewnych ludzi powstają różne wrażenia bez udziału zmysłów.Ciekaw jestem na jakim poziomie edukacji jest twoja wiedza o mózgu. Twój tekst jest  wytworem twojego mózgu?.Czy jesteś z niego zadowolony?

   
  Odpowiedz
 4. jadwiga

  antoni

  Mózg podobnie, jak komputer podłączony jest do różnych przystawek- są nimi narządy zmysłów.Taki zestaw /mózg + zmysły/ pozwala nam funkcjonować w świecie, który jest źródłem bodźców.Mózg dokonuje ich analizy i w nim powstają wrażenie wzrokowe, dźwiekowe , smakowe, węchowe , dotykowe.Dzięki temu mamy kontakt ze środowiskiem.Bywa jednak tak, iż w mózgu u pewnych ludzi powstają różne wrażenia bez udziału zmysłów 

  To jest troszkę bardziej skomplikowane. Narzady zmysłów są połączone z mózgiem drogą neuronów. To one są odpowiedzialne za przenoszenie impulsu do mózgu, który tak jak komputer przetwarza te dane. Impuls może być przenoszony właściwie i z błędami. Gdy coś źle działa. Działa zaś to w skrócie –  na zasadzie impulsów elektrochemicznych ( niech mi biochemik czy lekarz wybaczy uproszczenie sprawy) – zwiazanych z polaryzacją błon komórkowych , z poziomami jonów wapnia, sodu, potasu. Jony są elektrycznie nieobojętne i dlatego mogą wytwarzać tę polaryzację. A może być ich nadmiar, niedobór lub nierównowaga. Wtedy powstaje błąd przekazu. Tak, że przy jakimkolwiek błędzie – nasz kontakt i odbiór wrazen przez mózg może być zaburzony.

  Jeżeli zas ta droga jest zaburzona, moze sie zdarzyc, ze bez udziału zmysłów cos mózg jednak odbiera – odbiera bład przekazu.

  Podobnie zreszta jest z emocjami, które w bardzo podobny sposób są przekazywane, dochodzą jeszcze neurotransmitery takie jak np serotonina, dopamina i masę innych. Najmniejszy błąd w przekazie może skutkowac zmiana odbioru przez mózg.

   
  Odpowiedz
 5. 3adwersarz

  gdy sens mocuje się z bezsensem

  Świat zbudowany jest na zasadzie jedności przeciwieństw.Każdej sile towarzyszy inna siła, która jest przeciwnie skierowana itd.Twój tekst nasunął mi tą zasadę, którą nieudolnie przytaczam. Z tej zasady można wywieść sens dobra i zła.Ale skoro jest sens to musi byc też bezsens.Ale to byłby temat dla filozofów.Ja akceptując tą zasadę, rozumiem a przynajmniej staram się zrozumieć tekst, który opatrzyłeś tytułem lustro.Udało ci się jedno-pokazać do czego prowadzi brak używania rozumu.Tytuł nietrafiony. Lustro służy do monitorowania elementów powierzchni zewnętrznych ciał.Ty zaś pokazujesz to co mógłby zarejestrować elektroencefalogram.Warto żebyś sobie zrobił takie badanie.Bowiem to co opisujesz to objawy kliniczne pewnego stanu./nie jestem psychiatrą/ Piszesz- udaję, że jestem sobą. Czy to powód twojego cierpienia? Samo udawanie nie jest niczym złem, jeżeli jest właściwie użyte.Maskowanie sie jest sposobem przetrwania wielu gatunków zwierząt, które udająć inne chronią się przed drapieżnikami. Nazywa się to mimetyzmem.Ciągle wkładamy na twarze maski, podobnie, jak nosimy kolczyki, makijaże … Możemy w ten sposób kogoś oczarować i wejść do jakieś wspólnoty ludzi/grupy lub zespołu/. To chroni przed alienacją.Homo sapiens jest gatunkiem stadnym.Archetypów nie można kontestować.Umysł funkcjonuje na zasadzie połączeń zwanych synapsami.One pozwalają nam na kojarzenie różnych faktów i osiąganie stanu, który nazywamy uczeniem się.Ilość synaps jest ogromna i ona zapewnia mózgowi kreatywność. W móżgu jest mnóstwo elementów , nadrzędnych i podrzędnych, które dzięki tej hierarchii pozwalają ludziom być mądrymi.?/sapientia znaczy mądrość/.Pułapki, o których piszesz to ślepe uliczki, w które kierują cię twoje myśli pod wpływem jakiś czynników, które zaburzają pracę mózgu.Ślepe uliczki prowadzą do nikąd, albo w nieznane, najczęściej w kloaczne doły. Po co chodzić po ślepych ulicach skoro mamy oświetlone drogi, autostrady ze znakami drogowymi, które wskazują nam właściwy kierunek. Ktoś powiedział życie trzeba zakotwiczyć na pewnych wartościach, tylko one nadają mu sens.Człowiek przyjmując system wartości nadaje życiu sens. Odnależć w życiu sens. Sens życia to nadrzędna wartość, która pozwala nam zrozumieć to co życie nam niesie. Ale skoro są wartości muszą być również bez-wartości.Panie Boże chroń nas przed ludźmi, którzy są bez-wartości.Bo to tylko motłoch.

  PS.Tekst napisałem pod wpływem artykułu w ,, Rzeczpospolitej " -o Wydarzeniach w Lodynie oraz tego co stało się w Norwegii.Warto przeczytać ten artykuł.

  Antoni

   
  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code